Barroso: Lisabonská zmluva neohrozí daňovú suverenitu

„Zrak Európy, ak nie sveta, sa bude 12. júna upierať na vás“, povedal 17. apríla predseda Komisie Barroso počas návštevy Írska na Národnom fóre o Európe. Hoci vyhlásil, že Írom „neprišiel hovoriť ako hlasovať“, vyslovil nádej, že v referende Zmluvu podporia.

Lisabonská zmluva musí byť ratifikovaná vo všetkých 27 krajinách, Írsko je zatiaľ jediné, ktoré uskutoční referendum. Podľa najnovších prieskumov je až 60% voličov nerozhodnutých, len 28% si je „istých“, že zmluvu podporia.

Barroso zdôraznil, že zmluva nijako neoslabí daňovú suverenitu – čo je pre Írsko s nízkymi daňami veľmi citlivá otázka. „Žiaden členský štát, či už na základe terajších pravidiel, alebo podľa Lisabonskej zmluvy, nemožno prinútiť prijať návrh v daňovej oblasti, s ktorým nesúhlasí.“

Barrosovu návštevy sprevádzali protesty írskych farmárov proti obchodnej liberalizácii EÚ, ktorá podľa nich ničí sektor. Zástupcovia farmárov vyhlásili, že výsledky rokovaní komisára pre obchod Mandelsona na konferencii v máji budú mať veľký vplyv na ich hlasovanie o Lisabonskej zmluve.

„Predajte nás, a my povieme svoj názor 12. júna“, povedal podľa Irish Independent na zhromaždení predseda Združenia farmárov Padraig Walshe.

Barroso však podčiarkol potrebu uzavrieť rokovania o novej globálnej obchodnej dohode. Rýchle riešenie je podľa neho aj v záujme írskych farmárov.