Babišov konflikt záujmov je už témou aj pre súd EÚ

Ilustračný obrázok. Andrej Babiš, premiér Českej republiky (ANO) [EPA-EFE/Martin Divisek]

Všeobecný súd EÚ potvrdil, že prijal podnet od českého senátora za stranu Pirátov, v ktorom obviňuje českého Andreja Babiša z konfliktu záujmov.

Senátor Lukáš Wagenknecht z Českej pirátskej strany (Piráti) žaluje Európsku radu za to, že ignoruje konflikt záujmov českého premiéra Andreja Babiša (ANO). Ten má spočívať v tom, že jeho spoločnosť, skupina Agrofert, poberá nemalé európske dotácie, pričom Babiš ako jeden z premiérov spolurozhoduje v Európskej rade o rozpočte Únie.

O sedemročnom rozpočtovom rámci na roky 2021 až 2027 členské krajiny EÚ práve intenzívne rokujú. Rozhoduje sa o ňom jednomyseľne. Inými slovami, každá krajina má právo veta, preto sa rokuje dovtedy, kým sa nedospeje k dohode, s ktorou sú ochotné súhlasiť všetky krajiny.

„Môžem potvrdiť, že podnet bol podaný na Všeobecnom súde EÚ 21. októbra a bol zaregistrovaný pod spisovým číslom T-715/19,“ informoval tlačový atašé Súdneho dvora EÚ Balázs Lehóczki.

Podľa českého týždenníka Respekt má Wagenknechtova sťažnosť 50 strán. Obvinenia Babiša z konfliktu záujmov v žiadnom prípade nie sú nové. Aj senátor hovorí, že na problém upozorňoval Európsku radu, no bez odozvy. „Nech Babiš zostane pri rokovaní o rozpočte na chodbe, alebo nech za neho na Radu ide prezident,“ uvádza podľa Respektu Wagenknecht.

Babiš je v strete záujmov, Česko by malo Únii vrátiť 280 miliónov korún, tvrdí správa Komisie

Babiš označil za klamstvo informácie o tom, že Komisia v auditnej správe žiada vrátenie dotácií kvôli jeho pretrvávajúcim väzbám na bývalé podniky. Tvrdí, že Česko nebude musieť vrátiť ani korunu. Infromáciu priniesli českého Hospodářské noviny. 

Zastropovanie poľnoplatieb

Respekt tiež upozorňuje, že Agrofert je najväčším prijímateľom poľnohospodárskych dotácií v Českej republike. Výnosy z firiem putujú podľa týždenníka cez zverenecké fondy, do ktorých spoločnosť previedol, priamo k Babišovi.

Problém potom konkrétne spočíva v tom, že je v priamom záujme premiéra, aby nové pravidlá európskej agropolitiky nezastropovali platby pre veľké farmy, aké spadajú pod Agrofert. Proti tomuto navrhovanému opatreniu sa stavia aj Slovensko, kde je podobne ako v Čechách, väčší podiel veľkých fariem.

Na Babišov konflikt záujmov sa už pozerala aj Európska komisia a jej audit, ktorý predbežne potvrdil, že existuje. Česká vláda predbežné závery rozporuje.

Česká ministerska pre miestny rozvoj Klára Dostálová (nominantka ANO) v utorok (29. októbra) pre iRozhlas.cz. uviedla, že ak by európske inštitúcie trvali na Babišovom konflikte záujmov, Česká republika sa bude súdiť na Súdnom dvore EÚ.