Analytik Nič: Nová nemecká vláda bude v klíme radikálnejšia

Milan Nič si myslí, že nemecké voľby môžu viesť k oslabeniu V4. [TASR/Jakub Kotian]

Ľavicovo-progresívna nemecká vláda by bola razantnejšia aj pri ochrane práv LGBTIQ+ komunity, čo môže vyústiť aj v menej Vyšehradu. Vzťahy s Maďarskom a Poľskom sa vyostria, hovorí v rozhovore analytik Milan Nič.

Milan Nič je vedúci výskumník Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku. V minulosti viedol európsky program GLOBSEC Policy Institute, program občianskej diplomacie v Nadácii Pontis a Central European Policy Institute. 

Rozhovor vznikol pred konaním nemeckých volieb. 

Ako by prípadná ľavicovo-progresívna vláda pod vedením SPD zmenila vzťahy Nemecka so Slovenskom a s ostatnými vyšehradskými krajinami? 

Slovensko-nemecké vzťahy majú bilaterálnu aj európsku rovinu. V niektorých otázkach sa dá očakávať kontinuita, v iných príde nová agenda a akcenty. Ak nemecká vláda doteraz niektoré veci nechávala na Brusel, po voľbách ich možno bude sama aktívnejšie presadzovať. Hovorím najmä o otázkach právneho štátu, klímy a energetickej tranzície. Takisto sa dá očakávať razantnejší postoj pri porušovaní občianskych a ľudských práv, vrátane LGBTIQ+ komunity.

Ďalšou zmenou bude menej osobných väzieb medzi politickými elitami. V žiadnej vyšehradskej krajine nebude pri moci sociálnodemokratická vláda. V Prahe, kde ČSSD dosluhuje v menšinej vláde s Andrejom Babišom, sa v októbrových voľbách asi nedostanú do Poslaneckej snemovne.  Osobné a politické väzby strán, napríklad z politických skupín v Európskom parlamente, často tlmia napätie medzi členskými krajinami. Toto bude chýbať.

Výsledkom zmeny vládnej garnitúry môže byť aj menej Vyšehradu. Nová spolková vláda v Berlíne bude totiž klásť väčší dôraz na politiky, v ktorej sa členovia V4 navzájom nezhodujú. Napríklad otázka demokracie, občianskych práv, právneho štátu či znižovania emisií v priemysle, v ktorých by menej ústretoví nemuseli byť len Maďari a Poliaci, ale napríklad aj Česi. To znamená, že baviť sa s Nemeckom na úrovni V4 bude menej opodstatnené a menej v záujme jednotlivých krajín. Vzťahy možno budú viac ideologické.

Angela Merkel ako najmocnejšia žena sveta: Feministkou na konci vlády?

Hoci sa stala inšpiráciou pre ženy a dievčatá, ašpirujúce na politické funkcie po celom svete, nemecká kancelárka vybudovala svoju politickú kariéru aj na bagatelizovaní svojej ženskej identity. Napriek tomu ju čoraz viac počuť hlásiť sa k feminizmu.

Ako by vyzeral postoj takejto vlády k Poľsku a Maďarsku v otázkach právneho štátu?

Už za tejto vlády bolo ministerstvo zahraničných vecí pod vedením SPD kritickejšie než kancelárka Angela Merkelová. Očakávam, že tento trend by ešte posilnil. Doteraz boli vzťahy Nemecka napätejšie s Budapešťou. Myslím si, že vláda SPD by rýchlejšie vyostrila vzťahy s Varšavou, kde už teraz pod potvrchom buble napätie.

Prečo?

Vo vláde už nebude CDU/CSU, ktorá presadzovala opatrnejší prístup. Treba však povedať, že Poľsko je väčší štát a pre Nemecko dôležitejší štát než ostatné vyšehradské krajiny.

Hovorí sa v Nemecku pred voľbami aj o Česku alebo Slovensku?

Vzťahy s Českom a Slovenskom sú v Nemecku neviditeľné. Nespomínajú sa a nie je to téma, dokonca ani české voľby alebo konflikt záujmov českého premiéra ohľadom eurofondov.

Čo sú najdôležitejšie otázky nemecko-slovenských vzťahov?

Nemecko-slovenské vzťahy sú tak trochu vyprázdnené. Chýba mi väčšia aktivita z Bratislavy, ktorá by mala prichádzať už len kvôli asymetrii oboch krajín. S nejakými iniciatívami prichádza prezidentka, čo sa ukázalo napríklad pri septembrovej návšteve prezidenta Steinmeiera v Bratislave. Podobne aj ministerstvo hospodárstva a obrany. Očakával by som však väčšiu prioritizáciu vzťahov s Nemeckom v európskej a zahraničnej politike. Rezortu zahraničia sa ešte v roku 2018 podarilo s Nemeckom dohodnúť takzvaný prehĺbený dialóg. Tak trochu sa ale stalo obeťou tohto úspechu. Problém je, že do značnej miery závisí od práce iných rezortov – napríklad školstva či životného prostredia a diplomacie je pri nich väčšinou len poštárom. Predpokladám, že nová nemecká vláda bude mať ešte menej času a záujmu o bilaterálny dialóg s malými krajinami EÚ ako terajšia. Skôr by sme mali zintenzívniť dialóg s Berlínom v témach európskej politiky, tak ako to robia iné členské krajiny.

