Ahernova rezignácia zvyšuje šance Lisabonskej zmluvy

V šokujúcom oznámení pred írskym parlamentom Bertie Ahern povedal, že dúfa, že jeho rezignácia znovu zacieli pozornosť na politickú dynamiku v krajine. Ahernovo tretie funkčné obdobie na čele írskej vlády poznačili obvinenia z korupcie, čo sa podpísalo aj pod klesajúcu podporu verejnosti.

„Naozaj ma znepokojuje, že dôležitá práca vlády a strany je zatienená otázkami, ktoré sa týkajú mňa“, povedal. V írskych vládnych kruhoch sa už dlhšiu dobu šírili obavy, že júnové referendum o Lisabonskej zmluve by sa mohlo stať hlasovaním o Ahernovi a jeho údajných finančných škandáloch.

Vo vláde podľa niektorých informácií zavládla úľava z toho, že írski voliči sa budú môcť sústrediť na otázky, ktoré súvisia priamo so zmluvou a referendom a nie na kontroverziu, ktorá súvisela s premiérom.

„Jedným z problémov referend o európskych zmluvách je, že sa často stávajú hlasovaním o vnútropolitických otázkach“, hovorí Jackie Davies, riaditeľka komunikácie v European policy centre. Voliči sa viac sústredia na otázku referenda, ak zásadné domáce problémy nie sú na programe dňa“, tvrdí.

Ahern je jedným z najdlhšie slúžiacich premiérov v Európe. S tromi po sebe idúcimi volebnými víťazstvami viedol írsku vládu 11 rokov. Medzinárodný rešpekt si získal za svoju úlohu v mierovom procese v severnom Írsku.

Hovorilo sa o ňom aj ako o možnom kandidátovi na post nového stáleho predsedu Európskej rady. Keď sa ho na to pýtali, opovedal: „Mám rád Európu, rád sa Európou zaoberám.“