Balkenende vraj pokukuje po poste prezidenta EÚ

flickr

Dobre informované holandské zdroje v Bruseli pre EurActiv potvrdili, že Balkenende „má určite o post záujem“.  Informácia sa údajne „šíri z Haagu“.

Kresťanský demokrat Jan Peter Balkenende je na čele holandskej vlády už od roku 2002. Opakovane verejne poprel, že by mal záujem o funkciu predsedu Európskej rady. Jej vytvorenie je podmienené dokončením ratifikácie Lisabonskej zmluvy v Írsku, Českej republike a Poľsku. Keď sa premiéra doma v parlamente pýtali či má tieto ambície, označil rastúce špekulácie za „nonsens“.

Na priamu výzvu socialistickej opozície ale odmietol kategoricky prehlásiť, že dokončí svoj súčasný mandát ako premiér, čo dalo klebetám v Haagu aj v Bruseli novú silu.

Nemenovaný zdroj tiež vyslovil domnienku, že Balkenende nájde podporu v nemeckej kancelárky. Tá vyšla víťazne z víkendových parlamentných volieb a povedie koalíciu s liberálmi.

„Angela Merkel má s holandským premiérom dobré osobné aj politické vzťahy“, tvrdí.

Nemecká kancelárka by teda mohla pretlačiť Balkenendeho ako „kompromisného kandidáta“ a ako alternatívu k Tonymu Blairovi. Balkenendeho sila spočíva vo fakte, že na rozdiel od iných nemá za sebou žiadny politický počin, ktorý by mohol otráviť vzťahy s Nemeckom alebo Francúzskom.

Merkelová bola veľmi opatrná, aby k téme obsadzovania vrcholných postov nemala žiadne verejné vyhlásenia až do volieb a írskeho referenda 2. októbra.

Politický expert z Holandska pre EurActiv povedal, že holandské veľvyslanectvo pri EÚ dostalo inštrukciu  lobovať za Balkenendeho kandidatúra, no len veľmi „jemne“.

Ak už bude jasné, že Lisabon vstúpi do platnosti, Balkenende bude musieť veľmi skoro po tom otvorene potvrdiť svoj záujem o tento úrad a snažiť sa získať podporu domácej verejnej mienky.  

Podľa bruselského zdroja je to o tom, ako „Balkenende hrá svoju PR hru“. Ak mu ponúknu funkciu, bude to prezentovať ako „volanie“ a „vyššiu povinnosť, ktorá zvýši vplyv Holandska vo svete“. Nechce byť ale vnímaný ako ten, čo opúšťa krajinu v čase, kedy je na vzostupe krajná pravica“.

Pri príležitosti 20. výročia pádu Berlínskeho múru bude mať 5. novembra Balkenende prejav s európskou tematikou, pri ktorom bude vhodná príležitosť ohlásiť svoju kandidatúru.