Šéfka Komisie: Európa dá na klímu viac. Pridať však musia aj Spojené štáty

Pre úspech novembrovej klimatickej konferencie COP26 je kľúčové, aby bohaté štáty finančne podporili rozvojové krajiny, ktoré sú najviac postihnuté zmenou klímy. Tie inak nemajú šancu nastúpiť na cestu zeleného prechodu, zdôraznila predsedníčka Komisie v prejave o stave Únie.

V ktorých otázkach európskej politiky môžeme očakávať zmeny?

Veľa bude závisieť od zloženia novej koalície. Ak v nej bude FDP a ešte nebodaj bude mať ministerstvo financií, ťažko si predstaviť pokračovanie Fondu obnovy alebo oslabenie Paktu stability. Potom sú tu tiež otázky daní a životného prostredia. Predpokladám, že v akomkoľvek zložení bude nová vláda, bude silnejšie presadzovať nemecké záujmy. Pokiaľ ide o slovenské záujmy, očakávam väčší odklon a odcudzenie práve v agende klímy, prechodu na elektromobilitu a ochrany životného prostredia. Nová spolková vláda asi bude presadzovať ambicióznejšie tempo doma aj v Bruseli. Bude to pre nás znamenať väčšiu potrebu sa navzájom rozprávať a argumentovať, vysvetľovať náš prístup, získavať podporu Berlína pre osobitný prístup alebo výnimky na úrovni EÚ.

V ktorých sa nemecká politika naopak nezmení?

Celkový prístup k európskym partnerom. Snaha udržať Úniu a jednotný trh pokope. Prísnejší skríning zahraničných investícií do strategických sektorov. Znižovanie zraniteľnosti EÚ, aké sa ukázali počas pandémie. Tlak na spoločnú zahraničnú politiku ale súčasne opatrný prístup v otázkach európskej obrany, spoločných vojenských misí  a nových spôsobilostí.

Do akej miery sa politika slovenskej vlády kryje s predstavami SPD, Die Linke a Zelených?

Takáto vláda by pre náš región bola najhoršou možnou variantou. Boli by tam najväčšie trenice. Hlavne Die Linke by predstavovala problém, pretože by sa otvorili otázky obrany a zahraničnej politiky. Die Linke presadzuje menšie výdavky na obranu. Nemecká armáda v posledných rokoch zvyšuje svoju akcieschopnosť, toto by sa zastavilo a znamenalo by to menej spoločného záujmu aj so Slovenskom.

Zároveň však platí, že takáto vláda patrí medzi menej pravdepodobné. Na stole je niekoľko možných koalícií. Aj tým sú tieto voľby netradičné. Všetko závisí od konkrétneho výsledku. Vzhľadom na podmienky, ktoré si SPD a Zelení kladú si nemyslím, že takáto vláda vznikne.

Podstatný bude aj výsledok Zelených. Ak budú v koalícii menej komfortní vo vlastnej agende, budú tlačiť na európsku politiku. To znamená prísnejšie európske regulácie v oblasti klímy a energetiky.

Pýtal som aj preto, lebo sa objavila informácia, že predstavitelia týchto strán už začali rokovania.

Začali, pretože majú čo dobiehať. Takisto si myslím, že chcú zvýšiť tlak na FDP.

Je téma nemeckých volieb na Slovensku, či už v odbornej komunite, medzi politikmi, alebo aj laikmi adekvátne pokrytá?

Zdá sa mi, že už v porovnaní s Českom je pomerne veľký rozdiel. V Česku sa o nemeckých voľbách už začalo hovoriť, na Slovensku diskusia chýba. Je to zatiaľ nevyužitá príležitosť. V Nemecku totiž dôjde nielen k zmene politickej ale aj generačnej. Príde nová generácia, hoci Olaf Scholz sa za jej člena považovať nedá, ľudia pod ním už áno. Je to generácia, ktorá vyrastala so silnejšími väzbami na západnú Európu a s menšími na náš región. Bude možno náročnejšie nachádzať spoločné prieniky záujmov. Bude to chcieť viac úsilia a iniciatívy od nás. Aj určitého strategického nastavenia a vyjasnenia si, čo od Nemecka potrebujeme, ako to chceme dosiahnuť a kto sú v tom pre nás ďalší partermi v EÚ, aj mimo náš región.

Európsky týždeň | V Európe končí éra Angely Merkelovej

Nedeľné parlamentné voľby v Nemecku prinášajú koniec éry Angely Merkelovej. Aké dedičstvo zanecháva kancelárka Merkelová v európskej politike?

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte