Ako sa Európa vyrovnáva s odchodom Británie (27. – 28. júna)

Proeurópska demonštrácia v Londýne. FOTO-TASR/AP (Matt Dunham)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

Prvý prehľad aktualít (24. – 26. júna) po britskom referende nájdete v článku Brexit: Británia velí na odchod. Čo bude ďalej? O plánovaných krízových stretnutiach si môžete prečítať v článku Únia sa pripravuje na brexit, lídri sa radia v Berlíne a v Bruseli

Utorok, 28. júna

17:08 Šéf liberálov v europarlamente tvrdo kritizoval Faragea

Na dnešnom výnimočnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu belgický poslanec Guy Verhofstadt (ALDE, VLD) kritizoval svojho britského kolegu Nigela Faragea (EFD, UKIP). “Buďme pozitívni. Končne sa zbavíme najväčšieho plytvania v rozpočte Únie. Sedemnásť rokov sme platili váš plat,” povedal šéf liberálov a obrátil sa pritom na lídra britských euroskeptikov.

16:06 Juncker sa v europarlamente odklonil od angličtiny

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker predniesol dnes prejav pred zákonodarcami EÚ vo francúzštine a nemčine. Je to posun oproti jeho zvyčajnému štýlu, keď časť svojho príhovoru k europoslancom predniesol vždy v angličtine. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Európska únia má 24 oficiálnych jazykov, ale troma hlavnými pracovnými jazykmi sú angličtina, francúzština a nemčina. Rozhodnutie Británie vystúpiť z únie podnietilo špekulácie, že by mohlo viesť aj k vyradeniu angličtiny zo spomínanej trojice jazykov. Angličtina je pritom aj oficiálnym jazykom Írska a Malty, ktoré sú členmi EÚ. Juncker dnes použil angličtinu v 15-minútovom prejave v Európskom parlamente iba raz, keď reagoval na slovnú provokáciu britského europoslanca Nigela Faragea, lídra Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a kľúčového aktivistu v kampani za brexit, teda za odchod Británie z EÚ. “Do určitej miery ma naozaj prekvapuje, že ste tu. Bojovali ste za brexit, britský ľud hlasoval v prospech odchodu – tak prečo ste tu?” spýtal sa Juncker Faragea.

14:42 Akúkoľvek dohodu s Londýnom musíme odsúhlasiť aj my, pripomenuli europoslanci

Spojené kráľovstvo by malo v plnej miere rešpektovať vôľu väčšiny svojich občanov a oficiálne začať proces vystúpenia z EÚ, ktorý musí predchádzať akejkoľvek dohode na novom vzťahu krajiny s Úniou. Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v utorok na mimoriadnom plenárnom zasadnutí schválil Európsky parlament. Poslanci tiež zdôraznili potrebu reformovania Únie, ktorá by mala viac zodpovedať očakávaniam občanov. Uznesenie pripomína, že uzavretie dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ a dohody definujúcej budúce vzájomné vzťahy krajiny s Úniou, je podmienené súhlasom Európskeho parlamentu. Poslanci preto trvajú na plnej účasti EP na všetkých fázach jednotlivých postupov týkajúcich sa oboch dohôd.

14:21 Tusk navrhol na september neformálny summit v Bratislave 

Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes po príchode na summit EÚ v Bruseli navrhol uskutočnenie neformálneho stretnutia lídrov členských krajín EÚ v Bratislave, aby spolu prediskutovali ďalšie smerovanie EÚ. Schôdzka by sa mala uskutočniť v septembri. Tusk pred novinármi uviedol, že únia musí prehodnotiť situáciu, ktorá nastala po minulotýždňovom referende v Spojenom kráľovstve a ktorá znamená odchod tejto krajiny z únie. Preto chce navrhnúť účastníkom summitu EÚ, ktorý sa dnes začína v Bruseli, aby o tejto vážnej záležitosti rokovali aj na septembrovom neformálnom zasadnutí v Bratislave. Rotujúce predsedníctvo zvyčajne neorganizuje neformálne zasadnutia Európskej rady (európskych šéfov vlád a hláv štátov), len neformálne zasadnutia Rady EÚ (európskych ministrov v jednotlivých formáciách). Výnimkami boli v prípade Litvy a Lotyšska summity Východného partnerstva.

