Americká ústava chráni novinárov viac ako Dohovor

Výbor Európskeho parlamentu pre občianskej slobody sa na svojom prvom zasadnutí po letnej prestávke začal zaoberať sledovacím programom americkej bezpečnostnej agentúry NSA (program PRISM) a rozsahom zásahu tohto sledovania do súkromia Európanov a do práce európskych inštitúcií.

Výbor sa bude témou zaoberať na svojich 12 stretnutiach, pričom má do konca roku vypracovať správu so svojimi zisteniami. Mala by vniesť viac svetla do škandálu, ktorý prepukol vďaka informáciám zverejnenými Američanom Edwardom Snowdenom od mája 2013.  

Vyšetrovaním výbor poveril britského europoslanca Clauda Moraesa z tábora socialistov a demokratov (S&D).

Na pôde výboru sa vo štvrtok konalo prvé vypočutie. Pred europoslancami vystúpili osobne alebo cez videokonferenciu viacerí európski žurnalisti, ktorí spolupracujú s Edwardom Snowdenom alebo sa témou získavania dát tajnými službami dlhodobo zaoberajú. 

Americký investigatívny novinár Jacob Applebaum poslancom napríklad povedal, že detaily sledovacieho systému Američanov ešte budú predmetom ďalších zverejnených informácií v „správnom čase“.

Ako programátor a odborník v oblasti počítačovej bezpečnosti europoslancom povedal, že á vedomosť o špecifickom programe NSA, ktorý zbiera údaje od ľudí, ktorí nemajú s terorizmom nič spoločné ako aj to, že agenti NSA v mestských oblastiach cielene nabúravajú domáce siete wi-fi.

Počas vypočutie tiež odznelo, že najochotnejším partnerom americkej NSA v Európe nad rámec Veľkej Británie je Švédsko a jeho spravodajská agentúra (FRA). Tvrdí to ďalší investigatívny reportér Duncan Campbell, autor správy o systéme sledovanie medzinárodnej satelitnej komunikácie Echelon

Respondentom bol tiež šéfredaktor jedného z najväčších mienkotvorných britských denníkov The Guardian, Alan Rusbridger. Práve tieto noviny v spolupráci so Snowdenom vedú pokrývanie amerických a britských tajných sledovacích aktivít.

Podľa Rusbridgera nie je možné, aby britská vláda tlačila na noviny, aby prestali o téme písať a zároveň tvrdila, že chce o probléme diskutovať.

Nepáči sa mu, že musí od vládnych predstaviteľov počúvať prednášky o národnej bezpečnosti, keď sú to práve agentúry, ktoré majú bezpečnosť v popise práce, ktorým utajované materiály unikli.

Zároveň vyhlásil, že Guardian nadviazal strategickú spoluprácu s americkým denníkom New York Times lebo je presvedčený, že prvý dodatok americkej ústavy zaručuje novinárom väčšiu slobodu a ochranu ako článok 10. Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Britské úrady využili nedávno tvrdý antiteroristický zákon, aby na letisku zadržali partnera novinára Guardianu, ktorý na Snowdenových informáciách pracuje.

Rusbridger vyzval europoslancov, aby sa zamysleli nad tým ako je možné dosiahnuť zmysluplnú kontrolu tajných služieb.

„Neviem, kto to vie robiť, ale mne sa zdá, že by to mali byť poslanci“, povedal.

„Ochrana údajov je základným právom občanov EÚ, ktoré musí byť rešpektované vládami krajín EÚ, súkromnými spoločnosťami a vo vzťahu s tretími krajinami, najmä s USA," uviedol europoslanec Moraes v správe pre médiá.

Dôkazy, ktoré výbor získa počas vypočúvaní v nasledujúcich mesiacoch, budú podľa neho veľkým prínosom pri objasnení presného fungovania rôznych programov elektronického dohľadu, ktoré sú stále v prevádzke, medzi nimi aj PRISM v USA.

„Musíme však zabezpečiť, aby sme urobili poriadok vo vlastnom dome, a sústrediť svoje aktivity na činnosť bezpečnostných agentúr v EÚ,“ dodal Moraes. Upozornil, že cieľom vyšetrovania, ktoré vedie, je zistiť vplyv činností týchto agentúr na občanov EÚ.

Pozície

„Pre nás je to otázka kontroly“, hovorí novinár Jacques Follorou z francúzskeho denníka Le Monde. „Diskusia vo Francúzsku sa zatiaľ sústredila na technologické prostriedky, ktorá sa použili, než na porušovanie práv a slobôd občanov (…)“.

„Ústrednou otázkou tohto vyšetrovania bdue, prečo náš systém bŕzd a protiváh zlyhal“, povedala europoslankyňa Sophie int´Veldt (Aliancia liberálov a demokratov pre Európu, Holandsko)

Ďalšie kroky

Október 2013: Európska komisia má informovať Európsky parlament o záveroch skupiny zloženej z predstaviteľov EÚ a USA, ktorá diskutuje o okolnostiach amerického sledovania.