Barroso od Francúzska žiada vierohodné reformy

Zdroj: TASR/AP

Barroso po rokovaniach s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandeom vyhlásil, že krajina potrebuje reagovať na stratenú konkurencieschopnosť a dlh, ktorý zaťažuje ekonomiku. Obaja lídri sa zhodli, že ich hlavnou prioritou je obnova rastu v Európe.

A to v deň, keď údaje Eurostatu poukázali na pokračujúcu ekonomickú mizériu a opätovný prepad Francúzska do recesie (EurActiv, 16/05/2013). Ako zdôraznil Barroso, ak členské štáty Francúzsku schvália dva roky navyše na nápravu deficitu, malo by ich využiť na urýchlenie štrukturálnych reforiem, od ktorých závisí jeho budúci rast.

Zároveň ubezpečil, že z francúzskeho prezidenta cíti skutočnú vôľu na ich presadenie. Odmietol však vopred prezradiť odporúčania, ktoré Komisia zverejní 29. mája. Na tie bude Francúzsko musieť reagovať výmenou za predĺženie lehoty na nápravu verejných financií.

Francúzsko začiatkom roka upozornilo, že vzhľadom na pokles ekonomiky sa mu nepodarí zníži deficit pod 3 % už tento rok. V súčasnosti za reálnejší výsledok uvádza 3,7 %. Dlh by podľa vlády mal tento rok dosiahnuť 93,6 %, kým minulý rok bol na úrovni 90,2 %. V raste bude podľa odhadov pokračovať. Európska komisia pritom krajine tento rok prorokuje 94 % a v roku 2014 až 96,2 %.

Hollande sa na stretnutí v Bruseli staval do pozície reformátora a bránil reformné výsledky svojej rok vládnucej vlády. Poukázal na opatrenia zamerané na podporu korporátnych investícií a väčšiu flexibilitu pracovného trhu. Tento rok plánujú úpravu nákladného dôchodkového systému.

„Čas, ktorý dostaneme, musíme využiť na reformy, ktoré zvyšujú konkurencieschopnosť a rast,“ uviedol Hollande a zároveň dodal, že plne rešpektuje odporúčania inštitúcií EÚ. „Nejde ani tak o nápravu deficitu, ale skôr o reformy na zvýšenie konkurencieschopnosti a teda rastu,“ vysvetlil.

Barroso upozornil, že Francúzsko musí preukázať odhodlanie pokračovať v ďalších štrukturálnych reformách. „Pravdou je, že Francúzsko za uplynulých dvadsať rokov stratilo konkurencieschopnosť.“

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn tvrdí, že na naštartovanie rastu, ktorý krajina tak zúfalo potrebuje, bude nevyhnutná reforma trhu práce a dôchodkového systému. Očakáva tiež, že otvorí svoj trh s elektrickou energiou a železnice, ktorým v súčasnosti dominujú bývalé štátne monopoly (EDF resp. SNCF).

Je však takmer isté, že všetky kroky vyvolajú vlnu protestov. „Čo nás ohrozuje je nespokojnosť ľudí,“ varoval Hollande. Ilustrujú to aj nedávne problémy v snahe o presadenie právnych predpisov týkajúcich sa sociálnych a ekonomických záležitostí.