14:17 Lídri sa najskôr stretnú aj s Cameronom, na druhý deň bez neho

Dvojdňový summit EÚ, ktorý sa dnes popoludní začne v Bruseli, bude po prvýkrát v dejinách únie vo formáte 27+1, keď 27 premiérov a prezidentov členských krajín bude podľa očakávania naliehať na britského premiéra Davida Camerona, aby vyjasnil pozíciu svojej krajiny ohľadom odchodu z únie a najmä časového harmonogramu tohto odchodu.V druhý summitový deň, v stredu ráno, predseda Európskej rady Donald Tusk privíta na pracovných raňajkách na “neformálnych diskusiách” už len 27 národných lídrov, bez Camerona. Prediskutujú dôsledky britského odchodu z Únie a najmä budúcnosť vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

12:24 Rýchly brexit žiada aj holandské predsedníctvo v Rade EÚ

Holandské predsedníctvo EÚ dnes zosilnilo tlak na Britániu, aby urýchlila svoj odchod z EÚ. Holandská ministerka obrany Jeanine Hennis-Plasschaertová dnes na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu vyhlásila, že “nikto nebude ťažiť z obdobia predlžovanej neistoty.” “Lopta je na strane Londýna,” upozornila. Uviedla tiež, že teraz treba “s chladnou hlavou” vytýčiť cestu vpred. Hennis-Plasschaertová (na snímke EP) uznala, že Británia – vzhľadom na politický chaos v krajine po referende – potrebuje čas. Napriek tomu vyslovila želanie, aby toto prechodné obdobie bolo čo najkratšie. Holandská ministerka ubezpečila, že Európska únia má záujem na konštruktívnych a vzájomne výhodných vzťahoch s Britániou po jej vystúpení z EÚ. “Británia bude vždy európskou krajinou. Máme spoločných susedov, budeme aj naďalej spolupracovať ako partneri a spojenci. Je v našom spoločnom záujme, aby sme zabezpečili konštruktívny a vzájomne prospešný vzťah v budúcnosti,” vyhlásila Hennis-Plasschaertová v mene Rady EÚ na zasadnutí europarlamentu.

Holandská ministerka v europarlamente. FOTO-EP

12:18 Waleskí nacionalisti zintenzívnia svoje snahy o nezávislosť

Waleská nacionalistická strana Plaid Cymru (Strana Walesu, približná výslovnosť: pla-id kemri) zosilní svoje snahy o dosiahnutie nezávislosti Walesu od zvyšku Spojeného kráľovstva. Pre agentúru Reuters to uviedla šéfka tejto strany Leanne Woodová v reakcii na výsledky minulotýždňového referenda o zotrvaní Británie v EÚ. “Wales si nemôže dovoliť, aby sa stal zabudnutou časťou anglicko-waleskej entity,” zdôraznila šéfka waleských nacionalistov. Strana Plaid Cymru oznámila, že čoskoro usporiada osobitnú konferenciu zameranú na analýzu situácie v postbrexitovom období. Podpora nezávislosti je medzi obyvateľmi Walesu nižšia ako v Škótsku. Voliči z Walesu v referende 23. júna väčšinou hlasovali za vystúpenie Británie z EÚ.

https://twitter.com/LeanneWood/status/747482263382810624

12:13 Denník N – Slovenský poradca škótskych konzervatívcov sa obáva o mier v Írsku

Severné Írsko sa zrejme od Veľkej Británie neodtrhne, ale v Škótsku je to zrazu oveľa reálnejšia šanca ako pred týždňom, hovorí pre Denník N Slovák, ktorý pracuje ako poradca škótskych konzervatívcov.

