Ashtonová aj Van Rompuy budúci rok končia

zdroj: flickr, autor: European Parliament

Barónka Catherine Ashtonová aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy boli na svoje posty vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a stáleho predsedu Európskej rady nominovaní v novembri 2009 lídrami členských štátov.

 Ako informovala BBC, Ashtonová 16. marca na podujatí German Marshall Fund povedala: „..nie je žiadna možnosť mať druhé obdobie, musí to prebrať niekto iný… V každom prípade ste ten, kto položí základy a sú ľudia, ktorí by s tým možno vedeli robiť veci, ktoré ja neviem, preto je dobré predať to niekomu inému.“

Ashtonová by sa teoreticky mohla o ďalší mandát na tomto poste uchádzať aj v novej Európskej komisii.

Stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, ktorého mandát je definovaný na 2 krát 2,5 roka lídri potvrdili druhýkrát vo funkcii do decembra 2014. Ako ohlásil v belgickej televízii, tento dátum bude zároveň koncom jeho politickej kariéry. Bývalý belgický premiér sa chce venovať rodine.

Od prvého predsedu Európskej rady sa očakávalo, že zadefinuje náplň práce tomuto novovytvorenému postu. Jeho pôsobenie je charakteristické diskrétnosťou. Kvôli nejednoznačnému zneniu Lisabonskej zmluvy nebolo jasné, či by mal hrať prím Van Rompuy alebo predseda Komisie. Pri mnohých príležitostiach boli zastúpení obaja, čo pozorovatelia kritizovali ako nadbytočné.

Odkazom Ashtonovej bude určite postavenie Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS). Podľa Lisabonskej zmluvy je nezávislá od ostatných inštitúcií aj keď jej šéfka je tiež podpredsedníčkou Európskej komisie.  

V rodnej Británii sa neteší veľkej priazni médií, v európskych kruhoch jej mnohí vyčítajú, že nesprávne prioritizuje pri účasti na dôležitých podujatiach.