Barroso chce byť znovuzvolený čím skôr

FOTO TASR/AP/Christian Lutz

V rozhovore pre denník Le Monde ako aj ďalšie francúzske noviny Barroso povedal, že jeho osobné rozhodnutie o zotrvaní v čele EK padne až po voľbách. Zoberie pri tom do úvahy podporu z členských štátov a Európskeho parlamentu.

Väčšina európskych lídrov už vyjadrila Barrosovi podporu, vrátane celej konzervatívnej politickej rodiny (Európska ľudová strana) ale tiež kľúčových ľavicových vlád v EÚ – Španielsko a Veľká Británia.

Barrosove šance na znovuzvolenie sú veľké. Strana európskych socialistov sa zatiaľ nedohodla na alternatívnom kandidátovi. Prieskumy vo voľbách favorizujú ľudovcov, ktorí by si mali udržať najväčší počet kresiel v Európskom parlamente.

Podľa tradičného rozvrhu, by mal byť nový predseda Komisie dezignovaný lídrami EÚ na summite v Bruseli 18.-19. júna, teda dva týždne po eurovoľbách.

Francúzsko má ale pochybnosti, či takéto rozhodnutie môže padnúť ešte pred opakovaným referendom o Lisabonskej zmluve v Írsku. Prezident Nicolas Sarkozy túto otázku otvoril na marcovom stretnutí Európskej rady.

Ďalší francúzsky kritik, bývalý štátny tajomník pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet sa vo svojich pamätiach posťažoval na pomalú reakciu Komisie na finančnú krízu. Podľa neho sa na začiatku uchýlila k „byrokratickému“ a „dogmatickému prístupu“, ktorý obhajoval politiky slobodného trhu, v čase kedy sa mali zohľadniť výnimočné okolnosti.

Jeho nástupca vo funkcii Bruno Le Maire navrhuje, aby júnový summit zatiaľ len „naznačil “, kto bude nový predseda Komisie a konečné rozhodnutie by sa odložilo na neskôr, píše Le Monde.

Barroso si ale myslí, že takáto inštitucionálna neistota by bola pre Európu tou najhoršou voľbou v čase hospodárskeho prepadu. „Nebolo by normálne zotrvať v nerozhodnosti“, povedal v rozhovore.

„Európsky parlament plánuje potvrdiť predsedu Komisie v júli. Potrebujeme inštitucionálnu stabilitu, pretože kríza je mimoriadne vážna. Termíny ako je stretnutie G8 v júli v Taliansku a potom ďalšie stretnutie G20 v Spojených štátoch v septembri sa rýchlo blížia“, predostrel svoje dôvody Barroso.