Silná Európa v globalizovanom svete je potrebná

 

Krátka správa:

Wilfred Martens, predseda Európskej ľudovej strany (EPP), má obavy o účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu a ľutuje, že vo väčšine prípadov predsatvujú tieto voľby protestné hlasy proti vláde a jej politike na národnej úrovni. “Tieto voľby nie sú o obhajobe  politického programu,” povedal a dodal, že “o voliškom manifeste sa nediskutovalo”.

Na otázku o hlavných prioritách EPP pre voľby povedal, že členské strany EPP “sa pokúšajú presvedčiť voličov, že Európa je nevyhnutnosťou”. Podľa neho je silbá Európa potrebná na to, aby “udržala našu identitu v globalizovanom svete, náš ekonomický rozvoj a európsky model sociálnej bezpečnosti”.

Človek, ktorý sám seba označuje za eurofila, odsudzuje myšlienku šiestich najväčších prispievateľov do rozpočtu EÚ, ktorí ho chcú limitovať na 1% HDP EÚ a argumentuje, že “Európa potrebuje prostriedky, nevyhnutné na politiky, ktoré chceme rozvíjať”.

Martens popiera tvrdenia, ktoré urobil Francois Bayrou – hlava francúzskej stredo-pravej strany UDF – že EPP sa stáva menej proeurópskou tým, že povolila britským konzervatívcom autonómiu, pokiaľ ide o ústavné otázky. Hoci Martens nie je osobne za zmenu statusu EPP tak, aby boli konzervatívci z Veľkej Británie v skupine, tvrdí, že “diskusia o ústave je len prechodná. V ten deň. čo dôjde k jej ratifikácii, táto otázka zmizne”. Pokiaľ ide o zmeny v navrrhovanej ústave, Martens obhajuje “zmienku o bohu, ale nie o kresťanskom dedičstve”, pretože je za členstvo Turecka v EÚ.

Niekdajší belgický premiér vidí európske politické strany ako “rozhodujúce pre vytvorenie nového povedomia”. Obhajuje priamu voľbu predsedu Európskej komisie voličmi. “V ten deň, keď budú mať voliči moc dezignovať predsedu EK, bude dňom, keď budeme mať skutočnú európsku kampaň. Ľudia by mali mať dva hlasovaci lístky: jeden pre poslancov EP a druhý pre predsedu komisie”. Pre Martensa by skutočný pokrok predstavovalo to, keby v roku 2009 bol “predseda komisie volený parlamentom.”

Nechce odhaliť meno kandidáta, ktorého navrhne EPP ako predsedu komisie predtým, než budú známe výsledky volieb, ale vyzýva Európsku radu k tomu, aby vzala do úvahy výsledky volieb pri svojom rozhodovaní.

Martens potvrdil, že došlo k dohode medzi EPP a Európskymi socialistami, pokiaľ ide o predsedníctvo v Európskom parlamente. Dohoda znie tak, že predseda parlamentu bude “na prvého dva a pol roka socialista a po zvyšok času ním bude Hans Pöttering, prezident EPP.”