Šéf OECD: Škody z brexitu ešte len prídu

Gurria

Angel Gurría, zdroj: EurActiv.com

Angel Gurría je bývalý mexický minister zahraničných vecí a financií. Od roku 2006 je generálnym tajomníkom OECD.

V Davose sa s ním rozprával Jorge Valero z EurActiv.com

Čo si myslíte o vízií Theresy Mayovej pre Veľkú Britániu mimo EÚ, ktorú predstavila vo svojom utorkovom prejave?

Je dobre známe, že som proti brexitu tvrdo bojoval. Pripravili sme knihu. Mal som veľký prejav na London School of Economics. Poskytol som dvadsať rozhovorov proti, proti a proti. Odhadli sme škody a myslím si, že to je len začiatok.

Spojené kráľovstvo je však aj členom OECD. Dlhujeme im teda niečo. Mali by sme preto zapojiť všetky naše zručnosti, schopnosti a znalosti o obchode a investičných tokoch a pomôcť Británii, ako aj zvyšným európskym štátom, aby sme škody minimalizovali čo najviac.

S rozhodnutím Británie už nič nespravíme. Je mi len ľúto, že 60 % mladých ľudí, o ktorých budúcnosti sa rozhoduje, sa referenda ani nezúčastnilo.

Povedali by ste Mayovej, že „mäkký brexit“ je lepšia voľba?

Nemali by sme sa zamotať do týchto názvov a slov. Prvé, čo všetci chcú vedieť je, ako má tento rozvod prebehnúť, aby spôsobil čo najmenšie škody. A potom, ako môžeme postaviť aspoň nejaký druh priateľstva, spojenectva, ak nie nové manželstvo.

Po druhé, rokovať sa nebude len o voľnom obchode, investičných tokoch či voľnom pohybe osôb. Koniec koncov, všetci zdieľajú rovnaké obavy.

Keď už hovoríme o obavách, obávate sa príchodu Donalda Trumpa do Bieleho domu?

Ako organizácia si zakladáme na dôkazoch. Pracujeme s riadne vymenovanými, demokraticky zvolenými zástupcami našich členských krajín. Teda aj s pánom Trumpom a jeho tímom. Táto otázka však smeruje k tomu, aby som skúsil predpovedať, čo bude Trump a jeho tím robiť, ešte predtým, ako sú vôbec vymenovaní a komunikujú so svojim partnermi. Až potom sa ukáže, čo chcú a čo všetko ich môže obmedziť. Stručne povedané, je ešte príliš skoro.

Teraz sa chceme hlavne pozrieť na rôzne možnosti a scenáre. Akonáhle spolu začneme oficiálne komunikovať a diskutovať o týchto scenároch, zistíme, čo presne chcú a čo môžeme spraviť pre to, aby to dosiahli.

Niektoré z jeho vyjadrení však už teraz menia svet politiky a ekonomiky…

Doteraz sme videli len komentáre a tweety. Ja hovorím o činoch, legislatíve, reguláciách. Ako som povedal, sme inštitúcia založená na dôkazoch, preto sa musíme pozorne pozrieť na to, čo sa naozaj bude diať a nie na akési doznievajúce nálady, ktoré boli súčasťou kampane.

Čítajte aj: Trumpov efekt ťahá automobilovú výrobu do USA

Španielsko je jediná veľká krajina eurozóny, ktorú tento rok nečakajú voľby a kde populizmus nie je súčasťou politického spektra. Výrazne postupuje aj oživenie hospodárstva. Nazvali by ste to „misia splnená“?

Potreba reformy je tam vždy. Španielsku sa lepšie darí v raste a vytváraní pracovných miest vďaka reformám prijatým pred štyrmi rokmi. To dokazuje, že reformy si vyžadujú čas, aby priniesli výsledky.

Vytrvalosť a zachovanie súčasného kurzu je preto veľmi dôležité. Sme radi, že vo vláde bude kontinuita a že sa krajina konečne dostáva z politickej slepej uličky. Dá sa povedať, že nás teraz čaká aktívnejší legislatívny život.

Je to výsledok, ktorý vítate?

Je to výsledok demokratických rozhodnutí španielskych ľudí. Berieme to tak, ako to príde a žijeme s tým. Ale znova, je nutné pokračovať v reformnom úsilí, vrátane reformy reforiem.