Deľba práce a pozícií v Európskom parlamente: Výbory a slovenskí europoslanci

CONT Constitutive meeting - Election of Chair and Vice-Chairs [© EU 2019 - EP/ Melanie Wenger]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Noví lídri Únie

Podľa zaradenia do výborov, slovenských europoslancov najviac zaujíma životné prostredie, zahraničie a spravodlivosť. Slovensko získalo v opakovanej voľbe predsedníctvo jedného výboru Európskeho parlamentu – výboru pre zamestnanosť (EMPL) bude šéfovať Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Tento týždeň sa v Európskom parlamente volilo predsedníctvo dvadsiatich stálych výborov a dvoch podvýborov. Ešte predtým si europoslanci pod časovým tlakom zvolili predsedu celej inštitúcie – Davia-Mariu Sassoliho (S&D, Taliansko).

Nasledovala voľba 14 podpredsedov Európskeho parlamentu. Obsadzovanie vedúcich pozícií vyplýva predovšetkým z dohody medzi politickými skupinami a odráža ich početnosť. Národnosť ľudí, ktoré funkcie obsadia je zase do značnej miery definovaná veľkosťou národných delegácii v týchto skupinách.

Z 14 podpredsedov Európskeho parlamentu nie je ani jeden zo Slovenska. Susedné krajiny z V4 tam všetky zastúpenie majú. Česká republika cez europoslankyňu z Babišovho ANO Ditu Charanzovú (Obnovme Európu), Maďarsko cez skúsenú poslankyňu rómskeho pôvodu Líviu Járóka za Fidesz (EPP) a Poľsko cez bývalú premiérku Evu Kopacz (EPP, Občianska platforma). Prvou viceprezidentkou EP je írska europoslankyňa Mairead McGuinness (EPP).

Slovensko však bude mať aj v nasledujúcom období pozíciu kvestora. Jednu z piatich kvestorských funkcií obsadila Monika Beňová (S&D) a bude tak súčasťou parlamentného „Bureau“ (predseda, podpredsedovia a kvestori) – vedúceho orgánu, ktorý rozhoduje o dôležitých finančných, organizačných a administratívnych otázkach. V minulom volebnom období takýto post zastával aj europoslanec Vladimír Maňka (S&D, Smer-SD).

VÝBORY: ZAFUNGOVAL CORDON SANITAIRE

Po predsedníctve prišlo tento týždeň na radu predsedníctvo výborov. Šéf výboru a jeho podpredsedovia majú veľký priestor formovať agendu výboru. Predsedovia sú tiež súčasťou Konferencie predsedov výborov, ďalšieho rozhodovacieho orgánu europarlamentu.

Vzorec obsadzovania funguje nasledovne. Najprv si politické frakcie rozdelia výbory, potom skupiny zo svojich radov nominujú predsedu. Predsedu aj podpredsedov musí schváliť celé osadenstvo daného výboru na svojej ustanovujúcej schôdzi.

Podľa D´Hondtovej metódy výpočtu mali predsedníctva dvoch výborov pripadnúť aj krajne pravicovej a nacionalistickej skupine Identita a Demokracia (I&D), za ktorou stojí Matto Salvini a Marine Le Pen. Štyri proeurópske parlamentné frakcie (EPP, SD, Obnovme Európu a Zelených) sa však dohodli, že uplatnia cordon sanitaire, teda stratégiu, ktorá má zabrániť krajnej pravici dostať sa k dôležitým postom.

Nominantov skupiny I&D tak vyšachovali z vedenia výborov pre poľnohospodárstvo (AGRI), kam skupina nominovala bývalého českého ministra zdravotníctva Ivana Davida (Okamurova strana SPD) a z výboru pre právne veci (JURI), ktorý mal viesť Le Penovej europoslanec Gilles Lebreton. JURI výbor ale nakoniec povedie britská liberálka a AGRI nemecký ľudovec.

Skupina Obnovme Európu však potiahla blokovanie ešte ďalej a odmietla podporiť kandidátov z vládnych strán v krajinách, voči ktorým bol aktivovaný článok 7. Týka sa to maďarského Fideszu a poľskej strany Právo a spravodlivosť. Fideszu tak nevyšla ambícia predsedať výboru pre zahraničné veci (AFET) a kandidátka na predsedníčku výboru pre zamestnanosť a sociálne veci, expremiérka Beata Szydlo nebola zvolená v dvoch opakovaných hlasovaniach. Jej miesto po tretej voľbe zaujala slovenská europoslanyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS, ECR).

