Veľvyslanec: Švajčiari sa pripravujú na “riskantné” referendum

Zdroj: http://flickr.com/photos/emeidi/2868917228

Sobotné referendum rozhodne, či sa bude právo voľného pohybu vzťahovať aj na občanov Rumunska a Bulharska. Toto privilégium majú vo Švajčiarsku všetci občania zvyšných členských štátov EÚ na základe dvojstrannej dohody, ktorá sa má predĺžiť v máji 2009 a zároveň rozšíriť o Bulharsko a Rumunsko. 

Ako vysvetľuje Jacques de Watteville, v stávke nie je nič menšie ako právne základy vzťahov medzi Bernom a Bruselom. Podľa tzv. „gilotínovej klauzuly“ vyjednanej v roku 1999, platnosť mnohých z bilaterálnych obchodných dohôd sa v prípade negatívneho výsledku referenda skončí.

„Kolaps dohody o voľnom pohybe, k čomu by došlo o šesť mesiacov, spôsobí ukončenie šiestich ďalších dohôd“, povedal veľvyslanec pre EurActiv. Tieto dohody sa týkajú predovšetkým obchodných vzťahov medzi EÚ a Švajčiarskom ale aj prepravy, čo môže spôsobiť problémy ako Švajčiarsku tak aj únii, hovorí De Watteville.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú vyrovnané sily, takže výsledok je ťažké odhadnúť. Veľvyslanec ale podľa vlastných slov začína zvažovať možnosti aj pre prípad, že Švajčiari pracovníkov z Rumunska a Bulharska odmietnu.

„Dá sa povedať, že ak by bol výsledok hlasovania negatívny, Švajčiarsko sa dostane do ťažkej situácie. Nebude to ľahké ani pre Úniu, pretože máme veľmi úzke vzťahy, po USA sme pre EÚ druhý ekonomický partner. Každý deň sa medzi Švajčiarskom a EÚ vymení tovar v hodnote jednej miliardy švajčiarskych frankov“, povedal veľvyslanec.

De Watteville vysvetľuje, že všetky hlavné politické strany sú za rozšírenie práv voľného pohybu pracovnej sily aj na Rumunov a Bulharov, s výnimkou strany UDS, ktorej predsedá podnikateľ a populista Christoph Blocher. Blocher, ktorému sa vo voľbách nepodarilo dostať do vlády, vedie kampaň proti prijímaniu cudzincov.

Súčasná ekonomická kríza situáciu ešte skomplikovala, dodáva diplomat. Referendum by pred šiestimi mesiacmi veľmi bolo bývalo ľahko prešlo, myslí si. Vláda sa podľa jeho slov snažila komunikovať s verejnosťou túto tému a švajčiarske média podľa neho spravili „kus dobrej roboty“.


Celý rozhovor s Jaquesom de Watteville vo francúzskom jazyku nájdete na tejto linke.