Barroso: Netreba sa báť federácie

foto: predseda Komisie José Manuel Barroso, zdroj: TASR/AP

Trpíme politickou krízou a krízou dôvery, začal Barroso svoj výročný prejav pred plnou rokovacou sálou štrasburského pléna Európskeho parlamentu. „Občania sa obávajú, že bude ohrozený ich spôsob života.“

Napriek prijatým opatreniam sme podľa neho ešte stále nepresvedčili partnerov a trhy. Prevládajú pochybnosti, či sa krajiny chcú navzájom podporovať.

Barroso sa posťažoval, že dôležité rozhodnutia na summitoch EÚ na druhý deň podkopávajú tí istí ľudia, ktorí ich prijali a kritizujú ich za to, že nejdú dostatočne ďaleko alebo zachádzajú príliš ďaleko. „Summity nemôžu byť ako boxerské zápasy," vyhlásil. Podľa neho by si mali všetci politici uvedomiť, že „sme súčasťou tej istej Únie“. 

V demokracii podľa neho neexistuje politický problém, ktorý by nemal politické riešenie.

Priority Komisie

Európa podľa šéfa Komisie potrebuje nové smerovanie, ktoré sa nemôže opierať o staré myšlienky. „Vyvodili sme si ale dôsledky z nášho konania? Budúcnosť sa nedá riešiť nástrojmi z minulosti," hovorí s odvolávaním sa na procesy globalizácie, ktorým Európa čelí.

Sme v prechodnom období, ktoré si vyžaduje dôležité rozhodnutia.

„Nemôžeme prosperovať bez reforiem. Rast uchránime, len keď budeme konkurencieschopnejší a to budeme len ak spravíme reformy verejnej správy, ktoré sa odkladali desaťročia.“

Európsky sociálny model žije

Sociálna kohézia, uviedol Barroso, odlišuje európsku spoločnosť od alternatívnych modelov. „Nesúhlasím s tým, že európsky sociálny systém je mŕtvy. Potrebuje však modernizáciu.“ Sociálny systém nie je podľa neho prekážka prosperity ale, naopak jej predpoklad. „Najúspešnejšie ekonomiky sveta sú tie so silným sociálnym systémom.“

Spomenul plány Komisie predložiť legislatívne balíčky, ktoré majú priniesť lepší a spravodlivejší daňový systém alebo bojovať proti daňovým únikom. Komisia bude podľa neho bojovať za smernicu o zdaňovaní úspor, za daňové dohody s tretími štátmi a za spravodlivú daň z finančných transakcií.

Potvrdil odhodlanie udržať Grécko v eurozóne, za predpokladu, že sa odhodlá k reformám.

Ak kanály monetárnej politiky nefungujú dobre, je podľa Barrosa v mandáte ECB prijať iné opatrenia, napríklad na sekundárnych trhoch s obligáciami. Zdôraznil ale potrebu rešpektovať nezávislosť ECB.

Európska komisia dnes predkladá spoločný mechanizmus bankového dohľadu ako prvý krok k bankovej únii. Plánom je vytvoriť novú architektúru s centrom v ECB a ďalší bankový dohľad (EBA) pre všetky banky v eurozóne.

Politická únia a hospodárska a menová únia si podľa Barrosa vyžaduje viac demokracie. „Európskych mysliteľov“ vyzval, aby sa zapojili do celoeurópskej diskusie. Je podľa neho potrebné posilniť úlohu Európskeho parlamentu na európskej úrovni a posilniť európske politické strany. „Často sú od seba národné a európske strany vzdialené. Diskusia prebieha iba na úrovni národných politických strán, no my potrebujeme skutočné európske strany.“ Komisia práve dnes prišla s konkrétny návrhom.  

„Európske voľby sa musia europeizovať," vyhlásil Barroso, za čo zožal v pléne potlesk.

Federácia

„Budeme musieť smerovať k federácii národných štátov, nebojme sa týchto slov. Hovorím o demokratickej federácii národných štátov, nie o superštáte," vyhlásil Barroso.

