Aký je plán Únie po brexite? Francúzsko sa chce vyhnúť témam, ktoré rozdeľujú

zdroj: Paul Lloyd/Flickr

Oficiálne neexistuje, neoficiálne sa o ňom diskutuje.

Európski politici a diplomati zvyknú opakovať, že žiadny plán B v prípade vystúpenia Veľkej Británie z EÚ nepripravujú. „Hovoriť o pláne B by znamenalo, že taký plán existuje“, povedal na tlačovke vo štvrtok 2. júna predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Z verejných aj kuloárnych vyjadrení je však zjavné, že v Európskej únii sa o pláne B aspoň diskutuje. Politici a diplomati si vymieňajú názory cez médiá aj mimo nich o tom, čo robiť, ak v britskom referende 23. júna preváži nie. Nezriedka aj s cieľom ovplyvniť samotný výsledok hlasovania o brexite.

Merkelová varovala Britov

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok 2. júna vôbec po prvý krát vstúpila do debaty o britskom referende. Zotrvanie v EÚ by podľa nej bolo „na osoh každému“.

Prípadné vystúpenie z EÚ by zhoršilo pozíciu Spojeného kráľovstva pri obchodných vyjednávaniach, odkázala na tlačovej konferencii v Berlíne.

Merkelová naznačila, že bez členstva v EÚ britská vláda nedosiahne „rovnakú kvalitu kompromisov“, keďže nebude znášať zodpovednosť za jednotný trh. „Jeden štát nikdy nebude schopný dosiahnuť také dobré výsledky,“ doplnila.

Vyjadrila sa v podobnom duchu, ako minulý mesiac predseda Európskej komisie. Dezertérov podľa Jean-Claudea Junckera neprivíta s otvorenou náručou.

Slovensko je pripravené na obe možnosti

Výsledok referenda bude dominantnou témou na začiatku slovenského predsedníctva v Rade EÚ.Splnomocnenec vlády pre predsedníctvo Ivan Korčok povedal, že Slovensko je pripravené na brexit aj bremain.

V prípade, že Británia v referende zahlasuje za zotrvanie v Únií, bude Slovensko na čele EÚ realizovať zmeny v európskej legislatíve, na ktorých sa lídri dohodli na februárovom summite EÚ. Ide najmä o zmeny týkajúce sa voľného pohybu osôb a zamestnancov.

Po prípadnom negatívnom výsledku referenda si slovenské predsedníctvo počká na samit, ktorý sa koná 28. – 29. júna. Prvým krokom bude oznámenie zo strany Spojeného kráľovstva, ako chce naložiť s výsledkom referenda, a až potom príde spoločná odpoveď zvyšných 27 členských štátov, vysvetlil Korčok.

Diplomati sa stretávajú

Aká však bude táto odpoveď? Agentúra Reuters nedávno informovala, že poprední diplomati z viacerých krajín vrátane Slovenska sa stretli, aby sa dohodli na spoločnej reakcii – na pláne B. Podobné stretnutie malo konať aj tento týždeň.

Za krajinu, ktorá sa z európskeho mainstreamu vyníma, sa zvykne označovať Francúzsko. Kým politici z ostatných krajín zdôrazňujú negatívne dôsledky brexitu, francúzska europoslankyňa Pervenche Bérèsová sa obáva dôsledkov bremain.

Povedala, že si želá zotrvanie britských ostrovov v EÚ. To by však zároveň posilnilo premiéra Davida Camerona na európskej scéne. Britského premiéra považuje poslankyňa za eurokritického. Jeho hlas by bol po pozitívnom výsledku v ľudovom hlasovaní ešte silnejší doma aj v EÚ.

Bérèsová pritom zastupuje Socialistickú stranu prezidenta Françoisa Hollanda, ktorý sa jednoznačne vyslovil za bremain.

Francúzi nechcú pochybnosti

Názoru Bérèsovej sa približuje aj komentár vplyvného bruselského korešpondenta francúzskeho denníka Libératon. Jean Quatremer vyzval ironickým tónom Angličanov, aby hlasovali za brexit.

„Anglickí priatelia, vaše zotrvanie v Únii zabráni okamžitej kríze, ale udupe európsky projekt natrvalo až do jeho úplného rozdrobenia,“ napísal Quatremer.

Nemenovaný francúzsky diplomat pre EurActiv.sk povedal, že Francúzsko si praje, aby Británia neodišla. „Nechceme, aby o tom boli najmenšie pochybnosti.“

Dôraz na pozitívnu agendu

V prípade brexitu bude podľa neho najdôležitejšie zachovať jednotu zvyšných 27 krajín. „Musíme dbať na to, aby sme zachovali pozitívnu agendu. To znamená neklásť dôraz na témy, ktoré sú možným zdrojom konfliktu,“ vysvetlil diplomat.

Tento prístup vylučuje v prípade brexitu napríklad okamžité snahy o posilnenie eurozóny, ako to chce Bérèsová alebo Quatremer.

Za pozitívnu agendu považuje diplomat napríklad vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť. „Prioritou pre občanov je efektívna, reaktívna a konkrétna Európa skôr ako zmena zmlúv,“ uzavrel.