Zaujímavý je aj vplyvný výbor pre kontrolu rozpočet (CONT). Bol to výbor, ktorý pod vedením Ingeborg Grässle na Slovensku monitoroval poľnohospodárske dotácie, o ktorých písal Ján Kuciak. Jeho predsedníctvo získala Monika Hohlmeier (EPP, Nemecko). Pozornosti neuniklo, že sa do podpredsedníckych funkcií v tomto výbore dostali aj zástupca Fideszu Tamás Deutsch (EPP) a Babišova europoslankyňa Martina Dlabajová (Obnovme Európu). Výbor totiž v minulosti riešil zneužívanie európskych peňazí Orbánovou vládou v Maďarsku aj Babišovu kauzu Čapí hnízdo.

Slovensko nateraz nemá zastúpenie vo vedení výborov Európskeho parlamentu a to medzi predsedami ani medzi podpredsedami (každý výbor má štyroch podpredsedov). Niektoré výbory na svojom prvom zasadnutí nezvolili zatiaľ zvolili len časť podpredsedov. Predsedníctva sa môžu obmeniť po 2 a po roku.

 

PREHĽAD VÝBOROV, ICH VEDENIA A OBSADENIA SLOVENSKÝMI EUROPOSLANCAMI. Poradie podľa veľkosti výboru.

 • Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI)

Predseda: Pascal Canfin (Obnovme Európu, Francúzsko), bývalý šéf WWF (World Wildlife Fund) vo Francúzsku. Výbor ENVI je po prvýkrát najsilnejším výborom EP, čo sa týka počtu členov.

Členmi ENVI zo Slovenska sú Monika Beňová (S&D, Smer-SD), Martin Hojsík (Obnovme Európu, PS) a Michal Wiezik (EPP, Spolu-OD).

 • Výbor pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE)

Predsedníčka: Adina-Ioiana Valean (EPP, Rumunsko). Posunula sa sem z predsedníckej stoličky konkurenčného výboru pre životné prostredie (ENVI). V minulosti SA tiež venovala energetike.

Členom ITRE je Robert Hajšel (S&D, Smer-SD), náhradníkom∗ je Martin Hojsík (PS, Obnovme Európu) a Ivan Štefanec (EPP, KDH).

 • Výbor pre zahraničné veci (AFET)

Predseda: David McAllister (EPP, Nemecko). Tento post už tradične ide nemeckej delegácii v EPP (CDU). McAllister bol predsedom výboru bol aj počas minulého obdobia (po Elmarovi Brokovi), je bývalým krajinským premiérom Dolného Saska. Bývalý spravodajca EP pre Srbsko, bývalý šéf delegácie pre vzťahy s USA.

Vo výbore sú náhradníkmi aj slovenskí europoslanci Robert Hajšel (S&D, Smer-SD), Miroslav Radačovský (Nezaradený, Kotleba-ĽSNS), Michal Šimečka (PS, Obnoviť Európu), Milan Uhrík (Nezaradený, Kotleba-ĽSN,) a Vladimír Bilčík (EPP, Spolu-OD).

 • Podvýbor pre ľudské práva (DROI)

Predsedníčka: Maria Arena (S&D, Belgicko), v minulosti mala ako europoslankyňa k tejto téme tiež blízko, angažovala sa okrem iného v téme práv žien, detí či LGBTI.

Náhradníkom v podvýbore je Ivan Štefanec (EPP, KDH)

 • Podvýbor pre bezpečnosť (SEDE)

Predsedníčka: Nathalie Loiseau (Obnovme Európu, Francúzsko). Viedla kandidátku Macronovej strany, bola štátnou tajomníčkou pre európske záležitosti. Pokazila si svoje šance byť šéfkou frakcie po tom, čo sa nelichotivo pred novinármi vyjadrila o viacerých kolegoch v EP.

Bez slovenského zástupcu.

 • Výbor pre občianske slobody (LIBE)

Predseda: Juan Fernando López Aguilar – (S&D, Španielsko). Bol predsedom tohto výboru v období 2009-2014. Venuje sa okrem iného téme migrácie, nedávno predložil správu s návrhom na zavedenie humanitárnych víz. Nahradí Brita Clauda Moraesa, ktorý ako predseda výboru navštívil aj Slovensko ako súčasť delegácie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Členmi výboru LIBE sú Vladimír Bilčík (EPP, Spolu-OD), Michal Šimečka (Obnovme Európu, PS), Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR, SaS) a tiež Milan Uhrík (Kotleba-ĽSNS, Nezaradení).