„Je to v záujme občanov, nie proti nim. V kolísavých časoch by bolo veľmi nezodpovedné ponechať obranu národa na populistoch a nacionalistoch. Občania by mali byť hrdí na národné štáty, ale aj na Európu.“

Barroso prehlásil, že Únia potrebuje novú zmluvu. „Diskusie o novej zmluve nás nemôžu rozptýliť od toho, čo môžeme robiť teraz. Nestrácajme ale zo zreteľa dlhodobý horizont. Musí prebehnúť široká diskusia celou Európou, potom Konvent a potom medzivládna konferencia,“ nastienil. 

Nemôžeme podľa neho vychádzať z implicitného súhlasu občanov, „musíme ich počúvať a tu hrá veľkú úlohu Európsky parlament“.

Oznámil, že Komisia  predloží materiál, ktorý načrtne jej priority na poli zmeny zmlúv.

Upozornil však na riziká vzniku viacrýchlostnej Európy. Nemôžeme podľa neho nikoho nútiť, aby odišiel a ani zvyšovať komplexnosť európskych inštitúcií na úkor jej prehľadnosti. Vyzval na diskusiu o možných dôsledkoch fragmentácie a pripomenul jeden spoločný európsky záväzok.

„Mnohí mi budú vyčítať, že to nie je realistický projekt, ale je vari realistickejšie pokračovať a nesledovať to čo sa deje v krajinách a je vari realistickejšie, aby daňoví poplatníci platili bankové straty, je realistické, aby sme naďalej kopili chyby a nemali odpovede? Ako chceme dôveru finančných trhov, keď si navzájom nedôverujeme. Ak budeme zatvárať oči, nebudeme mať budúcnosť.“

Pozície

„Európska politika sklamala, jediná inštitúcia, ktorá niečo robila je ECB,“ povedal Hannes Swoboda, líder socialistov a demokratov pre Európu.

Líder európskych liberálov Guy Verhofstadt si myslí, že už sme nie v ekonomickej ani dlhovej, ale ide o politickú krízu, resp. o politickú neschopnosť vykročiť smerom k federálnej únii.

„Federácia národných štátov nemôžeme akceptovať, to už predsa máme. To už nechceme, potrebujem post-národnú budúcnosť Európy. Potrebujeme federálnu úniu občanov.“

Počas jeho prejavu predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz oznámil, že nemecký ústavný súd dal zelenú ratifikácii eurovalu a fiškálnej zmluvy.

Opatrenia ECB nebudú zaberať viac ako päť mesiacov, upozornil Verhofstadt.

Zala: Pre mňa je to zadosťučinenie

Slovensky europoslanec Boris Zala (S&D, SMER-SD): „Barrosov prejav bol dobrý a prelomil napokon aj niektoré obavy, ktoré tu boli, keďže vyšiel s konceptom federatívnej Európy, čo zase rozprúdilo debatu o tom, akú podobu by federácia mala mať. Pre mňa je to zadosťučinenie. Keď som pred rokom a pol s vyšiel s podporou federácie, tak som sa stal terčom veľmi širokej kritiky.

Ľady sa hýbu, lebo mnohí vidia výsledky prehĺbenej európskej integrácie. Vidieť to na tom ako rastie euro aj trhy a to sa postupne prejaví aj na zamestnanosti a dynamike ekonomického rastu. V tomto Barrosa oceňujem.

Viac práce si bude vyžadovať koncept sociálnej Európy, nestačí ho iba podporiť. Nás teší, že aj pravicové strany tento koncept sociálnej Európy prijali za svoj.

Významným bodom je, aby Európska únia aka celok mohla investovať, to znamená nie len presúvať peniaze do členských štátov, ale aby existovali celoeurópske projekty financované z európskych prostriedkov.“ Tie by mali byť podľa neho financované najmä z európskych zdrojov.

