Barroso apeluje na Poľsko, aby „riešilo problémy EÚ“

Krátka správa

Barroso naliehal na stretnutí vo Varšave na poľského premiéra, aby hľadal praktické riešenia pre prebiehajúce rokovania na Medzivládnej konferencii.

„Verím, že je v dlhodobom záujme Poľska vyriešiť inštitucionálne problémy EÚ. Myslím si, že je možné nájsť technické riešenia, ktoré budú odpoveďou na obavy všetkých členských štátov“, povedal predseda EK.

Poľská žiadosť o zahrnutie tzv. ioaninského kompromisu, ktorý umožní členským štátom oddialiť rozhodnutia, je v súčasnoti najväčšou výzvou pre prácu právnych expertov dokončujúcich text novej zmluvy. EÚ sa snaží o kompromis, ktorý by umožnil spečatiť rokovania o Reformnej zmluve na neformálnom summite 18. až 19. októbra.

Neočakáva sa však, že Poľsko tak ľahko ustúpi, kedže ho 21. októbra, teda dva dni po summite, čakajú predčasné voľby. Podľa tlače, mala tvdá pozícia Poľska na júnovom summite EÚ širokú podporu domácej verejnosti.

Stretnutie Barroso – Kaczynski prišlo v čase, kedy sa Varšava a Brusel rozchádzajú vo viacerých otázkach. EÚ kritizovala poľské odmietnutie európskeho dňa proti trestu smrti. Poľsku sa zase nepáči nedávno vydaný európsky zákaz lovu tresky.

Ďalšími otvorenými otázkami sú výstavba diaľnice v regióne Rospuda, ktorá naráža na pravidlá EÚ o životnom prostredí, poľské štátne dotácie gdaňským lodeniciam, ktoré teraz preveruje EÚ a poľské blokovanie novej dohody o partnerstve a spolupráci  (Partnership and Cooperation Agreement) s Ruskom kvôli ruskému zákazu dovozu poľského mäsa.