 • Výbor pre hospodárske a menové veci (ECON)

Predseda: Roberto Gualtieri (S&D, Taliansko). Jeden z najvplyvnejších poslancov, predsedom výboru bol aj počas minulého obdobia. Stál pri vzniku Európskej služby pre vonkajšiu činnosť aj pri prijímaní Fiškálneho kompaktu o rozpočtových pravidlách.

Náhradníkom v ECON je Eugen Jurzyca (ECR, SaS).

 • Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL)

Poľka Beata Szydlo (ECR) nebola pre výbor politicky prijateľná. Skupina našla náhradu v slovenskej europoslankyni Lucii Ďuriš Nicholsonovej (SaS), ktorá bola zvolená

Členom výboru je aj Miroslav Radačovský (Nezaradený, Kolteba-ĽSNS).

 • Výbor pre dopravu a cestovný ruch (TRAN)

Predsedníčka: Karima Delli (Zelení, Francúzsko). Predsedníčkou tohto výboru bola aj v minulom období, kedy sa v 38 rokoch stala najmladšou predsedníčkou výboru. Presadzuje znižovanie emisií v doprave. Je alžírskeho pôvodu, z rodiny s 13 deťmi.

Bez slovenského zástupcu. Slovensko v tomto výbore nemalo zástupcu ani v minulom období.

 • Výbor pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI)

Predseda: Norbert Lins (EPP, Nemecko). V minulom období sa ako europoslanec venoval napríklad otázke schvaľovania pesticídov.

Slovensko v tomto výbore nemá riadneho člena, tak ako v minulom období. Náhradníkom je Michal Wiezik (EPP, Spolu-OD) a Miroslav Číž (S&D, Smer-SD).

 • Výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO)

Predsedníčka: Petra de Sutter (Zelení, Francúzsko). Ako bývalá lekárka sa doteraz venovala témam zdravotnej (ne)závadnosti potravín, klíme, ľudským právam či sociálnym otázkam.

Členom IMCO je Ivan Štefanec (EPP, KDH), Eugen Jurzyca (ECR, SaS), náhradníkmi sú Monika Beňová (S&D, Smer-SD) a Miroslav Radačovský (Nezaradený, Kotleba-ĽSNS)

 • Výbore pre regionálny rozvoj (REGI)

Predseda: Younous Omarjee (GUE/NGL, Francúzsko). Bývalý podpredseda výboru REGI.

Náhradníkom v REGI je Peter Pollák (EPP, OĽaNO)

 • Výbore pre rozpočet (BUDG)

Predseda: Johan van Overtveldt (ECR, Belgicko). Bývalý novinár a bývalý belgický minister financií za flámsku separatistickú stranu N-VA.

Náhradníkom v BUDG je Martin Hojsík (Obnovme Európu, PS)

 • Výbor pre medzinárodný obchod (INTA)

Predseda: Bernd Lange (S&D, Nemecko). V Európskom parlamente je od roku 1994 s prestávkou (2004-2009). V minulosti bol napríklad spravodajcom EP per TTIP, obchodnú a investičnú dohodu s USA, ktorá sa nakoniec nerealizovala.

Členom INTA  je Miroslav Číž (S&D, Smer-SD)

 • Výbor pre petície (PETI)

Predsedníčka: Dolores Montserrat (EPP, Španielsko), bývalá španielska ministerka zdravotníctva, sociálnych vecí a rovnosti. V roku 2019 viedla kandidátku španielskej Ľudovej strany (PP) do eurovolieb.

Bez slovenského zastúpenia.

 • Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM)

Predsedníčka: Evelyn Regner (S&D, Rakúsko). V EP je od roku 2004. V minulom volebnom období bola ako podpredsedníčka výboru JURI spravodajkyňou EP k žiadostiam o zbavenie imunity viacerých europoslancov.

Bez slovenského zastúpenia.

 • Výbor pre kultúru a vzdelávanie (CULT)

Predsedníčka: Sabine Verheyen (EPP, Nemecko). V minulom období sa venovala audiovizuálnym médiám a digitálnemu trhu.

Členom CULT je Peter Pollák (EPP, OĽaNO)

 • Výbor pre kontrolu rozpočtu (CONT)

Predsedníčka: Monika Hohlmeier (EPP, Nemecko). Prechádza do CONT z výboru pre rozpočet, nahradzuje vplyvnú Ingeborg Grässle.

Bez slovenského zastúpenia.

 • Výbor pre ústavné veci (AFCO)

Predseda: Antonio Tajani, doterajší predseda Európskeho parlamentu.

