Barroso čaká na dátum

José Manuel Barroso

„To čo vyzeralo, ako istá vec – znovuzvolenie José Manuela Barrosa za predsedu Európskej komisie – je zrazu neisté“, píše v úvodníku britský Financial Times.

Situáciu vidí denník asi takto: Socialisti, ktorí voľby jasne prehrali, blokujú kandidáta víťazného stredo-pravého bloku.

„To čo EÚ teraz potrebuje je silné líderstvo predsedu Komisie, ktorý sa nebojí toho, že bude nepopulárny a to ani u veľkých členských štátov“, píše FT. Barrosov problém ale podľa denníka je, že nemá "silných fanúšikov", o čom svedčí aj vlažná politická podpora lídrov summitu a následná formálna nominácia písomnou procedúrou.

Parlament (resp. socialisti, liberáli, zelení a euroskeptici) odkladom hlasovania o Barrosovi získal čas na diskusiu o jeho zamýšľanom legislatívnom programe na nasledujúce obdobie. Lídri politických skupín sa tento týždeň zídu pred letnou prestávkou a rozhodnú či sa na program septembrovej plenárnej schôdze zahrnú aj bod "hlasovanie o nominácii Rady na post predsedu Európskeho parlamentu". 

Zdá sa, že rozhodnutie je v tomto štádiá hlavne na rukách socialistickej skupiny. Frakcia Zelených a nová euroskeptická skupina Európa slobody a demokracie sa už vyslovili za to, aby sa rozhodlo až po tom, čo bude známy výsledok írskeho referenda. Vláda v Dubline určila termín reparátu z Lisabonu na 2. októbra 2009.

Existuje teoretická možnosť, že ak by sa rozhodovanie o Barrosovi presunulo na október, post šéfa Komisie by sa mohol stať súčasťou rozhodovania o ďalších vrcholových úradoch, ktoré predpokladá Lisabonská zmluva – predseda Európskej rady, vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku (Javier Solana už oznámil, že z postu odchádza). Takéto rozdelenie by potom muselo zobrať do úvahy rovnomerné národné a geografické zastúpenie.

Ako ale hodnotí FT, akýkoľvek noví alternatívni kandidáti k Barrosovi, by boli skôr demoštráciou medzi-inštitucionálneho boja.