Ak Barroso zlyhá, pripravený je Fracois Fillon

Len čo predseda Európskej komisie odovzdal svoju domácu úlohu v podobe 41-stranového dokumentu o svojich politických prioritách, objavilo sa v hre (staro)nové meno. Francúzsky premiér by mohol ešte zamiešať kartami, ak sa Barrosovi nepodarí Parlament presvedčiť.

Francúzsky denník Le Monde vo včerajšom vydaní (7.9.) cituje nemenovaného člena francúzskej vlády, ktorý sa vyjadril, že Fillon „stavia na predpoklade, že Barroso zlyhá.“

Dotyčný minister priznal, že je „pomerne malá pravdepodobnosť“, že sa tak stane, ale dodal, že „nie je ani hlúpe sa tým zaoberať“.

Podľa rovnakého zdroja by Fillonova kandidatúra bola relevantná, ak by bol José Manuel Barroso odmietnutý v Európskom parlamente, alebo ak by Íri povedali opäť Lisabonskej zmluve opäť nie. Oživilo by to hlasy volajúce po radikálnej zmene na čele európskej exekutívy.

Politické skupiny v Európskom parlamente budú dnes a zajtra na verejnosti a novinárom neprístupných híringoch spovedať Barrosa a zvažovať, či je jeho program dosť dobrý na to, aby ho podporili aj pre druhé volebné obdobie.

Zelení a krajná ľavica sú zatiaľ jediní, ktorí povedali, že Barrosa určite nepodporia. Híring so Zelenými je tiež jediným verejným. Hlasovanie v pléne by sa mohlo konať 16. septembra.

„Každý má právo špekulovať“, povedala hovorca Komisie Johannes Laitenberger počas pravidelného tlačového brífingu. Podľa neho ide o nevyhnutnú „súčasť politickej reality“.

Podľa Laitenbergera Barrosa „takéto špekulácie netrápia“, pretože je zaneprázdnený prípravou na stretnutia s politickými frakciami.

„Predseda Barroso je jediným kandidátom, ktorý bol jednohlasne schválený lídrami členských štátov“, pripomenul hovorca novinárom.

Fillonov záujem o prácu predsedu Európskej komisie sa dostal na titulky už v marci tohto roku. Jeho meno sa spomína v knihe bývalého francúzskeho ministra pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyeta, blízkeho spojenca prezidenta Sarkozyho.

Francúzskeho premiéra podporuje dokonca aj Daniel Cohn-Bendit, spolupredseda skupiny Zelených v Európskom parlamente a najzarytejší odporca Portugalca na čele EK.