Štefanec: Pochybenia slovenskej vlády oslabujú argumentáciu tých, čo rokujú o rozpočte EÚ

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) [Javier BERNAL REVERT, Európsky parlament]

Žiadosť generálneho prokurátora SR o zriadenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu je aj výsledkom tlaku Európskeho parlamentu, myslí si europoslanec Ivan Štefanec (EĽS, KDH).

Ako po minulotýždňovej debate v pléne žije téma diania na Slovensku v Európskom parlamente ďalej?

Európsky parlament je veľmi aktívny. Aktivity, či už osobitná monitorovacia misia alebo debata v pléne sú predovšetkým iniciatívy Európskej ľudovej strany (EĽS), ostatní ich viac-menej len podporujú, čomu som rád. Tento týždeň bude prvýkrát zasadať osobitný výbor pre daňové podvody a zatiaľ sa nám darilo presadiť všetky naše návrhy.

Osobitná monitorovacia misia konštatovala potrebu medzinárodného vyšetrovacieho tímu, objavilo sa to aj v správe. Táto téma zarezonovala aj v rozprave. Podporili ju europoslanci zo všetkých frakcií.

Vidím tu priamu súvislosť a medzi tým, že rozprava v Európskom parlament bola 14. marca v stredu a generálny prokurátor požiadal o zriadenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu 16. marca, teda dva dni potom. Považujem za pozitívny vývoj, že požiadavky sa nám darí presadzovať.

Do akej miery budú zistenia zo Slovenska tvoriť agendu novovytvoreného špeciálneho výboru Európskeho parlamentu TAXE3 pre finančné podvody a daňové úniky?

Formálne musíme počkať na zasadnutie výboru a schválenie programu, ale už teraz viem, že návrh, ktorý sme dávali s kolegom Ľudkom Niedermayerom ako vedúci slovenskej a českej delegácie (v EPP) zatiaľ našiel oporu a očakávam, že bude vo štvrtok aj schválený. V rozprave som zachytil vyjadrenia podpory zo strany liberálov, socialistov aj konzervatívcov takže očakávam, že na túto tému nás kolegovia podporia. Budeme sa opierať aj o zistenia slovenských aj zahraničných novinárov, ktorých by sme si pozvali na tento výbor ako dôležité informačné zdroje.

Čo sa týka dotácií v pôdohospodárstve, ktorým sa venovala aj monitorovacia misia, tomu sa bude venovať aj OLAF. Táto oblasť bola aj pod drobnohľadom NKÚ – toto nie nová vec. Netýka sa to len Slovenska, preto očakávam, že budú návrhy na podstatnejšie zmeny, zmeny nastavenia alebo v oblasti kontroly.

Revízia smernice o vyslaných pracovníkoch poškodí slovenské firmy, pracovníkom nepomôže

Európska smernica o vyslaných pracovníkoch naďalej rozdeľuje členské štáty Európskej únie. Proti jej revízii bola spočiatku aj slovenská vláda. Minulý rok však názor zmenila.

Skupina Zelených v Európskom parlamentne včera v otvorenom liste žiada zapojenie OLAF do vyšetrovania na Slovensku. Predpokladám, že je to niečo, s čím sa stotožňujete, prečo to nebol širší politický apel?

Je to požiadavka, ktorá je v súlade s našimi aktivitami a zaznela viackrát v rozprave. So Zelenými máme rovnakú líniu a nielen s nimi. Bol som povzbudený aj z postojov európskych socialistov, na rozdiel od slovenských, ktorí zvolili vyčkávací až obranný postoj. Drvivá väčšina vystúpení aj socialistických europoslancov bola podporná.

Predseda vašej politickej frakcie Manfred Weber ešte minulý týždeň vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Nebýva zvykom, že by šéf politickej frakcie vyzýval na konkrétne personálne zmeny vo vláde členského štátu a bola to aj výčitka Manfredovi Weberovi zo strany niektorých vašich kolegov. Je to niečo čo by malo zaznievať z Európskeho parlamentu?  