12:06 Amsterdam sa chystá na presun firiem z Londýna

Viacero medzinárodných spoločností, ktoré majú sídlo v Británii, plánujú presun na európsku pevninu. Po Londýne je jedným z ich hlavných cieľov Amsterdam, uviedol holandský spravodajský server DutchNews.nl. Dôvodom ich rozhodnutia má byť neistota, ktorá zavládla v Británii po minulotýždňovom referende. Holandská politička, zástupkyňa amsterdamského primátora pre ekonomické záležitosti Kasja Ollongrenová pre denník Volkskrant povedala, že mnoho ázijských finančných firiem sa už rozhodlo presťahovať sa do Holandska. “Chcú posunúť veľkú časť svojich aktivít do Amsterdamu, aby mali základňu pre európsky kontinent,” uviedla Ollongrenová. Dodala, že referendum o brexite bol pre podnikateľov z Ázie rozhodujúcim momentom, lebo “nemajú radi politickú neistotu”. René Buck, generálny riaditeľ konzultačnej spoločnosti Buck Consultants International pre Volkskrant uviedol, že podobné pocity prevládajú aj medzi podnikateľmi v Spojených štátoch, ktorí chcú podnikať v Európe.     “Firmy potrebujú plánovať teraz. Nemôžu sedieť a čakať dva roky na to, kým sa Európska únia a Spojené kráľovstvo dohodnú na rozvode,” spresnil Buck.

9:20 Komik John Oliver má update k Brexitu – stojí za pozretie (v angličtine)

8:20

Posledná z veľkých ratingových agentúr  -S&P-  znížila najvyššie hodnotenie Veľkej Británie z AAA na AA.

8:15

Kampaň “Leave údajne vymazáva zo svojich webstránok predchádzajúce tvrdenia, ktoré teraz odmieta potvrdiť.

Pondelok, 27. júna

18:00 Cameron: Druhé referendum nebude

Britský kabinet sa na dnešnom stretnutí dohodol na vytvorení špeciálneho útvaru, ktorý sa bude zaoberať možnosťami, ako nastaviť nový vzťah s EÚ v súlade s výsledkom referenda. Cameronov hovorca sa v reakcii na petíciu žiadajúcu opakovanie hlasovania vyjadril, že možnosť druhého referenda “nie je ani zďaleka na stole”. Komentátor Financial Times Gideon Rachman si to nemyslí. Ústavní právnici upozorňujú, že všetko má v prvom rade v rukách britský parlament.

V príhovore k poslancom parlamentu Cameron odsúdil útoky na cudzincov, ktoré sa v dňoch po referende v Spojenom kráľovstve zaznamenali. Premiér migrantov ubezpečil, že sa v nič zásadné v ich životných okolnostiach nezmení.

16:00 Poslanci EP a NR SR: Netrestajme Britov 

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (EKR) hovorí, že ho „prekvapuje razantný jazyk z únie“ o tom, že Briti majú po štvrtkovom referende odísť čo možno najskôr. „Nie je to pekný postoj. Skôr by som čakal, že sa budeme snažiť si uchovať čo najlepšie vzťahy.“

Europoslanec Boris Zala (SMER-SD, S&D) rovnako nesúhlasí s prudkou reakciou prichádzajúcou z inštitúcií EÚ. Neospravedlňuje ju ani to, že „Cameron nám 3 a pol roka totálne liezol na nervy, vydieral a hral hru, v ktorej bolo zrejmé, že nesie riziká na obe strany, vnútropoliticky aj smerom do EÚ.“

Ani dohoda s ním nebola podľa Zalu jednoduchá. Naráža na ústupky, ktoré Cameron vyjednal so zvyškom EÚ vo februári. „V Európskom parlamente bola taká nálada, že aj keby boli zostali, pravdepodobne dohoda neprejde.“

Slovensko by malo v prvom rade počkať na britskú reakciu. „Chápem znechutenie, ale treba im dať čas,“ tvrdí europoslanec Zala.

„Netrestajme Britániu,“ apeluje predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD). Ani premiér Robert Fico podľa neho nepôjde na tento týždňový summit lídrov EÚ s nastavením do Britov „kopať.

Za seba Blaha hovorí, že „nikdy nebol nadšencom Veľkej Británie v ich postojoch k EÚ“.

