Šéf SPD: Škrty sú ideológiou, nie úspešnou ekonomickou politikou

Thomas Oppermann. Zdroj: Industriegewerkschaft Bergbau, Chemie, Energie /Flickr

  • Sociálna Európa je súčasťou Rímskej deklarácie, no občania EÚ sa pýtajú, čo teraz. Čo majú očakávať?

Po finančnej, hospodárskej a utečeneckej kríze je urgentne potrebné, aby prišla Európa so sociálnou agendou. Mnoho ľudí sa obáva, že globalizácia a digitalizácia ohrozia ich pracovné miesta. Chcú jasné odpovede, ako je možné dosiahnuť minimum bezpečnosti.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/na-narodeniny-eu-vysli-v-metropolach-ulic-davy-ludi/

  • Aká je pozícia socialistických strán v EÚ?

Jedným z hlavných problémov je, že nerovnosť rastie v európskych spoločnostiach, aj medzi krajinami EÚ. Ako nadnárodná demokracia, EÚ má jasnú budúcnosť, ak je schopná prekonať tieto nerovnosti, alebo ich aspoň zmenšiť.

To znamená, že potrebujeme väčšie investície do modernej infraštruktúry, tvorby pracovných miest, vzdelávania, technológií a inovácií. Európa je závislá na silnej ekonomike. Sociálna trhová ekonomika funguje len vtedy, keď máme rast a ekonomickú stabilitu.

  • Tvrdíte teda, že politika škrtov, ktorá bola v posledných rokoch sledovaná, zlyhala?

Potrebujeme rozumnú konsolidáciu. Po medzinárodnej finančnej kríze verejný dlh explodoval. Potrebujeme nástroje na obmedzenie deficitu, no škrty sú ideológiou, nie úspešnou hospodárskou stratégiou. Musíme viac investovať a prekonať ideológiu škrtov.

  • Sú nemecké voľby pre Európu v tomto zmysle šancou?

Áno. Martin Schulz je pre budúcnosť EÚ veľkou šancou, rovnako ako Emmanuel Macron. Je bezpochyby proeurópskym a má cit pre rozsiahle nerovnosti. Potrebujeme preto politickú a ekonomickú stratégiu pre Európu, ktorej cieľom bude prinavrátiť do EÚ sociálnu spravodlivosť.

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-eu/francuzsky-analytik-prezidentske-volby-su-referendom-o-frexite/

  • Môžu sa všetky krajiny hýbať vpred spoločne, rovnakou rýchlosťou?

Už teraz máme dve, tri rýchlosti. Eurozóna je inou rýchlosťou, ako celá Únia 27 (krajín). V niektorých oblastiach je pokrok možný len vtedy, ak máte koalíciu ochotných. Dobrým príkladom je daň z finančných transakcií, prostredníctvom posilnenej spolupráce. Posilnená spolupráca 11 krajín je dnes jedinou nádejou, že dokážeme adekvátne zdaniť finančné trhy.

Toto je pre nás veľmi dôležitá myšlienka, pretože nemá zmysel mať väčšiu flexibilitu v obranných výdavkoch, ak adekvátne nezdaníme medzinárodné firmy a finančné trhy. Na to treba dať odpoveď v tom istom kontexte.

  • Minulý týždeň nemecký minister financií Wolfgang Schäuble zaútočil na ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela za jeho chválu na adresu finančných úspechov gréckej vlády. Je v tejto otázke nemecká vláda rozdelená?

Máme dva rozdielne prístupy. Grécko sa z krízy nedostane, ak budú pokračovať v škrtoch sociálnych programov.

Potrebujú štrukturálne reformy, ktoré pomôžu vybudovať štát. potrebujú systém adekvátneho zdaňovania, boja s korupciou. To je absolútne nevyhnutné, no nemôžeme ich nechať samých. Počas tohto procesu musíme Grékov podporovať. Dosiahli primárny prebytok, a grécku vládu by sme mali naďalej podporovať.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/rozpoctove-tabu-prispeje-nemecko-viac/

  • Takže slovo „grexit“ v slovníku nemeckých sociálnych demokratov neexistuje?

Ľudia, ktorí v týchto dňoch špekulujú s grexitom, sa hrajú s ohňom. Žiadnu krajinu by sme z eurozóny nemali vylúčiť. Dosť zlé je už to, že Británia odchádza dobrovoľne z EÚ.

Nemali by sme zabúdať, že Európa je pod vonkajším aj vnútorným tlakom. Zvonka je to Trump a Putin, ktorí by radi videli rozpad EÚ, aby mohli jednať s 27 samostatnými krajinami.

Zvnútra im zas pri deštrukcii EÚ ochotne pomáhajú Marine Le Pen a Geer Wilders. Nemôžeme im to dovoliť.

  • Na konferencii vyjadrili niektorí ľavicoví politici obavy aj z tureckého premiéra Erdogana.

Erdoganovi nemôžeme dovoliť, aby sa vyhrážal EÚ. Rýchlo sa vzďaľuje od európskych hodnôt. Pracuje na zničení tureckej demokracie, a teraz sa nezdá, že bude Turecko niekedy schopné vstúpiť do EÚ.