Slovensko využilo šancu

Wolfgang Roth, Zdroj: EIB

V rozhovore pre slovenský denník Hospodárske noviny ste v roku 2004 uviedli, že Slovensko má tie najlepšie podmienky, aby sa stalo úspešným členom Európskej únie. Odvtedy prešlo desať rokov, myslíte si, že využilo svoju šancu?

Áno, doteraz bolo veľmi úspešné. Podarilo sa mu prijať euro. Kto by pred desiatim rokmi predpokladal, že sa Slovensko na tento integračný krok kvalifikuje skôr ako Česká republika či Maďarsko. Vzhľadom na členstvo v klube je riziko výmenných devízových kurzov pre najdôležitejšie exportné odvetvia prirodzene veľmi obmedzené a najmä automobilový priemysel bol efektívnejší ako som si myslel.

Vtedy ste tiež predpovedali, že o 30 rokov, čiže teraz asi o 20 rokov, by Slováci mohli byť bohatší ako Nemci. Stále si to myslíte?

Politická stabilita na Slovensku je veľkým prínosom pre budúcnosť. Zmeny vo vláde prebehli pokojne bez priveľkej nestability, čo je veľmi zriedkavé v postkomunistickej spoločnosti. Politické štruktúry sú stabilné aj v porovnaní so susednými krajinami. Korupcia je tiež oveľa nižšia ako v iných štátoch. Pre Slovensko je tiež typická kvalifikovaná pracovná sila. K náprave niektorých nerovnováh v sociálnom systéme došlo bez nadmernej fiškálnej záťaže. Kapitálová zásoba bola obnovená. V roku 2004 som videl veľa negatív, teraz som presvedčený, že šanca stále existuje. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bolo Rakúsko ďaleko za Nemeckom. Teraz váš rakúsky sused predstihuje Nemecko vo viacerých hospodárskych normách.

Do akej miery je možné zopakovať nemecký  model ekonomického úspechu inde v EÚ?

Prvky sociálno-ekonomickej štruktúry „Soziale Marktwirtschaft“ sú veľmi užitočné najmä v krajinách strednej a východnej Európy. Neoliberálna stratégia prezidenta Klausa nebola taká úspešná ako sa očakávalo. Avšak úspešná nie je ani príliš kontrolovaná ekonomika, takže nemecká politika strednej cesty je užitočná. No vzhľadom na ideologický vplyv neoliberalizmu nie je vždy jednoduché držať sa tohto kurzu.

Je ekonomika stále motorom európskej integrácie?

Zásadnou otázkou je mier v Európe. Ekonomika je jedným z najdôležitejších nástrojov. Dúfam, že po viac ako dvadsiatich summitoch EÚ zameraných na riešenie finančnej krízy, najmä Nemecko nájde cestu späť ku kooperatívnejším stratégiám.

Komisár pre sociálne záležitosti Lázsló Andor uviedol, že v kontexte európskej dlhovej krízy by Nemecko malo zvýšiť mzdy, aby podporilo domácu spotrebu. Vidíte priestor a vôľu pre takéto opatrenie?

Andorov názor som podporoval skôr ako som ho od neho čítal. Logicky nie je jednostranná exportná stratégia možná z dlhodobého hľadiska. Je export hlavným cieľom hospodárskej politiky? Blaho spoločnosti a vnútorne vyvážená stratégia je možná. Prebytok jednej krajiny je vždy deficitom partnerov. Najmä v Európe musí byť celoeurópska politika spolupráce. Ostatné európske krajiny musia hľadať väčšiu stabilitu vo fiškálnej politike a Nemecko musí podporovať domácu expanziu. Je tu priestor pre kooperatívne politiky.

Liberálny filantrop George Soros nedávno povedal, že Nemecko by malo byť pristúpiť na spoločné európske dlhopisy alebo opustiť eurozónu. Čo si o tom myslíte?

Od začiatku fiškálnej krízy podporujem myšlienku zavedenia eurobondov. Zabila ju kancelárka Merkelová. Ona nie je ekonomicky zbehlá osoba. Ako by aj mohol byť niekto z Mecklenburska-Predpomoranska? Ona mala len extrémne jednostranných poradcov ako pána Weidmanna, prezidenta Nemeckej spolkovej banky, ktorí boli voči eurobondom úplne dogmatickí. Soros opäť ukázal na účinnosť tohto nástroja.

Je flexibilný. Môže byť podmienený, takže ak by zadlžené krajiny chceli bondy, museli by sa držať politiky znižovania verejného deficitu. V ekonomickej literatúre sú dobre nastavené návrhy, ktoré zachádzajú ďalej ako základný návrh Sorosa. Ale je užitočné, že najskúsenejší špekulant zdieľa náš názor.

Wolfgang Roth bude 14. 5. jedným z vystupujúcich na konferencii: 50 rokov Elyzejskej zmluvy: Iná Európa bola možná.

V prípade záujmu sa registrujte tu.