Babiš: Timmermans je ako predseda Komisie neprijateľný, Šefčovič by bol dobrý kandidát na šéfa diplomacie

Český premiér Andrej Babiš na špeciálnom stretnutí Európskej rady v Bruseli. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Vyšehradskej štvorke sa na mimoriadnom summite podarilo zablokovať nomináciu Fransa Timmermansa na post šéfa Komisie. Andrej Babiš tvrdí, že Timmermans nemá rád strednú Európu. Maďari ho označili za “Sorošovho človeka”. 

Vyšehradská štvorka spolu s Talianskom zdá sa vyhrala prvé kolo rozhovorov na mimoriadnom summite Európskej únie v nedeľu a pondelok, keď sa jej podarilo zablokovať nomináciu socialistu Fransa Timmermansa na post predsedu Európskej komisie. Pred ďalším kolom rokovaní v utorok to povedal novinárom český premiér Andrej Babiš, Slovenského komisára Maroša Šefčovica spomenul ako dobrého kandidáta na šéfa európskej diplomacie.

Nové kolo rokovaní sa malo začať v Bruseli v utorok o 11. hodine, napokon sa začiatok  posunul na 13:00.

V4 samotná nemá podľa Babiša kandidáta na post predsedu Európskej komisie. “Maroš Sefčovič by bol skvelý vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku. Je to socialista a bol by to určite dobrý kandidát,” povedal Babiš, ktorého strana ANO je členom skupiny Obnovme Európu (bývalé ALDE). Dodal však, že mu nejde o frakcie, ale o záujmy jeho krajiny a regiónu strednej Európy.

Timmermans by zväčšoval názorovú priepasť

Ako zdôraznil český premiér, Vyšehradská štvorka v otázke nominácie Timmermansa na funkciu predsedu eurokomisie vystupovala jednotne, hoci každý z premiérov tohto zoskupenia pochádza z inej politickej frakcie. Timmermansovi predovšetkým vyčítal jeho pozitívne postoje k nelegálnej imigrácii a napäté vzťahy so strednou Európou.

Hovorca maďarskej vlády označil Timmermansa za “Sorošovho človeka”. Takýto človek je vraj pre celú V4 nepredstaviteľný.

“Tento človek skrátka nemá rád náš región. Je neprijateľný, bola by to katastrofa,” zdôraznil Babiš.

Podľa vlastných slov nerozumie, prečo počas 21 hodinových rokovaní v nedeľu a pondelok neboli najvyšší predstavitelia Francúzska, Nemecka, Španielska a Holandska schopní pochopiť, že V4 ide iba o to, aby sa Timmermans nestal šéfom eurokomisie.

“Tento človek nemôže byť predsedom Komisie, lebo dôjde ešte k väčšiemu názorovému rozdeleniu” medzi V4 a zvyškom EÚ, pokračoval Babiš.

Poukázal, že V4 má spolu 65 miliónov obyvateľov a dôležité bolo, že “Taliansko s nami držalo basu až do konca”.

“Ak by to bola znovu len V4, všetci by hovorili, že V4 má zase nejaký problém,” uviedol Babiš a pokračoval, že “V4 nemá problém, naopak, má skvelé výsledky a skvelú budúcnosť”.

“Ak nám Timmermans vyčíta, že nemáme skúsenosti s multi-kulti, tak naozaj nemáme. My za to nemôžeme, že sme žili v nejakom režime, Teraz máme 30 rokov slobodu a demokraciu a my sa budeme rozhodovať, kto u nás bude žiť,” dodal Babiš.

“Pýtam sa, kde sú ženy?” pokračoval Babiš. Sám vraj európskym lídrom predstavil viacero alternatív na post predsedu Komisie. Napríklad dánska liberálka Margrethe Vestagerová z jeho frakcie Obnovme Európu je podľa neho “veľmi kvalitná dáma”. Paradoxne ju však kolegovia z Obnovme Európu vôbec nepresadzovali, tvrdil Babiš. Nechápe vraj, prečo európski ľudovci (EPP), ktorí vyhrali májové eurovoľby, netrvajú dostatočne na poste predsedu Komisie.