Aj KDH bude mať eurokandidátku do konca mesiaca

Zľava: Miroslav Mikolášik, Robert Hajšej a Anna Záborská. Zdroj: Informačná kancelária EP na Slovensku

Kresťanskodemokratické hnutie rozhodne o svojich kandidátoch na europoslancov 25. januára na rokovaní Rady KDH, ktorá sa má konať v Poprade. Pre TASR to potvrdil podpredseda Pavol Abrhan.

Záujem súčasní europoslanci Anna Záborská aj Miroslav Mikolášik. Spomína sa podľa TASR aj Ján Hudacký, ktorý bol europoslancom za KDH vo volebnom období 2004-2009.

Abrhan o menách hovoriť zatiaľ nechce. „Rozhodne Rada. Ale určite postavíme plnú kandidátku,“ poznamenal. Kto bude jej lídrom, nešpekuluje ani podpredseda Miloš Moravčík. Spomínaných záujemcov považuje za najvýraznejších.

Strana Most-Híd si necháva viac času a o svojich kandidátoch na europoslancov rozhodne až začiatkom marca. Strana stále nemá vyriešenú ani otázku lídra eurokandidátky. Pre TASR to povedal podpredseda László Solymos.

Záujem kandidovať už verejne priznal podpredseda Zsolt Simon, definitívne rozhodnutie povie do konca februára, kedy o tom bude rozhodovať predsedníctvo.

Spomínajú sa aj poslanci Národnej rady SR František Šebej a Jószef Nagy. Solymos o menách hovoriť nechce. „Chceme, aby na kandidátke boli zastúpené aj regióny a aby kandidáti boli aj odborne zdatní,“ povedal Solymos.

Tento týždeň sa očakáva zverejnenie eurokandidátky strany Sloboda a solidarita, ktorú má tak ako v roku 2009 viesť podnikateľ Ján Oravec. Téme sa v týchto dňoch venuje aj SDKÚ-DS, kde sú kandidátmi na lídra europoslanec Eduard Kukan a poslanec NR SR Ivan Štefanec.

EurActiv.sk/TASR