Barosso v EP: Reforma Schengenu nie je improvizácia

foto: predseda Komisie José Manuel Barroso, zdroj: TASR/AP

V utorok, 10. mája, obhajoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pred pobúreným Európskym parlamentom nedávne návrhy pozmeniť kontrolu schengenského priestoru. Podľa neho nie sú výsledkom sporu medzi Francúzskom a Talianskom, ale boli plánované už minulý rok, dávno pred prvou vlnou príchodu utečencov zo severnej Afriky.

Pripúšťa ale, že na základe terajších udalostí, musí EÚ zvýšiť kontrolu Schengenu a to hlavne na jeho vonkajších hraniciach.

„Znovuzavedenie hraničných kontrol nie je dobrým vývojom pre Európu, ani za týchto okolností, ani v budúcnosti, keď budeme čeliť tvárou v tvár novým výzvam. Hranice by mali byť posledné východisko,“ povedal Barroso. „Nie je to reflex, a nie je to ani improvizácia.“

Bez toho, aby spomenul Francúzsko, Barosso vyjadril nesúhlas so znovuzavedením jednostranných hraničných kontrol. „Je na čase zastaviť tieto tendencie kým ešte nie sú úplne rozvinuté,“ dodal.

Barosso priznal, že nerešpektovanie Schengenu ohrozuje EÚ, ale zároveň uznal, že isté zmeny musia nastať, aby krajiny neboli nútené konať jednostranne.

„Nemôžeme byť slepí a nepostaviť sa faktu, že posledné udalosti odkryli problém v riadení Schengenu, ktorý musíme odstrániť. Ak neposilníme existujúce mechanizmy, členské štáty budú naďalej konať individuálne. Inak to pre ne bude impulz, aby individuálne jednali,“ prehlásil Barosso.

Proti populistom

Najlepší spôsob ako zobrať vietor z plachiet populistom a extrémistom je podľa predsedu EK vyhnúť sa ohrozeniu Schengenu posilnením jeho spravovania a vyjasnením niektorých pravidiel jeho riadenia.

„Uvedomujeme si, že sa v niektorých štvrtiach sa stalo módnou záležitosťou byť extrémistom alebo populistom, dokonca xenofóbom. Ale toto sa nestane. Odoláme každému podobnému nátlaku,“ povedal Barosso.

Narážka pravdepodobne smerovala k Francúzsku, kde sa s blížiacimi prezidentskými voľbami  zvyšuje popularita krajne pravicovej strany Národný front, vedenej Marine Le Penovou, ktorá kritizuje Sarkozyho údajnú ľahostajnosť voči imigrácii.

Šéf skupiny Socialistov a demokratov Martin Schulz napriek uisteniam nešetril kritikov na adresu Barossa ako aj Cecilie Malmströmovej, komisárky pre vnútorné záležitosti, ktorých ho obvinili z poddávania sa francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu a talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu.

Líder liberálnej politickej skupiny ALDE Guy Verhofstadt kritizoval to, čo sám opísal ako „ping-pong dvoch vlád na chrbátoch utečencov.“ Znovuzavedenie vnútorných hraníc je podľa neho „proti základným princípom EÚ“ a „zveličenie“ voči veľkosti pôvodného problému. Dodal, že jeho strana bude bojovať proti znovuzavedeniu hraničných kontrol.

Čítajte viac – o uzatvorení hraníc rozhodlo včera Dánsko.

Pozície

"Schengen je projekt stvorený pre občanov Únie. Nesúhlasím preto s tým, aby boli prijímané ad-hoc rozhodnutia, ktoré by ho ohraničovali z politických dôvodov. Myslím, že týmto by sa mohol vytvoriť nebezpečný precedens. Voľný pohyb osôb je jednou zo slobôd, ktoré zjednocujú občanov Európskej únie“, povedal pre EurActiv.sk europoslanec Eduard Kukan (Európska ľudová strana, SDKÚ-DS).

„Návrh na sprísnenie schengenského režimu nenašiel silnejšiu podporu v pléne Európskeho parlamentu, hodnotí situáciu europoslankyňa Edit Bauer (EĽS, SMK). Väčšina frakcií poukázala na to, že schengenský režim je zárukou a realizáciou princípu voľného pohybu osôb. Predseda Barosso dokonca hovoril o otrasení európskej budovy, ak by mal voľný pohyb osôb utrpieť. Diskusia poukázala na skutočnosť, že 25 tisíc utečencov nemôže byť dôvodom na spochybnenie princípu voľného pohybu, na druhej strane však diskusia pripomenula aj potrebu solidarity medzi členskými štátmi. Štátna tajomníčka E. Győri v zastúpení predsedníctva uviedla, že pred júnovým summitom ministri vnútra prediskutujú spôsob, ako by bolo možné garantovať voľný pohyb osôb na jednej strane a zaručiť zároveň bezpečnosť hraníc. Myslím, že takýto vyvážený prístup predpokladá, aby sa urýchlilo zavedenie SIS II, nového informačného a monitorovacieho systému hraníc únie, ktorý by mohol podstatne prispieť ku garantovaniu bezpečnosti. Uvedenie do prevádzky tohto informačného systému už mešká niekoľko rokov.“