Náhradníkmi v AFCO sú Miroslav Číž (S&D, Smer-SD) a Vladimír Bilčík (EPP, Spolu-OD), ktorý bude zároveň vicekoordinátorom skupiny v tomto výbore popri koordinátorke, poľskej europoslankyni, Danuty Hübner.

 • Výbor pre rybolov (PESCH)

Predseda: Chris Davies (Obnovme Európu) Veľká Británia, ECR), má silný environmentálny profil, je zástanca udržateľného rybolovu. Podporu pre reformu spoločnej politiky rybolovu presadzoval v EP aj v kostýme ryby. Po brexite bude musieť hľadať nový predseda výboru.

Bez slovenského zastúpenia.

 • Výbor pre rozvoj (DEVE)

Predseda: Tomas Tobé (EPP, Švédsko). Doteraz poslanec švédskeho parlamentu od roku 2006. Doteraz sa venoval témam ako vzdelávanie, zamestnanosť a spravodlivosť.

Bez slovenského zastúpenia.

 • Výbor pre právne veci (JURI)

Predsedníčka: Lucy Nethsingha (Obnovme Európu, Veľká Británia) – bývalá učiteľka s titulom z University of Cambridge, blízke sú jej témy sociálnej spravodlivosti a životného prostredia. Jej nominácia mala vytlačiť nominanta skupiny Identita a Demokracia. Po brexite sa bude voliť znovu.

Bez slovenského zastúpenia.

∗ náhradník vo výbore sa môže zúčastňovať práce výboru ako riadny člen, nemá však hlasovacie právo, pokiaľ práve nezastupuje riadneho člena zo svojej politickej skupiny.

 

V stredu, 17. júla sa rozhodlo o členstve  44 medziparlamentných delegácií. Zaradenie poslancov do delegácií potvrdili v stredu večer politické skupiny.

Slovenskí poslanci budú členmi a náhradníkmi v nasledujúcich delegáciách:

Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) bude stálou členkou Delegácie pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT – EÚ a náhradníčkou v Delegácii pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými.

Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) z frakcie ľudovcov (EPP) bude stálym členom Delegácie pri Spoločnom parlamentnom výbore EÚ – Severné Macedónsko a Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Čierna Hora. Náhradníkom bude v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Moldavsko a Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Miroslav Číž (Smer-SD; S&D) bude náhradníkom v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko a Delegácii pre vzťahy s Čínou.

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) bude stálou členkou v Delegácii pri Spoločnom parlamentnom zhromaždení AKT – EÚ.

Robert Hajšel (Smer-SD; S&D) bude stálym členom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre partnerstvo EÚ – Arménsko, Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Azerbajdžan a pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Gruzínsko a tiež členom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Čierna Hora a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) z frakcie Obnovme Európu (RE) bude stálym členom Delegácie pre vzťahy s krajinami juhovýchodnej Ázie a so Združením národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a náhradníkom v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Ukrajina a v Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Eugen Jurzyca (SaS; ECR) bude stálym členom Delegácie pri Parlamentných výboroch pre spoluprácu EÚ – Kazachstan, EÚ – Kirgizsko, EÚ – Uzbekistan a EÚ – Tadžikistan a pre vzťahy s Turkménskom a Mongolskom.

Peter Pollák (OĽaNO; EPP) bude stálym členom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko a náhradníkom v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Ukrajina a Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Miroslav Radačovský (ĽSNS) zo skupiny Nezaradení (NI) bude stálym členom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko a náhradníkom v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Moldavsko.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko; RE) bude stálym členom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Ukrajina a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest a náhradníkom v Delegácii pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými.

Ivan Štefanec (KDH; EPP) bude stálym členom Delegácie pre vzťahy s Japonskom a náhradníkom v Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Ukrajina a Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Milan Uhrík (ĽSNS; NI) bude stálym členom Delegácie pri Spoločnom parlamentnom výbore EÚ – Turecko a náhradníkom v Delegácii pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými.

Michal Wiezik (SPOLU-OD; EPP) bude stálym členom Delegácie pre vzťahy s Iránom a náhradníkom v Delegácii pre vzťahy s krajinami Strednej Ameriky, v Delegácii pre vzťahy s krajinami Andského spoločenstva a v Delegácii pri euro-latinskoamerickom parlamentnom zhromaždení.

Medziparlamentné delegácie EP udržiavajú vzťahy a vymieňajú si informácie s parlamentmi krajín či regiónov za hranicami EÚ, ako aj s medzinárodnými organizáciami. Podporujú a presadzujú pritom základné hodnoty Únie: slobodu, demokraciu, dodržiavanie ľudských práv, základných slobôd a zásad právneho štátu.