Ashton obvinili, že brala peniaze od Sovietov

Catherine Ashton čaká budúci týždeň vypočutie v Európskom parlamente. Ten by mal preveriť jej spôsobilosti v pozícii vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Niektorí poslanci tvrdia, že to nebude mať jednoduché a jej schválenie vôbec nemožno brať ako istú vec.

Jeden z lídrov skupiny Zelených v EP, vplyvný europoslanec Daniel Cohn-Bendit sa v utorok 24. novembra nechal počuť, že je „nepochopiteľné“, že sa lídri EÚ rozhodli zveriť tento dôležitý post neskúsenej komisárke, ktorá „nič nedosiahla“.

Pre Cohn-Bendita je ale najhoršia jej národnosť, resp. fakt, že pochádza z krajiny, ktorá má k Európe vlažný vzťahy. Tvrdí, že Ashton si bude musieť „vybrať, na ktorej strane stojí“, aby preukázala svoju relevantnosť v novej pozícii. To znamená, že buď si vyberie EÚ a bude čeliť kritike doma, alebo si vyberie typickú britskú ambivalenciu, ale potom „bude mať problémy s Európskym parlamentom“, varuje Cohn-Bendit.  

Euroskeptická britská strana nezávislosti (UK Independence Party, UKIP) poslala list predsedovi Európskej komisie list, v ktorom tvrdí, že Ashton začiatkom 80. rokov ako pokladníčka britskej pobočky organizácie Kampane za jadrové odzbrojenie (Campaign for Nuclear Disarmament, CDN) vedome prijala peniaze od sovietskeho Ruska.

Britský europoslanec Gerard Batten (UIPK) uviedol, že Ashton buď akceptovala peniaze vedome, alebo si prinajlepšom neuvedomovala, že takéto donácie sa dejú, čo by naznačovalo, že je „nekompetentná“ a „nedbalá“.

„Stále si myslíte, že je tá správna osoba, ktorá by mala byť zodpovedná za európsku (a teda aj britskú) zahraničnú a bezpečnostnú politiku?“ pýta sa Batten Barrosa.

Európski ľudovci (EPP), ktorí sú dnes dominantnou silou v Európskom parlamente pred nejakým časom vyhlásili, že budú blokovať nominácie do Európskej komisie, v prípade, že dezignovaný komisár bol v minulosti „spájaný s represívnymi režimami“.

Hovorkyňa Catherine Ashton obvinenia UKIP odmietla. „Ako mnohí mladí ľudia v 70. a 80. rokoch, sa Catherine Ashton angažovala v kampani za nukleárne odzbrojenie. Nikdy sa tým netajila“, povedala jej hovorkyňa pre EurActiv.

„Bolo to pred viac ako 25 rokmi. Odišla z CDN v roku 1983 a odvtedy nemá s organizáciou nič spoločné. Počas obdobia, kedy v ňom pôsobila, nikdy nenavštívila Sovietsky zväz, nemala žiadne kontakty so Sovietskym zväzom ani nikdy neprijala peniaze prichádzajúce zo Sovietskeho zväzu.“

Bývalej Ashtonovej kolega z CND Dan Smith pre EurActiv, uviedol, že obvinenia UKIP sú „smiešne“ a „absurdné“. Omieta tiež obvinenie, že by organizácia bola netransparentná o zdrojoch svojho financovania, ako tvrdia. Podľa neho veľká časť zdrojov pochádzala z malých darov vyzbieraných na manifestáciách naprieč Európu v 80. rokoch.

Ľudia veľmi rýchlo zabudla, že CND bola najväčším masovým hnutím v Európe svojho času. Smith pripomína, že CDN už za podobné obvinenia zažalovala Britskú federáciu konzervatívnych študentov. Spor vyhrala a federácia sa musela ospravedlniť a zaplatiť súdne trovy.