Barroso má hotovú letnú domácu úlohu

Politické skupiny v EP si vydobyli, že pred tým ako budú hlasovať o zotrvaní Barrosa na poste predsedu Európskej komisie pre nové volebné obdobie, musí najprv predstaviť svoj program. Ako Barroso včera sám oznámil, spraví tak v písomnej forme v priebehu budúceho týždňa. Diskutovať o ňom následne chce 8. a 9. septembra.

Povedal to v odpovedi na novinársku otázku pri príležitosti stretnutia s litovskou prezidentkou, bývalou členskou Komisie Daliou Grybauskaité.

„Letnú domácu úlohu“, ako novinári nazvali prácu na prgramových východiskách, si vyžiadali skupiny socialistov (SD), liberálov (ALDE) a zelených v Európskom parlamente. Ich lídri dali jasne najavo, že sa neuspokoja so stručným náčrtom priorít, ktoré Barroso predstavil lídrom členských štátov na júnovom summite.

Skupina socialistov a demokratov predovšetkým chce, aby Barroso do pracovného programu zahrnul aj časť ich politického programu. V otvorenom liste formuloval šéf skupiny Martin Schulz 11 požiadaviek, ktoré by Barroso podľa nich nemal zanedbať.

Bývalý portugalský premiér, za ktorým stojí stredo-pravá strana európskych ľudovcov (EPP), je zatiaľ jediným kandidátom na post predsedu Komisie. Fakt, že sa EPP dohodla so socialistami na podelení si predsedníctva Európskeho parlamentu prostredníctvom ďalšej z technických dohôd naznačuje, že v konečnom dôsledku Barrosa predsa podporia. Počas leta sa neobjavilo žiadne alternatívne meno potenciálneho súpera.

Hovorcovia politických skupín sa k novému vývoju zatiaľ nechceli vyjadrovať, keďže v EP ešte stále de facto beží letná prestávka. Hoci boli pôvodne na tento týždeň naplánované prvé stretnutia politických skupín, hlavné politické skupiny ich nakoniec zrušili.

  • O slovenskom eurokomisárovi už čoskoro

Začiatkom jesene sa zintenzívnia diskusie o zložení novej Európskej komisie a vlády začnú oficiálne prichádzať s menami kandidátov. Na Slovensku bude nominácia komisára v rukách najsilnejšej vládenej strany Smer-SD, ktorá sa údajne zatiaľ touto otázkou na oficiálnej úrovni nezaoberala. Podľa predsedu parlamentu Jaroslava Pašku bude Smer o menách diskutovať na svojom predsedníctve ešte pred 8. septembrom. Najčastejšie sa ako meno možného nástupcu Jána Figeľa v Európskej komisii skloňuje meno súčasného veľvyslanca SR pri EÚ Maroša Šefčoviča.