“Akože” Francúzsko “akože” Británii: Tak si choďte!

Zdroj: TASR

Vôbec prvú simuláciu oficiálnych rokovaní o budúcom vzťahu Veľkej Británie s úniou zorganizoval k EÚ kritický think-tank Open Europe v Londýne. Zúčastnilo sa na ňom 70 účastníkov, vrátane tvorcov politík a európskych diplomatov.

Simulovaným vyjednávačom za Veľkú Britániu bola Andrea Leadsonová, konzervatívna britská poslankyňa, ktorá vedie vplyvnú skupinu lobujúcu za reformu EÚ pod názvom „Fresh Start“ – v preklade Nový začiatok. Má blízko k Downing Street.

Francúzko reprezetoval Viviene Pertusot, šéf bruselskej kancelárie Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov (IFRI). Európske inštitúcie zastupoval John Bruton, bývalý írsky premiér a bývalý veľvyslanec EÚ vo Washingtone.

Na rokovaniach boli „zastúpené“ aj Nemecko, Taliansko, Španielsko, severské krajiny a vyšehradská štvorka prostredníctvom Stefana Kawaleca z Poľska. Kompletný zoznam „akože“ zástupcov je na stránke Open Europe.

Rokovania sú možné

Cvičenie malo dve časti. Prvá simulovala rokovania o renegociácii európskych kompetencií, kde je ambíciou britskej vlády vrátiť niektoré na národnú úroveň. Zahŕňať by to malo právo veta pre národný parlament pre akúkoľvek európsku legislatívu, s ktorou nesúhlasia vrátane voľného pohybu v EÚ.

Podľa informácií EurActiv je jedným zo záverov simulovaných rokovaní, že Británia je schopná získať podporu pre takéto návrhy. Táto podpora pritom mala prísť aj zo strany Nemecka.

Druhá časť podujatia sa venovala možnej situácii po plánovanom britskom referende o EÚ (pravdepodobne 2017), v ktorom by sa tamojší občania vyjadrili, že chcú z EÚ vystúpiť.

Tento scenár mnoho účastníkov prijalo neveriacky a s poľutovaním, pričom špeciálne Nemecko nechápe, prečo si Británia myslí, že existencia mimo EÚ bude pre neho predstavovať výhodu. Taliansko a Španielsko tento scenár tiež nevítajú, keďže pre nich znamená potrebu nájsť inú protiváhu nemeckému vplyvu v EÚ.

Francúzsko na druhej strane ostáva chladné. Jeho vyjednávačka deklarovala, že krajina nebude Británii v odchode brániť. Samozrejme bude podporovať vzťahy na bilaterálnej báze.

Je však podľa „Francúzov" neprijateľné, aby bol britský finančný sektor súčasťou jednotného trhu v prípade, že Británia z únie vystúpi. Nové finančné centrum v Paríži či Frankfurte by rado zabralo miesto londýnskej City.  

Takéto závery sú v súlade s vyjadreniami francúzkeho ministra zahraničných vecí Lauranta Fabiusa , ktorý v januári 2013 na stretnutí s britskými biznismenmi povedal: "Ak chce Británia odísť z EÚ, prestrieme pre vás červený koberec".