EÚ podľa neho môže vyťažiť zo situácie v tom, že posunie dopredu veci, ktoré Briti blokovali, špeciálne v spomínanej sociálnej oblasti. Na druhej strane pripomína, že Slovensko a stredná Európa odchodom Británie stratia spojenca v otázkach migrácie.

Jozef Viskupič (OĽaNO) hodnotí hlasovanie v Británii ako „haváriu EÚ“, ktorá je dôsledkom toho, že národné vlády využívajú EÚ ako výhovorku pre vlastné národné zlyhania.

12:57 Kotleba začína so zberom podpisov pre slovenské referendum

Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) chce začať tento týždeň zbierať podpisy pod petíciu za vypísanie referenda o vystúpení Slovenska z Európskej únie (EÚ). Oznámil to dnes predseda strany Marian Kotleba, ktorý spustenie petície avizoval už v piatok 24. júna po tom, čo si Briti v referende vybrali brexit. “Dnes máme stretnutie predsedníctva, kde si určíme akčné plány tak, aby to bolo úderné a aby sme dali príležitosť všetkým občanom vyjadriť sa svojím podpisom, či majú záujem o takéto referendum, alebo nie,” uviedol Kotleba. Referendum je podľa neho potrebné. Na jeho vypísanie treba aspoň 350.000 podpisov. Kotleba by bol rád, keby sa ich podarilo vyzbierať a chcel by, aby ľudia hlasovali za odchod Slovenska z únie. “Za to, aby Slovenská republika bola suverénna,” vyhlásil.

12:52 Radovan Geist – Slovensko bude riešiť dopad na politiky EÚ

„V politických rokovaniach nebude slovenské predsedníctvo hrať najdôležitejšiu úlohu,“ povedal pre portál Aktuality.sk vydavateľ portálu EurActiv.sk Radovan Geist. Rozhovory o budúcom smerovaní EÚ sa určite zintenzívnia, no Slovensko podľa neho nebude ich zásadným iniciátorom či moderátorom. Karty budú rozdávať stály predseda Rady Donad Tusk, šéf Európskej komisie Jean-Clauder Juncker a lídri veľkých krajín. „Po politickej dohode však bude treba dorokovať mnoho technických otázok, týkajúcich sa vplyvu britského odchodu na fungovanie sektorálnych politík EÚ – od poľnohospodárstva, po bezpečnosť a vnútorné železitosti. Časť tohto procesu môže pripadnúť aj na slovenské predsedníctvo,“ uviedol Geist. Šéfredaktorka EurActiv.sk Zuzana Gabrižová analyzovala dôsledky brexitu pre .týždeň.

12:05 Slovenskí poslanci vidia v brexite výhody aj nevýhody

“EÚ vie vyťažiť z brexitu,” povedal poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SD) na dnešnej diskusii o úlohe Európskeho parlamentu a Národnej rady počas slovenského predsedníctva. “Bez Veľkej Británie môžeme vytvoriť sociálnu Európu, keď ju neoliberálna Veľká Británia nebude blokovať,” domnieva sa Blaha. Jeho kolega Jozef Viskupič si naopak myslí, že “hlasovanie v Británii je pre EÚ obrovskou haváriou s nedozernými dôsledkami.”

11:58 Juncker chce vraj rozšírenie menovej únie

Európska komisia chce urýchliť nielen proces odchodu Británie z EÚ, ale aj rozširovanie menovej únie. Prezident EK Jean-Claude Juncker chce ukončiť doterajšiu “EÚ s mnohými menami” a menová únia by sa podľa neho mala výraznejšie integrovať, uviedli zdroje z jeho okolia pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Juncker navrhuje, aby viceprezident EK Valdis Dombrovksi (na snímke TASR) zodpovedný za euro natrvalo prevzal aj funkciu britského eurokomisára pre finančné trhy Jonathana Hilla. Dombrovski by mal zabezpečovať nielen koordinačné úlohy, ktoré mu vyplývajú z funkcie viceprezidenta, ale mal by sám zodpovedať aj za oblasť finančných trhov, vrátane prístupu k úradníkom tejto oblasti. Podľa Junckera by sa regulácia finančných trhov mala výraznejšie zamerať na rozširovanie menovej únie. EK počíta s tým, že britská vláda napriek výsledkom referenda pošle do Bruselu Hillovho nástupcu, ktorý bude vo funkcii až do definitívneho odchodu Británie z EÚ. Juncker však Hillovmu nástupcovi pridelí úplne bezvýznamné portfólio, píše FAZ.

