Ashtonovej pomôžu traja kolegovia

Barónka Catherine Ashton

Ashtonovej budú asistovať Štefan Füle, komisár pre rozširovanie, Andris Piebalgs, komisár zodpovedný za rozvoj a Kristalina Georgieva zodpovedná za humanitárnu pomoc. Tvrdí to zdroj z prostredia Európskej komisie.

Catherine Ashtonová si už vypočula kritiku, napríklad aj od francúzskeho ministra zahraničia, za to, že neletela na Haiti dostatočne skoro alebo za to, že sa nezúčastnila stretnutia ministrov, ktorému mala po prvýkrát predsedať, pretože bola práve na Janukovičovej inaugurácii.

To by sa malo zmeniť, pretože v budúcnosti bude môcť využiť svojich kolegov z Komisie ako svojich zástupcov.

„Bodaj by sme sa otázkou jej zástupcov zaoberali na Medzivládnej konferencii (ktorá pripravovala Lisabonskú zmluvu), ale bohužial sme sa nie“, povedal zdroj Komisie, ktorý si neželal byť menovaný.

„V Európskej únii zloženej z 27 krajín, či už ona alebo hocikto iný, budú čeliť útokom za to, že boli niekde a nie niekde inde“, povedal pre EurActiv diplomatický zdroj.

Lisabonská zmluva, ktorá do platnosti vstúpila v decembri, nehovorí nič o zástupcoch vysokého predstaviteľa (a podpredsedu EK ). Keď však predseda Komisie José Manuel Barroso zverejnil zostavu svojho nového tímu, hviezdičkov v nej boli oznančené tri mená komisárov, ktorí majú „úzko spolupracovať“ s Ashtonovou.

Títo by v určitých situáciách dokonca mohli vystupovať v jej mene, najmä v prípadoch prelínania sa dôležitých udalostí. Ako presne by sa to malo realizovať ale zatiaľ nie je celkom jasné.

Ashtonová si bude mcť pomôcť aj osobami z prostredia tvoriacej sa diplomatickej služby (EEAS), hoci politická váha takýchto ľudí bude menšia. Veľké krajiny, predovšetkým Nemecko a Francúzsko, sa snažia dosadiť na kľúčové pozície svojich ľudí, vrátane pozície generálneho tajomníka a jeho zástupcov.

Týmto krajinám ide ale skôr o vplyv do vnútra EEAS než o politickú vizibilitu. Preto je pravdepodobné, že osoba vysokopostavená v hierarchii externej služby plniť pre Ashtonovú skôr funkčné úlohy.

Pozície

„Keď máte novú prácu, ktorá v sebe spája prácu troch ľudí je nevyhnutné, že niektorí budú sklamaní. Dúfam, že keď uvidia čo robím, budú s tým spokojní“, cituje Ashtonovej reakciu na kritiku BBC.

Veľvyslanec Ukrajiny pri EÚ Andri Veselovski novinárom povedal, že bol „užasnutý“, že Ashtonovú kritizovali za to, že bola na inaugurácii prezidenta Janukoviča namiesto predsedaniu stretnutiu ministrov EÚ. Táto dilema bola podľa neho „zvláštna“ pretože Ukrajina je „veľká krajina na vašom prahu“ a nachádza sa v „kľúčovom momente svojho vývoja“. „Nový prezident urobil veľké politické rozhodnutie, keď prišiel do Bruselu vrámci svojej prvej návšetvy v úrade, čo sa stalo práve v dôsledku účasti Ashtonovej v Kyjeve.“