Barónka Ashton ide zachraňovať obchodné rokovania

Zdoj: Európsky parlament

Vypočutie pred poslancami z výboru pre medzinárodný obchod a zástupcov výborov pre zahraničie a priemysel sa uskutočnilo včera vo večerných hodinách. Potvrdiť novú komisárku ešte musí celé plénum Parlamentu počas stredajšieho rokovania. Ashton má nahradiť komisára Petra Mandelsona, ktorý dal prednosť postu ministra v britskej vláde Gordona Browna.

Ak bude stanovisko Parlamentu kladné, Ashton plánuje navštíviť v Ženeve šéfa Svetovaj obchodnej oragnizácie Pascala Lamyho, aby ho uistila o tom, že pre EÚ je kolo rokovaní z Doha kľúčové. Rozhovory by mali viesť k odstráneniu obchodných bariér vo svete, na júlových rokovaniach v Ženeve sa však nepodarilo nájsť lídrom kompromis v otázke pravidiel poľnohospodárskeho dovozu.

Ashton si nemyslí, že kolo z Doha zlyhalo, naopak, podľa nej súčasná kríza sposôbila, že potreba globálnej dohoda je ešte naliehavejšia.

„Uvidíme, či ich vieme znova naštartovať“, povedala. „V časoch ekonomických turbulencií, musíme zdvojnásobiť naše úsilie v snahe dosiahnuť dohodu. Amerika musí tiež zohrať dôlažitú úlohu.“

Hoci nespomenula jeho meno, jej názory odzrkadľujú plán na prekonanie finančnej krízy, ktorý nedávno predstavil britský premiér Gordon Brown a ktorý počíta so zlomom v rokovaniach v rámci WTO.

Ashotn, ktorej celé meno znie Catherine Margaret Ashton, známa tiež ako barónka Ashton z Upholland sa stala doživotnou členkou Snemovňe lordov v roku 1999. V júni ju Brown prizval do svojho kabinetu ako predsedníčku Snemovne lordov. Teraz však dala prednosť postu eurokomisárky.

„Dúfam, že ľudia ma budú volať Cathy, mám to radšej“, odpovedala na otázku, či očakáva, že ju budú oslovovať „barónka“.

Niektorí europoslanci otvorene spochybňovali, či je Ashton rovnako kvalifikovaná viesť globálne rokovania ako jej predchodca Mandelson. Nigel Farage, euroskeptický britský poslanec, kritizoval jej nomináciu na tento post. Tvrdil, že ako bývalá štátna tajomníčka pre vzdelávanie nemá dostatočné skúsenosti.

„Sme uprostred finančnej krízy a budeme čeliť protekcionizmu v oblasti obchodu zo strany niektorých krajín“, povedal v Parlamente. „Teraz nie je čas na novicku, potrebujeme niekoho úderného“, myslí si Farage.

Nádejná komisárka ale trvá na tom, že má skúsenosti v rokovaniach, dôkazom má byť aj to, že v britskej Snemovni lordov dokázala pretlačiť Lisabonskú zmluvu. „Som skúsený vyjednávač, ktorý vie ako preklenúť rozdiely“, povedala Ashton. Zdôraznila aj svoj silný pro-európsky postoj.

Skupina európskych socialistov (PES) po hearingu vydala stanovisko, v ktorom chváli kompetentnosť Catherine Ashton.

„Prístup barónky Ashton dodá obchodnej politike EÚ ľudskú tvár. Vítame najmä to, že chce zvyšovať životnú úroveň, bojovať proti chudobe vo svete a zlepšiť vzťahy EÚ s rozvojovými krajinami. Tešíme sa, že menovanie barónky Ashton bude historický moment – po prvýkrát bude žena poverená obchodovaním Európy so zvyškom sveta“, uvádza sa v stanovisku.