Spomienka na Verdun – „mlynček na mäso“

zdroj: Elysee.fr

Viac ako 300 tisíc padlých vojakov v bitke o východofrancúzske mesto boli obete „bigotnosti a nacionalizmu, slepoty a politického zlyhania,“ vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Spoločne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom bola v nedeľu hlavnou protagonistkou spomienkovej akcie pri príležitosti stého výročia najdlhšej bitky 1. svetovej vojny, niekedy nazývanej „verdunský mlynček na mäso“.

Počas 10 mesiacov tu zákopoch bojovali proti sebe francúzske a nemecké vojská. Niektoré časti zeme, kde sa boje odohrávali sú dodnes neprístupné, zamorené chemikáliami alebo nebezpečné kvôli nevybuchnutej munícii.

Merkelová sa nechala počuť, že si je vedomá, že stále nie je jednoduché pre obyvateľov Verdunu prijať ju tak srdečne, ako to urobili.

Obaja štátnici povedali, že ak boli Francúzsko a Nemecko schopné prekonať svoju históriu a stať sa blízkymi spojencami, musí sa aj Európska únia zjednotiť a postaviť sa svojim problémom – migračnej kríze alebo hrozbe odchodu Veľkej Británie.

Po prvýkrát sa francúzski a nemeckí najvyšší štátmi predstavitelia stretli vo Verdune v roku 1984. Prezident Francois Mitterand a kancelár Helmut Kohl sa tam pamätne držali pri prehrávaní štátnych hymien za ruky. Gesto sa stalo symbolom francúzsko-nemeckého zmierenia.

 

Gefallenenehrung Verdun

 

„Naša vážna povinnosť je vpísaná v zničenej pôde Verdunu … milujme našich vlastných ľudí, ale ochraňujme aj náš spoločný domov, Európu, bez ktorej by sme boli vystavení búrkam histórie,“ povedal Hollande.

„Nacionalistické myslenie a konanie nás vráti späť“, sekundovala mu Merkelová.

Na ceremónii sa zúčastnil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.