Bolo to mimoriadne vyhlásenie ale situácia bola a je mimoriadna a žiada si mimoriadne prístupy. Ja osobne a všetci moji kolegovia v EĽS jasne podporujeme Manfreda Webera a podporili sme ho aj v tomto stanovisku. Pán Weber to povedal po tom, čo sa zoznámil s výsledkami monitorovacej misie, po tom čo zistil skutkový stav, že zavraždenému Jánovi Kuciakovi s vyhrážali, že to oznámil to na polícii a nič sa nedialo. Nie len to, exminister Kaliňák zľahčoval jeho prípad verejne, čo je škandalózne. Už len týmito svojimi krokmi sa exmisniter vnútra diskvalifikoval a ďalší priebeh už poznáme.

Ďalšou výčitkou bolo, že Manfred Weber nebol taký kritický, keď išlo o Viktora Orbána (Fidesz je členom EĽS) a niektorých krokov jeho vlády. Aj v Maďarsku bola mimoriadna misia EP, ktorú tiež viedla poslankyňa Ingeborg Gräßle (EĽS) a ktorá sa pozerala na zneužívanie európskych prostriedkov v Maďarsku. Ako si vyhodnocujete túto výčitku?

Pokiaľ sa jedná o kontrolu európskych zdrojov, čo je jedna z kompetencií Európskeho parlamentu, tak tu neplatia stranícke tričká. Tu musíme byť principiálni bez ohľadu na to, kto vládne v akej krajine a ja plne podporujem vyjadrenie pani Gräßle, ktorá robí dobrú prácu nie len ako šéfka výboru pre kontrolu rozpočtu ale dala veľmi jasné stanovisko aj v prípade kontroly v Maďarsku.

Dá sa očakávať, že na Slovensko príde misia Európskeho parlamentu znovu?  

Áno, dá sa to očakávať. Momentálne sa vyhodnocujú informácie. Všetci europoslanci, ktorí sa zúčastnili misie majú úprimný záujem na dokončení svojej práce. Udialo sa to aj na Malte, že misia prišla opakovane, očakávam to aj na Slovensku.

V EÚ začínajú rokovania o európskom rozpočte po roku 2020. Slovensko dnes odmietlo podporiť závery Rady EÚ pre poľnohospodárstvo, lebo nezahŕňali požiadavku vyrovnania výšky priamych platieb v poľnohospodárstve medzi členskými krajinami. Očakávate vplyv pochybení a podozrení, ktoré sú dnes celoeurópskou témou, na našu schopnosť argumentovať pri rokovaniach o novom rozpočte?  

Nevylučujem vplyv na rokovanie. Akékoľvek informácie o väčšom zneužívaní európskych prostriedkov sú vnímané veľmi citlivo. Všetci bojujeme za vyrovnanie priamych platieb, aby sa na Slovensko čo najviac prostriedkov dostalo, na druhej strane práve takéto prípady závažných podozrení oslabujú argumentáciu všetkých tých, ktorí bojujú za čo najväčší podiel európskych zdrojov na Slovensku. Automaticky sa všetci dostávame vplyvom pochybení slovenskej vlády do nevýhody a do pozície, ktorá môže byť reflektovaná vo viacročnom rámci 2020.

Slovensko tlačí spolu s ostatnými krajinami na podiel kohézie vo finančnom rámci, ale otázka agrodotácií ostávala akoby vždy zahalená ako niečo, čo je v poriadku a čoho sa netreba dotýkať. Práve tento prípad ukazuje, že sa treba podrobne pozrieť aj na otázku agrodotácií, ktoré neboli až také kontroverzné. Podozrenia sú ale tak závažné, že táto oblasť si určite vyžaduje dôslednejšiu kontrolu.

Slovensko začalo ďalšiu fázu boja za vyrovnanie agrodotácií

Slovensko nepodporilo závery Rady EÚ pre poľnohospodárstvo kvôli chýbajúcej zmienke o dorovnaní platieb.