Barnier: Žiadne obchodné vzťahy šité na mieru Británie nebudú

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Británia si musí vybrať z existujúcich modelov vzťahov s Európskou úniou  a nemôže počítať so žiadnym špeciálnym modelom, uviedol dnes hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

„Britský model“ nepripadá do úvahy

Zachovanie blízkych vzťahov je v záujme oboch strán, povedal Barnier v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt. Avšak modely podoby týchto vzťahov sú obmedzené.  Myslí si, že „jediný spôsob, ako to urobiť bez problémov, je zotrvanie v rámci jednotného trhu“.

Zástupca Únie v rokovaniach s Britániou tým mal na mysli takzvaný „nórsky model“. Nórsko je členom jednotného európskeho trhu, avšak nemá právomoc zasahovať do rozhodovania o jeho pravidlách.

Takúto cestu však britská vláda odmieta.

„Ďalšou možnosťou je dohoda o voľnom obchode, podobná dohode CETA s Kanadou.“ Vyrokovanie dohody podobnej tej s Kanadou by podľa Berniera však trvalo niekoľko rokov. Odmietol, že by po odchode Británie 30. marca 2019 mohol existovať špeciálny britský model.

Prechodné obdobie

Barnier si podľa vlastných slov vie predstaviť dohodu medzi EÚ a Britániou o krátkom prechodnom období, ktorá by uľahčila britský odchod z európskeho bloku. Ak by sa rokovania medzi obidvomi stranami začali ešte v decembri tohto roku, prechodné obdobie by skončilo najskôr na konci roku 2020.  Práve vtedy sa končí aj obdobie viacročného finančného rámca EÚ.

Britská vláda by sa však počas takéhoto obdobia aj naďalej musela musela riadiť európskymi právnymi normami.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britsky-minister-obchodu-ucet-za-brexit/

„Počas tohto obdobia by sa právny rámec EÚ, vrátane súdnej právomoci naďalej uplatňoval na Britániu,“ priblížil francúzsky politik.

Britská premiérka Theresa Mayová počas svojho vo Florencii navrhla dvojročné preklenovacie obdobie po vystúpení z EÚ. Na začiatku tohto týždňa však v britskom parlamente prekvapila odmietnutím preklenovacieho obdobia, pokým nebude uzavretá vzájomná obchodná dohoda.

Problémové rokovania

Rokovania s Britániou o vystúpení podľa európskych lídrov zatiaľ nepokročili dostatočne ďaleko, aby sa mohlo začať s diskusiami o budúcich vzťahoch. To vyvoláva obavy v Európe aj vo svete, že odchod Británie z EÚ sa udeje bez dohody, čo by malo vážne ekonomické a politické dôsledky.

„Neriadené vystúpenie by spôsobilo vážne problémy predovšetkým Británii, ale aj nám,“ povedal Barnier. Malo by to vplyv na všetko od dodávok potravín až po zdravotnú starostlivosť.

„Británia by opustila jednotný vzdušný priestor, stratila by vzletové a pristávacie licencie. Nebola by už členom Európskeho spoločenstva atómovej energie a nemohla by už dovážať jadrový materiál z EÚ pre nemocnice a elektrárne.“

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/zasadny-pokrok-neprisiel-ani-vo-stvrtom-kole/

Proces tvorby podoby dlhodobých vzťahov Británie a EÚ je podľa Barniera plný problémov. Varoval, že EÚ bude musieť nájsť spôsob, ako čeliť všetkým britským pokusom o zníženie európskych ekologických a sociálnych štandardov.

„V zvláštnej dohode budeme musieť usporiadať budúcu spoluprácu v oblasti obrannej a bezpečnostnej politiky. Budeme musieť odvrátiť britské snahy o ovplyvňovanie procesu rozhodovania v tejto oblasti.“

Michel Bernier zároveň dodal, že po tom, čo Británia v marci roku 2019 opustí EÚ, odstúpi zo svojej súčasnej funckie. „Potom sa uvidí, ako môžem byť ešte prospešný pre Európsku úniu,“ dodal