Valdis Dombrovskis. FOTO-TASR

11:33 Goldman Sachs – Britskú ekonomiku čaká recesia

“Očakávame, že (britská) ekonomika skĺzne do miernej recesie už na začiatku roku 2017,” uviedli v správe pre klientov ekonómovia Goldman Sachs Jan Hatzius a Sven Jari Stehn. Ako dodali, predpokladajú, že rozhodnutie Britov v prospech odchodu krajiny z EÚ zoškrtá z hrubého domáceho produktu Británie v nasledujúcich 18 mesiacoch približne 2,75 %. Zároveň počítajú s tým, že takýto vývoj sa odrazí aj na ekonomikách USA a Európy, informovala agentúra Reuters.

10:57 Španieli dali premiérovi Rajoyovi druhú šancu

Po nedeľných parlamentných voľbách v Španielsku siaha premiér Mariano Rajoy po druhom mandáte. Španieli išli k urnám znovu po šiestich mesiacoch, keďže po minulých voľbách sa strany nedokázali dohodnúť na novej vláde. Rajoyova stredopravá Ľudová strana získala v 350-člennej dolnej komore 137 kresiel, o 14 viac ako v decembri. Krajne ľavicová strana Unidos Podemos získala 71 poslancov. V porovnaní s decembrom si polepšila o dve kreslá, nesplnila však očakávania, že predstihne socialistov. Tí získali 85 poslancov (pokles o 5). Ľudovcov a socialistov mohol pred horším výsledkom zachrániť aj štvrtkový úspech britského tábora Leave, píše EurActiv.com. Ak chce Rajoy zostať premiérom, bude musieť nájsť partnerov do koalície.

10:38 Únia potrebuje podľa europoslanca Zalu viac integrácie

O dôsledkoch brexitu pre EÚ a slovenské predsedníctvo práve diskutujú poslanci Európskeho parlamentu a Národnej rady SR. “Hlasy lídrov EÚ, že Veľká Británia má ihneď vystúpiť, nechápem. Mali by sme byť zmierlivejší,” povedal europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO, ECR). “Po brexite voláme po reforme, ale akej?” opýtal sa zase europoslanec Boris Zala (SMER-SD, PES). Problémom je podľa neho jej “nedorobenosť”, reformou má byť viac integrácie.

9:53 Britská ekonomika sa podľa ministra financií môže prispôsobiť

Britský minister financií George Osborne sa snažil v pondelok ráno upokojiť finančné trhy. Ekonomika je v silnej pozícii, aby sa dokázala “prispôsobiť” odchodu z EÚ, informoval denník The Guardian. Osborne povedal, že neupustil od svojich tvrdení z kampane, že v prípade brexitu hrozí recesia a zánik státisícov pracovných miest. Britská ekonomika má však podľa neho “silné základy”.

9:42 Mogheriniová chce napriek brexitu posilniť spoločnú bezpečnostnú politiku

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová chce bez ohľadu na turbulencie okolo vystúpenia Británie z EÚ posilniť bezpečnostnú spoluprácu v únii. “Ako Európania musíme prevziať väčšiu zodpovednosť za našu bezpečnosť,” citovali dnes nemecké noviny Die Welt zo strategického dokumentu Mogheriniovej pre oblasť zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. “Musíme byť pripravení a schopní odstrašovať, reagovať a brániť sa proti agresiám, provokáciám a destabilizácii.” Mogheriniová chce podľa správy dokument predložiť na tohtotýždňovom summite hláv štátov a vlád členských krajín EÚ, píše agentúra DPA.