Barroso počíta s druhým volebným obdobím

José Manuel Barroso

Taliansky premiér Silvio Berlusconi podporil Barrosa ako šéfa Komisie aj na druhé volebné obdobie. „Naším kandidátom je Barroso (…) Je najlepším mužom“, cituje talianskeho premiéra Berlusconiho AFP.

Naviac je Barroso podľa Berlusconiho „inteligenatným a veľmi dobre pripraveným mužom“. Pri tejto príležitosti Berlusconi poprel, že by jeho minulé vyjadrenia boli myslené ako kritika Európskej komisie.

„Treba zmeniť … postoj európskych komisárov, ktorí spôsobujú vládam ťažkosti svojimi vyjadreniami“, povedal minulý týždeň Berlusconi. Reagoval tak na kritiku talianskej vlády, ktorá zaznieva z Bruselu pokiaľ ide o štátnu pomoc leteckej spoločnosti Alitalia, odpadkovú krízu v Neapole a tvrdé opatrenia proti ilegálnym migrantom.

Barroso bol podľa vlastných slov prekvapený, že mu Berlusconi vyjadril podporu, pretože s ním vraj o svojom následníkovi na poste šéfa Komisie nehovoril. Hoci Barroso nikdy oficiálne nepotvrdil, že by mal o ďalšie volebné obdobie na tomto poste záujem, nikdy to však ani nepoprel, len prizvukoval, že toto rozhodnutie bude musieť byť rozhodnutím viacerých politických strán zastúpených v novom Európskom parlamente. Podporu Barrosovi neskrýva ani francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Naopak, množiace sa vyjadrenie podpory sa nepozdávajú socialistom v Európskom parlamente. Podpredseda skupiny eurosocialisov Hannes Swoboda vyhlásil, že „fakt, že pán Barroso akceptuje podporu pre svoje znovuzvolenie je dôvod na obavy“. Obviňuje Barrosa, že dáva prednosť vlastným záujmom pred politikami EÚ. „V čase, kedy Európsky parlament väčinou vyzval Európsku komisiu, aby preskúmala úmysel talianskej vlády odoberať odtlačky prstov Rómom, má pán Barroso radosť z toho, že sa mu dvorí Berlusconi. Ohrozuje svoju objektivitu.“

„V posledných mesiacoch sa zdá, že predseda Komisie sa viac zaujíma o svoje znovuzvolenie ako o politiky Komisie. Rok pred koncom jeho mandátu je jasné, že sa stal kandidátom Európskej ľudovej strany. Dáva jasne najavo, že je kandidátom konzervatívnej Európy“, zakončil Swoboda.