Ashtonová vraj odstúpi, EÚ to popiera

zdroj: Flickr, Talk to EU´s photostream

„Je to čistý výmysel“, povedala hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkilde Hansen. Reagovala na články publikované v britskej tlači, ktoré ohlasovali skorý odchod Ashtonovej z postu šéfky európskej zahraničnej politiky.

Konzervatívne ladená britská tlač informovala, s odvolaním sa na namenované zdroje z prostredia EÚ, že Ashtonovej je pripisovaná neschopnosť efektívne rozbehnúť Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). Denníky The Telegraph a Daily Mail tvrdia, že kritika zaznieva hlavne z Francúzska.

Hovorca stáleho zastúpenia Francúzska pri EÚ to odmieta: “Plne podporujeme prácu, ktorú zatiaľ Catherine Ashtonová odvádza, vrátane tej na diplomatickej službe. Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner svoju podporu jej práci jasne vyjadril počas posledného stretnutia Rady v Luxemburgu uplynulý týždeň“.

Francúzsko opakovane kritizovalo Ashtonovú pri viacerých príležitostiach, napríklad za jej postoj k Blízkemu východu, nedostatok medzinárodnej vizibility a obmedzenú znalosť cudzích jazykov, rozumej neznalosť francúzštiny. Paríž ale nikdy otvorene nekritizoval barónku za jej aktivity v súvislosti s vytváraním ESVČ.

V snahe čo najviac rozptýliť dohady, hovorca francúzskeho stáleho zastúpenia pochválil jej lingvistické pokroky. „Už hovorí po francúzsky dosť dobre a plánuje sa v tom ďalej zdokonaľovať“.

Pasca britských volieb

Ďalšou zo špekulácií, ktorá sa objavila v britskej tlači je, že Ashtonovú by mohol nahradiť po parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať tento štvrtok, niekto iný. Horúcim kandidátom má byť terajší minister zahraničia David Miliband, ktorý post vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku EÚ len pred niekoľkými mesiacmi odmietol.

Miliband by sa však v prípade víťazstva labouristov, alebo vytvorenia koalície s liberálmi, s najväčšou pravdepodobnosťou udžal na svojom poste ako šéf britskej diplomacie. Nepravdepodobné je aj to, že by mala prípadná konzervatívna vláda podporiť vyslanie labouristického politika, ak by sa Ashtonová rozhodla odísť.

Podľa niektorých diplomatov by sa výmenou Ashtonovej otvorila „Pandorina skrinka“ s rizikom, že členské štáty by museli znovu vyjednávať rozdelenie vrcholných postov.

Scenár s Milibandom má tiež inú slabinu – rodový problém. „Rodová rovnosť bola pri obsadzovaní voľných postov v EÚ takou veľkou témou, že by bolo nemysliteľné, že Ashtonovú nahradí muž“, tvrdí zdroj z Komisie.

„Hoci mohla urobiť viac a lepšie, všeobecne prevláda názor, že Ashtonová si nepočína zle. Potýka sa s bezprecedentne komplexnou situáciou. Zlúčiť diplomatické služby vychádzajúce z rôznych tradícií nie je ľahké“, vyvsvetľuje nemenovaný diplomat.

„Mali by sme jej dať viac času, aj preto, že jej výmena by znamenala stratu ďalšieho drahocenného času pri spúšťaní novej služby“.