Atény sa obracajú na východ

Zdroj: EurActiv.com

Plynovodný projekt ruského Gazpromu Turkish Stream prispeje k zbližovaniu Grécka a Ruska. Vyhlásil to grécky minister pre energetiku Panagiotis Lafazanis po stretnutí so šéfom ruského  plynárenského gigantu Alexejom Millerom.

„Návrhy sa nám zdajú zaujímavé a mohli by byť základom výraznejšej spolupráce s ruskou stranou,“ povedal Lafazanis pre ruskú agentúru Sputnik.

Minister zároveň oznámil, že o konečnom osude ruského plynovodu, ktorý my mal ústiť na turecko-gréckych hraniciach rozhodne výlučne grécky predseda vlády na základe „národných záujmov Atén“ a nie Európska komisia,  ktorá „nie je neobmedzeným kontrolórom národných vlád EÚ.“ 

Odkázal tak na dlho pripravovaný rusko-bulharský projekt South Stream, ktorý Moskva zrušila koncom minulého roka kvôli výhradám Európskej komisie o porušovaní regulácií EÚ.

Sofia tak prišla o lukratívny kontrakt na výstavbu plynovodu a tranzitné poplatky, ktoré by výrazne prispeli do bulharského štátneho rozpočtu.

Tsipras v Moskve

Grécky predseda vlády bude o zlepšovaní ekonomickej a energetickej spolupráce diskutovať s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a premiérom Dmitrijom Medvedevom už v stredu.

„Grécko by mohlo byť mostom medzi Ruskom a Západom,“ vyhlásil Tsipras v rozhovore pre ruskú štátnu agentúru TASS, v ktorom odsúdil protiruské sankcie ako „nezmyselné.“

V dôsledku sankcií EÚ uvalila Moskva embargo aj na grécke potraviny, ktoré značne poškodilo už aj tak slabú grécku ekonomiku. Tsipras obvinil predchádzajúcu vládu, že „neurobila všetko, čo bolo v jej silách, aby zabránila sankciám (voči Moskve) v dôsledku krízy na Ukrajine.“

Grécky premiér ďalej v rozhovore vyjadril nádej, že pripravované „jarné stretnutie,“ bude slúžiť, ako základ na bližšiu spoluprácu v iných oblastiach, ako je napríklad obchod, energetika, či oblasť turizmu. Zdôraznil pritom „spoločné korene“ Ruska a Grécka, ako „krajín a národov, ktoré zdieľajú rovnakú vieru“ a  „bratské vzťahy,“ ktoré sa upevnili najmä v bojoch proti nacistom.

Európski lídri komentujú Tsiprasovu návštevu Moskvy  skôr opatrene. „Tiež sme boli v Moskve a stále sme členmi Európskej únie a ostávame zjednotení,“ vyhlásila na tlačovej konferencii nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Neviem prečo by pán Tsipras nemal navštíviť pána Putina. Je jasné, že Rusko nie je pre Grécko alternatívou. Miesto Grécka je v Eurozóne a preto neexistuje žiaden dôvod na obavy,“ dodal francúzsky prezident Francois Hollande.