Wiezik po prechode k progresívcom: Klimatické ciele ľudovcov sú len póza

Podľa europoslanca Wiezika bola pre EPP ochrana prírody suchá ľavičiarska agenda. [EP/Jaroslav Novák]

Najväčia europarlamentná frakcia ho politicky blokovala, chcela udržať status quo v lesníctve. Posilnenie Spolu by bol politický zázrak. Pre členov, ktorí odmietli spájanie s PS, boli tŕňom v oku práva sexuálnych menšín a žien, hovorí v rozhovore europoslanec MICHAL WIEZIK.

Pred zvolením do europarlamentu pôsobil Michal Wiezik ako pedagóg a environmentálny aktivista. V roku 2019 bol zvolený ako kandidát strany Spolu, na spoločnej kandidátke s Progresívnym Slovenskom. V decembri oznámil prechod do PS. V europarlamente doteraz pôsobil v najväčšej frakcii Európskej ľudovej strany (EPP), odkiaľ tiež prechádza do liberálnej frakcie Obnovme Európu.

V rozhovore sa dozviete:

  • Akú má podľa neho strana Spolu šancu na úspech,
  • či je podľa neho PS etatistická strana,
  • či je stotožnený aj s kultúrno-etickými hodnotami jeho novej strany,
  • čo si myslí o environmenálnych snahách EPP,
  • či podporuje vedenie Ireny Bihariovej,
  • a koho z bývalých kolegov by rád uvidel v PS.

Do europarlamentu ste sa dostali za stranu Spolu. Nie je váš prechod k progresívcom zradou na voličoch?

Ťažko hovoriť za všetkých. Ale ja mám skôr pocit, že ľudia stále nevedia, že Spolu a PS nie sú ten istý subjekt. Mnohí to zisťujú až teraz, po mojom odchode.

Pre mňa už nebol dôvod zostávať v Spolu. Strana stratila tú esenciu, pre ktorú som vstupoval do politiky, teda autentický zelený pilier. Nemá už ani politickú relevantnosť.

Zostávajúci členovia to vidia inak, stále chcú pokračovať.

Je to krátkozraké, ide skôr o nejaký sentiment. Tvrdia, že sú schopní z fragmentov strany, ktorá sa pohybuje niekde okolo jedného percenta, vytvoriť platformu s ambíciou na 14 percent. Nad tým sa môžem naozaj len pousmiať, akékoľvek zásadnejšie posilnenie Spolu by som považoval za politický zázrak.

Okrem odklonu od zelenej politiky sa chcú vrátiť aj k stredopravým ideálom. Tomu napomohol aj príchod ľudí zo strany Za ľudí do predsedníctva.

Prečo ste sa od začiatku nesnažili budovať zelenú platformu skôr v rámci stredoľavej strany? Strany PS a Spolu vznikali v podobnom čase.

Ten stredopravý prúd mi neprekážal, naopak, považoval som ho za výhodu. Ochrana prírody je tradične vnímaná skôr ako ľavicová téma, ale ja som chcel hľadať spôsoby, ako by to mohlo fungovať aj na trhových princípoch.

Potom vznikla volebná koalícia, vytvorili sme program Bod zlomu, ktorý bol naozaj centristický. Tam sa to rozdelenie na ľavicu a pravicu v podstate stratilo, išli sme po efektívnych riešeniach. Tak to budem robiť aj v Progresívnom Slovensku.

Europoslanec Michal Wiezik prechádza k progresívcom, aj frakciu mení na liberálnu

Michal Wiezik prechádza zo stredopravej frakcie európskych ľudovcov do liberálnej Obnovme Európu. Liberáli mali na Slovensku na začiatku volebného obdobia iba dvoch europoslancov, tento rok k nim prešla aj Lucia Ďuriš Nicholsonová. Po novom bude liberálov a ľudovcov rovnako.

Miroslav Kollár označil Progresívne Slovensko za ľavicovú, dokonca etatistickú stranu. Ako to vnímate vy?

On sa vyžíva v takýchto odborných termínoch a potom to ide na úkor zrozumiteľnosti. Aj ja som si to slovo musel vyhľadať. S tou definíciou, ktorú som našiel, ale teda rozhodne nesúhlasím.

Progresívne Slovensko má isté aspekty ľavicového prístupu, ale v rámci funkčných riešení, nie nejakých striktných štátnych zásahov. To vyhlásenie výrazne zhoršilo vzťahy aj na osobnej úrovni.

Posunuli ste sa od zvolenia do europarlamentu nejako politicky?

