Barroso nechce poznať hranice Únie

Krátka správa

Barroso svojim vyhlásením reagoval na tú časť zahraničnopolitického prejavu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, v ktorom navrhol vytvoriť komisiu  10 experov, alebo ako ich sám označil, „múdrych mužov”, ktorí by mali dospieť k odpovedi na otázku, kde ležia geografické hranice Európy.

Podľa predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa pre Európsku úniu nie je dobré, aby boli definitívne fixované jej hranice. Zdôraznil, že Brusel by nemal rozhodnúť o budúcnosti Turecka v Únii už teraz.

Naopak, privítal myšlienku diskusie o politických cieľoch únie, čo by podľa Sarkozyho mala byť druhá úloha komisie expertov. Takáto debata prebieha podľa Barrosa už od roku 2005. Príspevky do diskusie by mohli prísť aj “z vonka” napríklad z univerzít, konečné demoraktické rozhodnutie však bude ležať na pleciach európskych inštitúcií, uviedol Barroso.

Predseda EK nešetril slovami chvály na Sarkozyho aktívny prístup k európskym záležitostiam. Francúzske energické konanie po prezidentských voľbách pomohlo prekonať dvojročnú stagnáciu a viedlo k politickej dohode medzi európskymi lídrami o novej zmluve EÚ.