„Barroso naznačil, že to pôjde týmto smerom a keďže Barroso je rafinovaný, ak to naznačil, znamená to, že to už má ohmatané na Európskej rade a väčšina premiérov s tým súhlasí.“

Mikolášik: Páči sa mi, že nie je za superštát

Slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH): „Páčilo sa mi, že najprv všetci v sále povedali, že Barroso bol dobrý a že hovoril k veci. Argumenty, ktoré používal boli validné a hodnotné. Samozrejme, z politických dôvodov keď potom rozpráva Verhofstadt alebo Cohn-Bendit, tak to iskrí všelijakými aj vtipnými, aj urážlivými poznámkami, ale taká je politika. 

Vízia spoločnej Európy podaná Barrosom je atraktívna a mne sa páči, že nie je bezhlavo za superštát, či za rozpustenie národných inštitúcií a národných parlamentov. Je v záujme Slovenska byť za úniu národných štátov a, tak ako hovorí Lisabonská zmluva, za posilnenie úlohy národných parlamentov."

Kukan: Malé štáty sa budú musieť snažiť viac

Europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS): „Najzaujímavejšia bola tá základná línia, ktorou by sa podľa neho mala EÚ vyvíjať, ak to zjednoduším, postup smerom k demokratickej federácii národných štátov. Tak ako dnes funguje EÚ v oblasti politickej, finančnej a bankovej, tak pokračovať nie je možné. Treba urobiť zásadné zmeny, ak chce EÚ fungovať ako globálny hráč.

Nie je pravda, ako hovorili niektorí kritici, že opakoval staré známe klišé ako v minulosti, naopak dal jasne najavo, že treba utužovať súdržnosť Únie.

Podľa neho by mala byť EÚ do budúcnosti jednotnejšia a mne osobne sa takáto perspektíva páči. Európa nemá nič lepšie na výber ak sa chce do budúcnosti udržať. Bude to posilňovanie centrálnej európskej vlády na úkor suverenity národných štátov, to si povedzme otvorene. Pre malé štáty ako je Slovensko to bude ťažšie pôsobenie a podmienky na presadenie. Budeme musieť fungovať v ekonomickej oblasti a budeme musieť mať výborných politikov.“

Maňka: Trhy reagujú na našu slabosť

Europoslanec Vladimír Maňka (S&D, SMER-SD) ocenil Barrosov prejav. „Pozrime sa ako sa správajú trhy. Oni sa správajú tak, akú silu cítia a oni cítia, že Európa nie je jednotná.

Platí, že tieto veci môžeme riešiť iba spoločne. Dnes to už samostatne nedokáže ani Nemecko či Francúzsko, ale potrebujú k tomu aj tých menších. Musíme spolu komunikovať a ja som rád, že asi 85 % Európy to cíti takýmto spôsobom. V Európskom parlamente je pár euroskeptikov, ale tí nikdy neponúkli reálne riešenia. Kritika je potrebná, ale mali by ju sprevádzať aj návrhy riešení.“

Záborská: Federácia je sociálne inžinierstvo

Europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH) si myslí, že "všeobecné heslo "Viac Európy" nie je liekom na choroby európskych ekonomík. „Kroky Európskej centrálnej banky či euroval sú len analgetiká na potlačenie bolesti. Keď účinok vyprchá, choroba sa opäť naplno prejaví. Som za solidaritu, ale prerozdeľovanie bohatstva od tých, ktorí hospodária rozumne, k tým, ktorí sa správajú nezodpovedne, môže nakoniec navždy zdiskreditovať myšlienku spoločnej európskej budúcnosti."

„Takéto sociálne inžinierstvo mi pripomína vtip, v ktorom sa Joža pýtali na zakladateľov komunizmu. "Dr. Marx, Dr. Engels a Dr. Lenin," odpovedal Jožo. Skúšajúci ho pochválili, ale zároveň ho opravili, že ani jeden z nich nebol doktorom, načo Jožo zareagoval: "Mohlo mi to hneď napadnúť, veď keby boli doktori, tak by ten komunizmus najprv vyskúšali na psoch," komentovala to Záborská.