Nemyslím si. Stále som zameraný na výsledok, na ochranu prírody a ekológie, verím v slušné riešenia, ktoré nebudú závislé od dotovania od štátu alebo EÚ. Ponúknuť ľuďom možnosti, ktoré sami akceptujú a ktoré budú fungovať dlhodobo bez potreby politickej regulácie. To je najlepšia možná cesta.

V rozhovore pre EURACTIV v roku 2019 ste sa napríklad od kolegu z PS Martina Hojsíka dištancovali v otázke uhlíkového cla. Povedali ste, že presadzujete skôr pravicový prístup a chcete model, ktorý nebude príliš obmedzujúci pre ekonomický rast.

On bol možno do toho vtedy viac zasvätený ako som bol ja. Ide o ochranu našich producentov pred konkurenciou zo zahraničia, ktorá nie je zaťažená rovnakými normami na znižovanie emisií. Takže tento nástroj, aj keď je intuitívne vnímaný ľavicovo, sa stretol s pochopením aj pravicového sektora.

Medzi najaktívnejšími europoslancami sú dvaja Slováci (INFOGRAFIKA)

V rebríčku Eulytix zabodovali Slováci venujúci sa zeleným témam. Michal Wiezik zo Spolu sa dostal na desiate miesto spomedzi 705 europoslancov, jedenásty bol Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska. Umiestnili sa vďaka práci na stovkách pozmeňovacích návrhov s množstvom rôznorodých spojencov.

Pre ľudovcov je klíma suchá ľavičiarska agenda

Pôsobenie v Spolu bolo prepojené na európskej úrovni s pôsobením vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP). Od začiatku ste z toho ale nepôsobili nadšene. Vraveli ste, že sa budete snažiť túto konzervatívnu frakciu posunúť k riešeniu zelených tém. Podarilo sa?

Zistil som, že ich pozícia v klimatických otázkach je len póza. Inklinujú k pravicovému pohľadu na svet a ochranu prírody považujú za suchú ľavičiarsku agendu, ktorú treba tlmiť.

Na jednej strane som dostal príležitosť pôsobiť v relevantných výboroch. Na strane druhej, línia EPP bola vo viacerých okruhoch vo veľmi príkrom kontraste s vedeckým konsenzom. Je budovaná pre potreby držania statusu quo v poľnohospodárstve a lesníctve. Pre progresívne riešenia je tam vrodený odpor.

Napriek tomu ste sa dva roky po sebe dostali do rebríčka top 50 najaktívnejších europoslancov v podávaní pozmeňovacích návrhov. Tento rok až do top 10.

Ale 99 percent z nich bolo mojou frakciou zamietnutých. Pritom boli podporené vedeckými prácami, plné citácií na zdroje. Mne prišlo až absurdné, keď som videl tú štúdiu, že v celom poľnohospodárskom výbore som bol najaktívnejší člen.

Hlavná práca europoslanca nie je v pozmeňovacích návrhoch, ale vo funkcii spravodajcu legislatívy. A k tomu som sa v takomto nastavení ani nemohol dostať. Za dva roky som bol tieňový spravodajca dvoch dokumentov a aj to len preto, že o ne nikto iný neprejavil záujem.

Nebol som ochotný robiť kompromisy, aby som sa zapáčil vlastnej frakcii, ale tiež som si už nemohol dovoliť byť ďalej politicky blokovaný vlastnou frakciou. Jediné riešenie bolo vystúpiť a vstúpiť do frakcie Obnovme Európu.

Tam máte sľúbené nejaké dokumenty na spravodajstvo?

Nebude to automatické, ale predpokladám, že sa k nejakým určite dostanem. Vyzerá to, že mi dosť dôverujú. Teraz sa otvára legislatíva k balíčku Fit for 55, takže možno niečo týkajúce sa lesných kapitol.

Nezvažovali ste aj prechod k Zeleným?

Áno, úprimne sa priznám, že v čase, keď som sa rozhodol pre odchod z EPP som zvažoval aj prechod k Zeleným. Pre slovenské publikum by to bolo asi najviac čitateľné. Zelený europoslanec v zelenej frakcii. Samozrejme, akonáhle som otvoril rokovania s Progresívnym Slovenskom, som túto možnosť zavrhol.

Bola to ich podmienka? Vladimír Bilčík napríklad hovoril, že v prípade prestupu do PS by zostal v EPP.

To boli ešte rokovania, ktoré sa týkali vstupu celého Spolu do PS. On má v EPP veľmi korektnú a obsahovo vyváženú pozíciu vo výboroch, takže pre neho bolo hlavnou podmienkou zotrvanie u ľudovcov. Moja situácia bola iná, Progresívne Slovensko trvalo na vstupe do Obnovme Európu a ja som nevidel dôvod žiadať o výnimku.

