Babiša pred kritickou rezolúciou neochránili ani súkromné správy, ktoré Agrofert posielal europoslancom

Europoslanci vyzvali českého premiéra Babiša, aby prestal kontrolovať koncern Agrofert, ktorý žiada o dotácie z eurofondov. [TASR-AP/Johanna Geron]

Koncern v Babišovom zvereneckom fonde priamo oslovoval europoslancov na Twitteri a žiadal, aby odmietli rezolúciu kritickú k jeho konfliktu záujmov. Napriek tomu prešla. Proti boli aj slovenskí europoslanci, no len tí, zvolení za Smer a ĽSNS. Ide podľa nich o český politický boj.

Európsky parlament v stredu (9. júna) odhlasoval rezolúciu, v ktorej silno odsudzuje konflikt záujmov českého premiéra Andreja Babiša v súvislosti s Agrofertom.

Babiš akcie koncernu, ktorý sa uchádza o miliónové projekty z eurofondov, už nevlastní. Previedol ich do zvereneckého fondu, podľa nedávneho auditu však napriek tomu firmu kontroluje.

Slová europoslancov o vážnom znepokojení sú právne nezáväzné a nemajú na Babiša priamy vplyv. Agrofertu ale kritika nie je ľahostajná.

Viacerým europoslancom tento týždeň prišli súkromné správy na Twitteri, v ktorých ich koncern žiadal o odmietnutie uznesenia. Snaha však nevyšla a rezolúcia prešla. Hlasovalo za ňu celkovo 505 poslancov, proti bolo 30 a zdržalo sa 155.

Zo slovenských europoslancov sa zdržali Monika Beňová (Smer, S&D), Robert Hajšel (zvolený za Smer-SD, S&D) a Lucia Ďuriš Nicholsononová (zvolená za SaS, RE). Proti hlasovali aj Miroslav Číž (Smer-SD, S&D) a Miroslav Radačovský (zvolený za ĽSNS, nezaradený).

Najväčším príjemcom agrodotácií v EÚ je Babišov zverenecký fond, aj vďaka Slovensku

Bruselský think tank sa pozrel na to, ktorí farmári sú v jednotlivých členských štátoch najväčšími príjemcami agrodotácií z EÚ. Na Slovensku sa čerpať najviac darí veľkofarmárom v živočíšnej výrobe. Štúdia tiež potvrdila silnú pozíciu dánskych agropodnikateľov na Slovensku. 

Europoslancom poslali aj video

Agrofert potvrdil pravosť súkromných správ, na priamej komunikácii so zákonodarcami ale nevidí nič zlé.

„Ostatní môžu hovoriť čokoľvek, a my nič? Odmietame interpretácie, že lobujeme. Nikoho nevyzývame a nepresviedčame, iba sa bránime, hovoríme svoje argumenty a veríme v nestrannosť,“ povedal hovorca koncernu Karel Hanzelka.

V správe, ktorú zverejnil nemecký europoslanec Daniel Freund (Zelení/EFA) Agrofert poslancom píše, že „musíme“ deklarovať, že Andrej Babiš nie je v žiadnom konflikte záujmov v súvislosti s koncernom. Poslancom poslal aj video, v ktorých zástupkyňa firmy argumentuje, že český premiér presunutím akcií do zvereneckého fondu urobil všetko, čo po ňom česká legislatíva požadovala.

https://twitter.com/daniel_freund/status/1402173686673727490

„Dlhodobé ignorovanie konfliktu záujmov zo strany premiéra nás dostalo do paradoxnej situácie. Koncern, ktorý s premiérom nemá mať nič spoločné, ho neštandardným poloverejným spôsobom bráni priamym oslovovaním konkrétnych politikov,“ povedal pre EURACTIV Česko analytik českej Transparency International Milan Eibl.

Nelegislatívna správa o hlbokom znepokojení

Europoslanci sa k možnému konfliktu záujmov českého premiéra vyjadrovali od roku 2018 pravidelne. V novej rezolúcii volajú po tom, aby sa Babiš vzdal akýchkoľvek ekonomických záujmov v Agroferte.

Ak tak neurobí, koncer by podľa nich mal stratiť právo uchádzať sa o peniaze z rozpočtu EÚ a český premiér o právo o ňom spolurozhodovať.

V jednom z bodov tiež žiadajú Komisiu, aby preskúmala, či prípad nespadá aj do pod nový mechanizmus podmienenosti rozpočtu zásadami právneho štátu. Tým by mohla priškrtiť peniaze celej krajine.

Mechanizmus ale zatiaľ nie je funkčný a tiež sa má aplikovať iba v prípadoch, v ktorých nevie Únia svoje peniaze pred korupciou chrániť inými nástrojmi.

„V prípade tohto konfliktu záujmov rozpočet EÚ bol a aj naďalej zostáva chránený. Firmám priamo a nepriamo vlastneným premiérom Babišom, ktoré by mohli byť prípadne ovplyvnené konfliktom záujmov, nešli a nejdú žiadne únijné platby,“ odkazuje pre EURACTIV Slovensko Komisia.

Dané dotácie totiž Agrofertu zaplatila česká štátna kasa a Únia ich Česku nepreplatila. Tento stav ale podľa spravodajkyne nového uznesenia, nemeckej europoslankyni Moniky Hohlmeier (EPP) nie je prijateľný.

„Bremeno sa jednoducho presunie na českých daňových poplatníkov. Tí si často ani úplne neuvedomujú, že platia nepriamo do vrecka svojho premiéra,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Hohlmeier.

Európski ľudovci: Únia by mala pre konflikt záujmov premiéra stopnúť Česku dotácie

Európska komisia by mala voči Česku prvýkrát použiť nové pravidlo podmieňujúce čerpanie eurofondov s dodržiavaním princípov právneho štátu. Navrhli to europoslanci frakcie Európskej ľudovej strany po ukončení auditu firiem okolo holdingu Agrofert.

Nechceli sa zapojiť do politických sporov

Podľa Roberta Hajšela (zvolený za Smer-SD, S&D), ktorý sa v hlasovaní zdržal, by sa europoslanci mali riadiť najmä tým, či už boli finančné záujmy ohrozené, či došlo k porušeniu princípov právneho štátu a či štát už zaviedol opatrenia na prevenciu stretov záujmu.

„Zdá sa mi, že formulácia textu, na ktorého vytváraní som sa nepodieľal, ako aj jeho tón nezodpovedá dnešnému stavu riešenia tohto problému a skôr prispieva k politickému boju v susednom štáte, čo nepodporujem,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Hajšel.

Podobné to vidí aj Monika Beňová (Smer-SD, S&D), podľa ktorej uznesenie uberá europarlamentu na kredibilite, pretože na ňom dlhodobo pracovali „opoziční politici danej krajiny“.

„Text je potom často nevyvážený́ alebo dokonca obsahuje polopravdy, ako je tomu v tomto prípade,“ hovorí Beňová. Tiež pripomína, že Komisia má v tomto prípade „hneď niekoľko nástrojov na riešenie“ a že Európsky parlament k veci prijal už viacero uznesení.

Proti poslednému hlasovali Miroslav Číž (Smer-SD, S&D), ktorý interpretáciu faktov v ňom považuje za jednostrannú a neúplnú.

V prípade, že dochádza k porušeniu zákona pri čerpaní fondov Českou republikou, tak bude môcť zasiahnuť novo spustený európsky prokurátor. Dúfam len, že vyšetrovanie bude nezávislé a neovplyvnené textom politického schváleného uznesenia,” hovorí pre EURACTIV Slovensko Číž. 

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner