Vondra: Česko chce „Európu bez bariér“

Český vicepremiér Alexandr Vondra

Česko sa ujme predsedníctva v prvom polroku 2009. Bude tak nasledovať Francúzsko a neskôr odovzdá predsednícky post Švédsku. Zvolilo si motto „Európa bez bariér“. Podľa Vondru bude rok 2009 symbolickým z hľadiska odstraňovania bariér – krajiny strednej a východnej Európy si pripomenú 20 rokov od pádu železnej opony, čo ak by sa nestalo, ani Česko dnes nie je v EÚ.

Rok 2009 je podľa neho tiež „dôležitým míľnikom pre liberalizáciu pracovného trhu“. Niektorí členovia pôvodnej EÚ-15 sa budú musieť rozhodnúť, či sa úplne otvoria pracovnej sile z nových členských krajín. Len „ťažko si predstaviť, že v období 20. výročia pádu železnej opony budú na pracovnom trhu EÚ stále existovať prekážky“.

„Radi by sme videli [štyri slobody] úplne posilnené“, nakoľko EÚ je jediným priestorom vo svete, ktorý vychádza priamo z nich.

Na otázku možnej nadväznosti Českého predsedníctva na myšlienku predchádzajúceho francúzskeho o „ochranárskej Európe“ vicepremiér odpovedal: Česká republika je „za rozširovanie“ a preto chce „ponechať otvorené dvere“ aj pre ostatných. Dodal ale, že Spoločenstvo sa môže rozširovať len vtedy, ak pre to bude mať podporu obyvateľstva.

Vyzval na „vyvážený postoj“ k Sarkozyho myšlienke Stredomorskej únie. Je potrebné hľadať kompromisy medzi prioritami jednotlivých častí Európy. Ako príklad uviedol, že s odvolaním sa na francúzsku myšlienku by bolo možné vytvoriť aj Pobaltskú alebo Čiernomorskú úniu.

Vondra si nemyslí, že súčasné vystupovanie Francúzska, voči ktorému často namieta Slovinské predsedníctvo, by bolo iritujúce. Sarkozy „chce Francúzsko vrátiť do centra európskeho diania. [..] Potrebujeme, aby Francúzsko bolo medzi lídrami“, dodal. Vyjadril však presvedčenie, že krajina dokáže aj napriek svojmu väčšiemu vplyvu rešpektovať názory a priority iných členských zemí.

Česko je na strane bojovníkov proti klimatickým zmenám a k cieľu znížiť emisie sa pridalo ako prvé. Vicepremiér ale tvrdí, že krajina nemá veľký potenciál pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie: „Nie sme rovnakí ako veľké krajiny alebo ako Škótsko, kde prší každý deň. Uprostred Európy nesvieti ani veľa slnka a obmedzený potenciál majú aj biopalivá. Naša  krajina je navyše veľmi husto osídlená. Máme veľa dedín a tie nemôžeme zrovnať so zemou preto, aby sme vytvorili veľké polia pre pestovanie rôznych plodín, ktoré možno použiť pre výrobu biopalív.“


Pôvodné znenie rozhovoru vo francúzskom jazyku nájdete na portáli EurActiv.fr.
Úplný preklad rozhovoru do českého jazyka nájdete na portáli EurActiv.cz.