EURACTIV Podcast | Bilčík: Chcem spájanie s progresívcami, ale k liberálom v europarlamente neprejdem

Europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu chce dať voličom zmysluplnú alternatívu. Zostal by ale v najväčšej frakcii, kde sa po odchode Fideszu cíti komfortne. V podcaste hovorí aj o tom, ako môže Únia pomôcť právnemu štátu na Slovensku.

Bihariovej vysvedčením je rast

Ako prebiehali vaše rokovania s PS? Riešili ste aj obsahovú kompatibilitu?

Išlo skôr o technické rokovania. Ja som totiž odchodom z frakcie Európskej ľudovej strany stratil členstvo vo výboroch a potreboval som si vyrokovať, aby som po vstupe do Obnovme Európu mohol byť aj naďalej aktívny v environmentálnom výbore a vo výbore pre kontrolu rozpočtu. Oni to členstvo museli vziať nejakému existujúcemu členovi a dať ho mne. Najmä environmentálny výbor je pomerne dosť lukratívny, nakoniec sa to ale podarilo.

Na slovenskej strane som rokoval priamo v Irenou Bihariovou, tam bol mojou podmienkou vstup do predsedníctva, v čom mi tiež vyhoveli.

Ako ste spokojný s vedením Bihariovej? Na vášho europarlamentného kolegu Michala Šimečku často smerujú otázky, či nezvažuje kandidatúru do vedenia strany.

Počkám si, kto oznámi kandidatúru. Zatiaľ som pozoroval stranu zvonka, môžem teda hodnotiť len to, že Progresívne Slovensko pod vedením Ireny Bihariovej, rastie v prieskumoch  aj kapacitne. To je objektívne dobré vysvedčenie.

Čo kompatibilita s kultúrno-etickými témami?

Určitá časť členov a členiek Spolu je určite konzervatívnejšia v otázkach práv sexuálnych menšín a rovnosti žien. Mám pocit, že práve toto bolo tŕňom v oku tých, ktorí nakoniec odmietli spájanie s Progresívnym Slovenskom.

Ja sa priznám, že tieto témy sú trochu mimo môjho záberu. Ale mám osemnásťročnú dcéru a vnímam, že celá ich generácia im prisudzuje veľkú váhu. Takže som pripravený sa im venovať viac a nemám pocit, že by pozície Progresívneho Slovenska boli v rozpore s mojimi hodnotami.

Už aj liberáli chcú v europarlamente koalíciu, SaS a ich frakciu nepozývajú

Europoslanci z frakcie Obnovme Európu v Parížskej deklarácii hovoria o spolupráci proeurópskych strán. Myslia tým ľudovcov, socialistov aj zelených, nie však Európskych konzervatívcov a reformistov, kde pôsobí aj slovenská SaS.

Budú vás v PS chcieť využiť v najbližších parlamentných voľbách?

Osobne dúfam, že nie. Europoslanecký mandát mi vyhovuje, ak budem chcieť pokračovať v politike, tak v európskej. Naozaj vidím, že mnohé zmeny by sa do legislatívy nedostali, ak by som v europarlamente nebol.

Nerád by som išiel do toho módu, do akého išla svojho času Lucia Ďuriš Nicholsonová na kandidátke SaS, keď s mandátom europoslankyne kandidovala do národnej rady. Nepríde mi to ako čistá hra.

Budete sa snažiť do PS previesť nejakých bývalých kolegov?

Určite by som rád videl, keby rozšíril naše rady Juraj Hipš. Zatiaľ zostáva ako rádový člen Spolu. Verím, že príde čas, kedy by zvažoval prebrať platformu školstva, čo by vedel veľmi dobre pokryť.

Erik Baláž so mnou stále úzko spolupracuje ako poradca. Rešpektujem jeho postoj zostať mimo politiky, ale myslím si, že jeho momentálna činnosť na filmoch a environmentálnej výchove by mohla mať do budúcna aj politický potenciál.

Čo Vladimír Bilčík, zostávajúci europoslanec za Spolu?

On má veľmi jasne vyargumentované, prečo zostáva v Spolu a EPP. Akceptujem to, je to racionálne rozhodnutie.

Ďuriš Nicholsonová: Cítim sa ako eurooptimistka, mali by sme sa rozprávať o zvýšení kompetencií Únie

Europoslankyňa LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ dva roky dozadu vstupovala do europarlamentu za stranu SaS a frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov. Obe tieto zoskupenia ale opustila a v rozhovore hovorí, že vidí úlohu Únie podstatne inak.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte