Ako zmenia Frankfurt londýnski bankári?

Frankfurt nad Mohanom. FOTO: Pixabay

Pripravovaný brexit prinútil banky a investorov v Londýne, aby si v Európskej únii hľadali novú adresu. Zatiaľ sa zdá, že medzi londýnskymi bankármi sú najpopulárnejšími mestami nemecký Frankfurt nad Mohanom a írsky Dublin.

Americké veľkobanky Morgan Stanley, Citigroup a JPMorgan už oznámili, že ich obchodnou základňou v Únii po brexite bude práve Frankfurt. Medzinárodné školy v nemeckom meste zaznamenali množstvo telefonátov v súvislosti s prípravami bankárov na sťahovanie do EÚ.

Ospalý nočný život a prázdne kaviarne

Očakáva sa, že centrum nemeckého a európskeho finančníctva zažije v nasledujúcich troch-štyroch rokoch silný rozvoj. Podľa Olivera Schwebela, riaditeľa agentúry Frankfurt Economic Development, ktorá má na starosti propagáciu mesta, by sa z finančnej štvrte vo Frankfurte nad Mohanom po brexite mohla stať miniatúrna verzia londýnskej City.

Stále však pretrváva určitá skepsa ohľadne schodnosti nemeckého mesta prilákať bankárov z kozmopolitného Londýna. Kritici poukazujú na „ospalý“ nočný život v nemeckom Frankfurte a pripomínajú, že aj jeho kaviarne zostávajú počas pracovného týždňa vo veľkej miere prázdne. Vtipkári hovoria, že najlepšie na tomto meste je jeho letisko, z ktorého sa dá ľahko dostať kamkoľvek.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/agenturu-eba-lakaju-mesta-aj-na-paintball/

Domácich straší rast nájmov

Frankfurt Economic Development si preto objednala štúdiu, ktorá má zbaviť nemecké finančné centrum imidžu malého mesta. Zároveň je to aj pokus presvedčiť skeptických miestnych obyvateľov o ekonomických výhodách príchodu londýnskych bankárov. Mnohí z nich sa totiž obávajú, že ich vytlačia z už aj tak drahého trhu s nehnuteľnosťami.

Aj napriek tomu, že je Frankfurt nad Mohanom podľa medzinárodných štandardov stále relatívne malé mesto, ponuka nehnuteľností je napätá, čiastočne aj preto, že si mesto chce udržať svoje lesy a parky.

Počet obyvateľov Frankfurtu od roku 2010 vzrástol o viac ako 10 % na približne 730 000, ceny domov a nájomné však stúpli oveľa strmšie.

Štúdie rátajú s desaťtisícimi pracovných miest

Ďalšiu štúdiu minulý týždeň predstavil tím súkromnej Vysokej školy hospodárstva a manažmentu vo Vallendare. Má pomôcť už teraz odhadnúť, čo mesto a región čaká a ako má na to primerane reagovať.

Obe štúdie odhadujú, že do Frankfurtu príde z Londýna okolo 10 000 bankových úradníkov. S každým novým pracovným miestom v banke sa spája vznik 2,1 až 8,8 ďalších pracovných príležitostí. Ak bude prírastok bankových úradníkov podľa odhadu, v iných odvetviach v meste vznikne 21 300 až 34 100 pracovných príležitostí. V regióne by ich mohlo pribudnúť 35 900 až 87 700.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/brexit-londyn-strati-cast-financneho-priemyslu/

Predavači aj programátori

Nové pracovné miesta vzniknú najmä v oblasti nehnuteľností, dopravy, opráv automobilov, logistiky, zdravotníctva a obchodu.

Vo Frankfurte však vzrastie aj počet informatikov, počítačových expertov a programátorov. Šéf nemenovanej personálnej agentúry uviedol, že výrazne stúpa počet indických informatikov, ktorí sa vo Frankfurte uchádzajú o pracovné ponuky. Tento trend dáva do súvislosti s dôsledkami brexitu.

S rastom pracovných miest sa počítalo už pri projektovaní a výstavbe krajinskej železnice k frankfurtskému letisku.

Bolesti rastu

Tím z Vallendare vypočítal aj rast príjmov, tržieb a daní remeselníkov vo Frankfurte. Podľa konzervatívneho odhadu by mohli dosiahnuť 136 miliónov eur, v lepšom prípade by mali byť 191 miliónov eur ročne.

Podnet na vypracovanie štúdie dala iniciatíva Frankfurt Main Finance. Jej konateľ Hubertus Väth pri predstavení štúdie povedal, že prírastok pracovných miest bude prínosom pre mesto a región. Súčasne bude výzvou záležitosť uchopiť a primerane realizovať. Proces označil za „bolesti rastu“ mesta.

Už predtým rozhodnutie o umiestnení Európskej centrálnej banky vo Frankfurte a vytvorení pracovných miest v nej viedlo k podstatnej zmene viacerých mestských štvrtí.