"Schengenský priestor a voľný pohyb v rámci neho patria medzi výdobytky plynúce zo vzájomnej dôvery medzi členskými štátmi Európskej únie", hovorí poslanec EP Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH). "Pokojné spolunažívanie však nie je možné bez zaručenia bezpečnosti. Zodpovedný prístup k náhlemu prílivu utečencov z nepokojnej Severnej Afriky vyžaduje, aby sa touto otázkou zaoberali politici nielen na štátnej ale aj na európske úrovni, pretože treba jednať v duchu celku. Kriminalita nepozná hranice, a tak ochrana života občanov EÚ a prevencia trestnej činnosti nesmie byť riešená ľahkovážne a ani lokálne."  

„Jednou z definovaných priorít maďarského predsedníctva EÚ bolo rozšírenie schengenských hraníc pre Rumunsko a Bulharsko – dve členské krajiny, ktoré vstúpili ako posledné do EÚ“, pripomína europoslanec Alajos Mészáros (EĽS-SMK). „Technická pripravenosť Rumunska už bola konštatovaná vo februári 2011 a Bulharsko do dnešného dňa má takisto splnené podmienky vstupu. Napriek tomu, celý proces "rozširovania" bol pribrzdený opatrným postojom niektorých členských štátov, ako dôsledok migračnej hrozby zo Severnej Afriky. Považujem to za nesprávne a nespravodlivé, tak voči dotknutým dvom krajinám, ako aj voči našim záväzkom a spoločným európskym hodnotám. Súhlasím s názorom predsedu EK, pána Barosa, ako aj predstaviteľky Rady EÚ, ministerky pani Enikő Győri, že EÚ musí urobiť všetko pre posilnenie bezpečnosti Schengenského priestoru a nesmie ustúpiť z pozície presadenia Schengenského systému a jeho rozšírenia pre všetky členské štáty."

"Aj z diskusie v pléne Európskeho parlamentu vyplynulo, že sloboda pohybu, ktorú Schengen umožňuje, je jedným z kľúčových pilierov európskej spolupráce a je treba urobiť všetko pre to, aby zostala zachovaná", tvrdí poslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH). "Zároveň však vidíme, že Európa nebola pripravená na nárast počtu migrantov z Tuniska a Lýbie. Tým, že Taliansko dalo týmto migrantom cestovné doklady, umožnilo im voľný pohyb v rámci schengenského režimu. Donútilo tak aj ďalšie štáty, predovšetkým Francúzsko a Nemecko, aby začali intenzívne hľadať riešenie. Schengen umožňuje, aby štáty v mimoriadnom prípade zaviedli náhodné hraničné kontroly cestujúcich a napríklad Dánsko už túto možnosť využilo. Nemyslím si, že riešením je jednotná európska migračná a azylová politika, táto otázka je v kompetencii členských štátov. V tejto chvíli by hraničné štáty Schengenu mali priznať svoju zodpovednosť za ochranu spoločnej hranice a prijať opatrenia na rýchle vrátenie ekonomických migrantov späť do krajiny pôvodu."

Francúzsky europoslanec a jeden z predsedov skupiny Zelení/Európska Slobodná aliancia Daniel Cohhn-Bendit pripomenul, že EÚ prijala veľké množstvo utečencov počas vojny v Bosne. „Nemecko ich prijalo niekoľko stotisíc a nepotopilo sa preto.“

Kontroly na vnútorných hraniciach budú podľa neho smerovať proti „opáleným, iným“

Portugalský ľavicový poslanec Rui Tavares (GUE/NGL), uviedol, že oslabiť Schengen by bolo pre Európu škodlivé a neprijateľné.

„Teraz je čas sústrediť sa nie len na zabezpečenia slobodného pohybu, ale aj na to, aby sme lepšie chránili hranice hovorí britský poslanec zo skupiny Konzervatívcov a reformistov (ECR) Timothy Kirkhope. Podľa neho tu sú výzvy, ktoré predtým neexistovali: vysoká miera nezamestnanosti, migrácia zo severnej Afriky, terorizmus. „Súčasný systém má nedostatky a nie je na tieto nové okolnosti pripravený.“

Podľa europoslanca z Britskej strany nezávislosti Nigela Faragea spor ukazuje, že „tam kde je kríza vyhráva národný štát.“