Babiš: Česko a Slovensko majú spoločný záujem, aby európsky projekt fungoval

Spoločné rokovanie vlád SR a ČR v Košiciach. [TASR / Roman Hanc]

Český premiér na spoločnom rokovaní so slovenskou vládou potvrdil, že sa mu nepáči pripravovaný rozpočet Únie, že jej agentúru Frontex nepotrebujeme a že spolupráca vo V4 je „perfektná“.

Český premiér na spoločnom rokovaní so slovenskou vládou potvrdil, že sa mu nepáči pripravovaný rozpočet Únie, že jej agentúru Frontex nepotrebujeme a že spolupráca vo V4 je „perfektná“.

Dobrú spoluprácu a vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou, a to aj v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie ocenil v Košiciach na spoločnom rokovaní vlád oboch krajín český premiér Andrej Babiš.

V súvislosti s problémami, ktorým Európa čelí, zdôraznil potrebu jednoty bez rozdeľovania sa na východ a západ.

„Určite máme spoločné názory a máme záujem, aby európsky projekt fungoval. Vďaka tomu máme mier, ale musíme sa vrátiť k tým štyrom pôvodným slobodám – voľný pohyb osôb, tovaru, kapitálu, služieb. Nie je možné, aby naši prepravcovia boli limitovaní, alebo naše firmy, ktoré pracujú v zahraničí, mali iné podmienky ako lokálne firmy,“ povedal Babiš v úvodnom príhovore.

Spoločné vládne rokovanie v Košiciach sa týka aj stredajšej a štvrtkovej (19. až 20. septembra) neformálnej vrcholnej schôdzky EÚ v Salzburgu, ktorej témou bude okrem iného migračná politika.

Kto hovorí o czexite, ohrozuje budúcnosť Česka, tvrdí Babiš

„Musíme bojovať za to, aby sa Európa zmenila, aby sa posilnila rola Európskej rady a členských štátov,“ myslí si český preiér Andrej Babiš.

„Musíme jasne hovoriť naše názory na európsky rozpočet, ktorý sa mne osobne vôbec nepáči, alebo na Frontex (Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž), ktorý podľa môjho názoru nepotrebujeme,“ skonštatoval.

„Perfektná“ V4

Spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska v rámci V4 označil Babiš za perfektnú.

„Všetci štyria premiéri vystupujeme ako jeden blok, ktorý zastupuje 65 miliónov ľudí, a aj keď sme – povedzme – menšie štáty, to neznamená, že nemáme jasné návrhy a myšlienky,“ povedal český premiér.

Rovnako pripomenul, že v Košiciach ide v poradí už o šieste stretnutie oboch vlád, tento rok aj v súvislosti s významnými výročiami slovensko-českej vzájomnosti. Je podľa neho dôležité, že táto tradícia pokračuje, rovnako ako aj spoločné oslavy 100. výročia založenia Československa.

Nemusíme sedieť s EÚ vždy za jedným stolom, obzvlášť ak máme byť hlavným chodom, tvrdí český europoslanec

JAN ZAHRADIL (ODS) sa uchádza o post volebného lídra u európskych konzervatívcov, ambíciu byť predsedom Európskej komisie ale nemá. Páči sa mu predstava viacrýchlostnej únie, kde majú krajiny slobodu mať vlastnú zahraničnú politiku.

V českých médiách sa nedávno objavila informácia, že ste sa rozhodli …

„Tešíme sa, že pán premiér (Pellegrini) príde do Prahy 27. októbra, a my sa zase tešíme, že prídeme do Tatier 30. októbra,“ dodal.

Aj keď sa spoločný štát rozdelil, majú obe krajiny podľa Babiša k sebe najbližšie, o čom svedčia aj vzájomné ekonomické a politické vzťahy a spolupráca.