Barroso nevylučuje tretí mandát

foto: predseda EK José Manuel Barroso, zdroj: TASR/AP

„Môj mandát končí v októbri 2014, potom sa rozhodnem čo so mnou bude“, odpovedal Barroso na otázku, či sa bude uchádzať o tretí mandát na čele Európskej komisie.

Nič v európskych zmluvách nebráni tomu, aby rovnaký človek šéfoval kolégiu komisárov trikrát po sebe.

Prvýkrát možnosť tretieho obdobia s Barrosom spomenula podpredsedníčka EK Viviane Redingová v rozhovore pre taliansky EurActiv. Na otázku o potenciálnej vlastnej ambícii stáť na čele európskej exekutívy v auguste 2012 povedala:

… máme v osobe José Mauela Barrosa veľmi dobrého a veľmi aktívneho predsedu, ktorého obdivujem pre jeho silu, právnické myslenie, trpezlivosť a múdrosť, s akými zvláda túto krízu. Okrem toho je odo mňa o pár rokov mladší. Mojím osobným želaním by bolo, aby José Manuel zostal na tretie obdobie. Potrebujeme teraz stabilitu a kontinuitu. Samozrejme, ak potom bude potrebovať podpredsedníčku budem o tom uvažovať.“

Vo Viedni Barroso zopakoval svoju výzvu európskym politickým stranám, aby pred voľbami do Európskeho parlamentu prišli so svojim vlastnými kandidátmi na post budúcho predsedu.

„To dodá voľbám európsku dimenziu. Strany tak budú môcť vysvetliť, akú Európu si predstavujú“, hovorí Barroso.

Európske politické strany zatiaľ s kandidátmi neprišli. Všeobecne sa však očakáva, že kandidátom Strany európskych socialistov (kam patrí strana Smer-SD), bude súčasný predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Veľké šance má aj líder liberálov a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. Situácia je menej prehľadná u Európskej ľudovej strany. Spomína sa poľský premiér Donald Tusk, jeho šance ale znižuje, že Poľsko nie je členom eurozóny ako aj nie úplne perfektné zvládnutie angličtiny.

Predseda Európskej ľudovej strany Wilfried Martens sa nechal počuť, že kandidát na predsedu Komisie by mal byť bilingválny dobre ovládať angličtinu aj francúzštinu.