Barroso má podporu aj pre ďalšie volebné obdobie

„Barroso znamená kontinuitu a kohéziu Európy. A to je to, čo Európa v nadchádzajúcich rokoch potrebuje“, povedal pre Deutsche Presse-Agentur štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Peter Hincze. Lídri z členských krajín EÚ, ktorých strany sú združené v Európskej ľudovej strane (EPP), sa na stretnutí nezáväzne venovali aj otázke, kto by mohol viesť Komisiu v nasledujúcom období. 

Barroso, ktorý pred vstupom so európskej exekutívy zastával post portugalského premiéra, šéfuje Európskej komisii od 1. novembra 2004. Jeho súčasný mandát vyprší na konci októbra 2009.

José Manuel Barroso v roku 2004 nebol prvou voľbou európskych lídrov, skôr kompromisom akceptovateľným pre pravicových aj ľavicových lídrov, ktorí sa nevedeli zjednotiť pri menách konzervatívcov ako Jean-Claude Juncker (luxemburský premiér), či Jan Peter Balkenende (holandský premiér).

Včerajšie neformálne stanovisko v prospech Barrosa padlo deň pred summitom EÚ, na ktorom sa lídri zišli, aby diskutovali o tom, čo Barroso nazval „najhoršou finančnou krízou od veľkej hospodárskej krízy“ v 30. rokoch. 20. storočia.

Predseda Komisie už signalizoval svoju ochotu zotrvať v úrade aj po novembri 2009. Napriek neformálnemu vyjadreniu podpory zo strany pravicových lídrov, nič nie je isté, nakoľko svoje slovo vo výbere bude mať všetkých 27 členských krajín.

Jeho šance sú však podstatne vyššie ako boli v roku 2004, kedže práve veľkým krajinám – Francúzsku a Taliansku dnes vládnu pravicové vlády. V Nemecku je síce veľká koalícia, kancelársky úrad však získala konzervatívna CDU. Taliansky premiér Silvio Berlusconi, v júli Barrosa podporil verejne:

„Naším kandidátom je Barroso (…) Je najlepším mužom“, citovala talianskeho premiéra Berlusconiho AFP.

Socialisti, ktorí majú dnes medzi lídrami vlád v EÚ menšinu, kritizovali Barrosa za to, že sa viac stará o svoje znovuzvolenie ako o záujmy Únie. Podpredseda skupiny eurosocialisov v Európskom parlamente Hannes Swoboda vyhlásil, že „fakt, že pán Barroso akceptuje podporu pre svoje znovuzvolenie je dôvod na obavy“.

Je vysoko pravdepodobné, že nový šéf Komisie bude opäť konzeravtívec, kedže kandidát potrebuje získať podporu Európskeho parlamentu (podľa platnej zmluvy z Nice, EP len schvaľuje výber Rady, podľa Lisabosnkej zmluvy môže EP vybrať z niekoľkých nominácií Rady, ktoré zohľadnia výsledok volieb). Dnes je v Parlamente najpočetenejšou stredo-pravá skupina EPP-ED a podľa prieskumov verejnej mienky, by sa to ani po voľbách nemalo zmeniť.

Výber osoby predsedu Európskej komisie je súčasťou“balíčka“, v ktorom sú tiež posty predsedu Parlamentu a Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. V prípade, že bude Lisabonská zmluva ratifikovaná, bude to tiež nový post stáleho predsedu Európskej rady.

Predbežná diskusia o osadení týchto postov bola na programe decembrového summitu, v dôsledku neistoty spojenej s Lisabonskou zmluvou, sa lídri budú skôr venovať akčnému plánu írskej vlády, ako ďalej postupovať s ratifikačným procesom.