Barroso avizuje s fiškálnou úniou aj zmeny zmluvy

foto: predseda Komisie José Manuel Barroso, zdroj: TASR/AP

"Prežívame chvíle, ktoré definujú budúcnosť európskej integrácie," povedal Barroso na utorkovom podujatí, ktoré organizoval bruselský think-tank European Policy Centre (EPC).

"Musíme sformulovať víziu, kam by mala Európa smerovať a tiež konkrétnu cestu, po ktorej sa tam dostaneme," povedal predseda EK. Nadviazal tak na výzvy Nemecka o fiškálnej a politickej únii.  Za dlhovou krízou v eurozóne treba podľa neho spraviť čiaru.

Lídri členských štátov budú na summite diskutovať o správe, ktorú pripravili José Manuel Barroso, predseda  Euroskupiny Jean-Claude Juncker, riaditeľ Európskej centrálnej banky Mario Draghi a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Správa načrtáva možný posun k hlbšej európskej integrácii. Definuje základné stavebné prvky tohto procesu – bankovú úniu, fiškálnu úniu, koordináciu hospodárskych politík a kroky k politickej únii.

"Musíme spraviť veľký krok vpred," zdôraznil Barroso. Priznal, to nebude jednoduché, keďže od krajín sa bude očakávať, že sa vzdajú časti svojej národnej suverenity v ekonomických a fiškálnych záležitostiach. Francúzsko s týmto krokom smerom k federalizmu váha. 

Smerujeme k ministerstvu financií EÚ?

Niektoré z nastienených návrhov, najmä v oblasti fiškálnej únie by mali  veľký dosah ako napríklad:

  • Stanovenie hornej hranice rozpočtov jednotlivých štátov;
  • Predschvaľovanie štátneho dlhu nad úroveň, aká bola spoločne dohodnutá;
  • Emisia spoločných dlhopisov v strednodobom horizonte;
  • Založenie orgánu na spôsob ministerstva financií eurozóny
  • Bližšia spolupráca v rámci mobility práce a koordinácie daní

Sú však len podkladom pre diskusiu lídrov, ktorá odštartuje na summite koncom týždňa.

Dvojrýchlostná Európa

Barroso varoval, že tieto opatrenia by nemalo uskutočniť všetkých 27 členských štátov. Integračný proces by mal byť progresívny a mal by sa sústrediť na tie členské štáty, ktoré majú spoločnú menu, povedal Barroso.

Hlbšia ekonomická a politická integrácia

V konečnom dôsledku bude musieť hlbšiu ekonomická a politickú integráciu podporiť aj nová európska zmluva, ktorá pôjde nad rámec fiškálneho kompaktu inšpirovaného Nemeckom, ktorý podpísalo 25 členských krajín.

"Navrhujeme, aby sme sa pozreli aj na ďalšie možné kroky, ktoré môžu vyžadovať zmenu zmlúv“, povedal, pričom dodal, že sa to týka najmä väčšej koordinácie v daňovej a sociálnej politike.

„Fiškálna únia je oveľa viac než len eurobondy“, povedal Barroso v zdanlivom odkaze francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandeovi, ktorý žiada eurobondy už v krátkom časovom horizonte, zatiaľ čo Nemecko je pripravené sa o nich rozprávať až po konsolidovaní fiškálnej situácie v eurozóne.

„Každý krok smerom k väčšej solidarite bude musieť sprevádzať krok smerom k väčšej zodpovednosti“.

Správa zdôrazňuje, že rozhodnutia o národných rozpočtoch „sú srdcom európskej parlamentnej demokracie“ a akýkoľvek krok vpred bude vyžadovať záruky pre národné parlamenty o ich zaangažovaní.

Keďže zmeny predpokladajú veľkú zmenu v spôsobe spravovania vecí verejných v Európe a spôsobu akým sa nakladá s daňami občanov, je väčšia demokratická legitimita nevyhnutná, zdôraznil predseda Európskej komisie.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble  nedávno povedal magazínu Der Spiegel, že Nemecko bude musieť pravdepodobne do pár rokov usporiadať referendum o zmene ústavy aby sa vyčistila cesta k ďalšej európskej integrácii.

„Nikto nevie, čo sa stane. Verím, ale že sa to stane rýchlejšie než som si sám pred pár mesiacmi myslel,“ povedal Schäuble.