Americké firmy môžu žalovať európske vlády cez dohodu CETA

Zdroj: TASR/AP

Mechanizmus ISDS by mohli využívať americké spoločnosti, ktoré majú obchodné väzby v Kanade, a to v rámci dohody CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement), ktorá takýto mechanizmus obsahuje, varujú kritici.

Firmy z USA by tak mohli žalovať a dostať členský štát únie pred medzinárodný arbitrážny tribunál aj v prípade, že mechanizmus ISDS by nebol súčasťou pripravovanej obchodnej dohody TTIP medzi USA a EÚ.

Zaplatili milióny dolárov

Na mechanizmus ISDS v minulosti viackrát doplatili napríklad Mexiko a Kanada, a to v rámci Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). Spoločnostiam, ktoré ich žalovali, museli zaplatiť milióny eur.

V roku 2007 Kanadu úspešne žalovala spoločnosť ExxonMobile Investment v spolupráci s Murphy Oil. Žiadali od nej 49 miliónov eur. Konečná suma, ktorú získali, nebola zverejnená.

Podobnú skúsenosť má aj Mexiko, ktoré sa snažilo zdaniť nápoje obsahujúce vysoký podiel fruktózového kukuričného sirupu, ktorý spôsobuje obezitu. Americká spoločnosť Cargill sa na základe toho rozhodla zažalovať Mexiko pomocou ISDS. Krajina musela nakoniec zaplatiť takmer 72 miliónov eur.

Od roku 1996 bola Kanada predmetom žalôb celkovo 34-krát. Americkým spoločnostiam zaplatila celkovo 121 miliónov eur. Spojené štáty boli pomocou ISDS mechanizmu žalované celkovo v 22 prípadoch. Žaloby boli buď zamietnuté alebo sa nikdy nezačali. Tri podania nie sú stále uzavreté.

Podľa Blaira Redlina z kanadského TJN (Trade Justice Network) sa Kanaďania kruto poučili z mechanizmu ISDS, ktorý obsahuje NAFTA. „Je to nebezpečný systém, ktorý presúva moc z rúk volených vlád do rúk korporácii a súkromných právnikov,“ dodal Redlin.

Zástancovia dohody o voľnom obchode by mohli namietať, že tieto náklady boli relatívne malé v porovnaní s ekonomickými benefitmi vyplývajúcimi z voľného obchodu. Európska komisia tvrdí, že do európskej ekonomiky príde ročne vďaka TTIP o 119 miliárd eur viac.

Odstrašujúci účinok

Podľa kritikov môže zmluva CETA spustiť vlnu súdnych procesov proti Kanade, únii a jej členským štátom, a to najmä v ťažobnom a finančnom sektore.

Podľa analýzy kanadských a európskych mimovládnych organizácii a občianskych združení zabezpečuje CETA zahraničným investorom dokonca viac práv ako NAFTA. „Hrozba súdnych sporov, rovnako ako náklady, mala „odstrašujúci účinok“ na vládne regulácie, ktoré boli potrebné napríklad pre boj proti zmene klímy alebo na zabránenie ďalšej kríze,“ tvrdia kritici.

„Ak to členské štáty, Európsky parlament a Komisia myslia s ochranou verejných politík vážne, musia mechanizmus ISDS odstrániť nielen z dohody TTIP, ale aj z CETA-y,“ tvrdí Cecile Toubleau z organizácie Transport & Environment.

Z analýzy tiež vyplýva, že na základe dohody CETA hrozia Kanade žaloby najmä zo strany európskych bánk, ale aj poisťovacích a holdingových spoločností. Naopak EÚ a jej členské štáty budú pravdepodobne čeliť žalobám spoločností, ktoré podnikajú v ťažobnom, plynárenskom a ropnom priemysle.

Opozícia

Text dohody CETA bol dokončený a po takmer dvoch rokoch úprav ho najprv musí ratifikovať Európsky parlament a národné parlamenty členských štátov. Pri mechanizme ISDS, ktorý obsahuje CETA, však podľa komisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej môžu v súčasnosti nastať len minimálne zmeny.

„Mechanizmus ISDS nebude možné vyňať z dohody (CETA, pozn. red.). Pohybujeme sa v európskom kontexte a preto musíme brať do úvahy pohľady ďalších krajín,“ povedal po stretnutí s Malmströmovou nemecký minister pre ekonomické otázky Sigmar Gabriel.

Nemecko je pritom odporcom mechanizmu ISDS, ktorý CETA obsahuje. Ešte v septembri minister Gabriel povedal, že Nemecko nepodpíše nič, pokým ISDS nebude odstránený z CETA aj TTIP.

Obchodná dohoda TTIP medzi USA a úniou je v súčasnosti v štádiu rokovaní. Tento týždeň sa proti mechanizmu ISDS v rámci TTIP vyjadril aj francúzsky minister pre zahraničný obchod Matthias Fekl.

EÚ a USA zastavili rokovania o ISDS kvôli nesúhlasu viacerých krajín už začiatkom roku 2014. Komisia následne vyhlásila verejnú konzultáciu, aby umožnila všetkým zainteresovaným vyjadriť svoj názor  na tému ochrany investorov. Do júla 2014 Komisia zaznamenala 150 000 príspevkov.

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker vo svojom príhovore na pôde Európskeho parlamentu na konci októbra zdôraznil, že nebude akceptovať žiadne vonkajšie obmedzenia, ktoré by obmedzili schopnosť členských štátov urovnávať svoje vlastné investičné spory. Spojené štáty sú stále za to, aby ISDS bol súčasťou dohody.

Zdôraznil to aj Anthony Luzzatto Gardner, ktorý zastupoval misiu USA pri EÚ na októbrovom zasadnutí Európskeho  parlamentu v Štrasburgu. Tvrdil, že ISDS predstavuje dôležitú súčasť zmluvy.

EurActiv.com