Bankári chcú, aby Británia ostala v EÚ

Zdroj: TASR/AP Photo/Lefteris Pitarakis

Prieskum medzi generálnymi riaditeľmi, členmi predstavenstva a ďalšími vysokými predstaviteľmi 101 britských finančných firiem realizovala organizácia CityUK, ktorá zastupuje záujmy finančného sektora.

Podľa výsledkov 84 % respondentov uviedlo, že Británia ba mala ostať členom EÚ a 94 % uznalo význam účasti na vnútornom trhu.

Premiér David Cameron prisľúbil, že v prípade, že bude v roku 2015 znovu zvoleným, vypíše referendum o členstve v EÚ. Vyvolal tak obavy, že krajina by sa z bloku, ktorého členom je od roku 1973, mohla odtrhnúť.

Členstvo v EÚ má v Londýne, najväčšom finančnom centre Európy, silnú podporu. Londýnsky primátor Boris Johnson nedávno vyhlásil, že odchod Veľkej Británie by mohol viest k exodu veľkých medzinárodných bánk a poškodiť finančný sektor, ktorý tvorí desatinu britského HDP.

Zotrvanie v EÚ je najlepšou možnosťou

Podľa prieskumu CityUK 65 % respondentov označilo regulačné zmeny za jednu z najvýznamnejších výziev pre ich podnikanie a viac ako polovica vníma nadmernú európsku reguláciu za najväčšie prekážky.

Osem z desiatich však uviedlo, že z hľadiska konkurencieschopnosti Veľkej Británie ako finančného centra, je najlepšou možnosťou zotrvanie v EÚ. 

„Náš prieskum ukázal početné výhody členstva v EÚ pre našich respondentov, či už ide o zisky z obchodu, vyššiu hospodársku súťaž a prístup na najväčší trh na svete,“ vysvetlil hlavný ekonóm CityUK James Nixon.

Nevedomosť o členstve v EÚ

Britská volebná komisia, ktorá radí v otázkach referenda tento týždeň odporučila britskému parlamentu, aby bral do úvahy potenciálnu nevedomosť o členstve v EÚ pri tvorbe rámca pre prípadný budúci plebiscit o vystúpení.

Komisia totiž testovala otázku: „Myslíte si, že Spojené kráľovstvo by malo byť členom Európskej únie?“

Odpovede ukázali, že len málo ľudí vedelo, či je Británia v súčasnosti vôbec členom a to podľa nej predstavuje možné nedorozumenia.

Odporučila teda, aby sa v prípadnom budúcom referende položila táto otázka: „Mala by Veľká Británia ostať členom Európskej únie?“