Barroso: Pre Škótsko bude vstup do EÚ extrémne ťažký

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v nedeľu v rozhovore pre BBC odpovedal aj na otázky týkajúce sa škótskeho referenda o nezávislosti. To sa uskutoční na jeseň tohto roku.

Podľa Barrosa Komisia nechce nijako zasahovať a bude „rešpektovať výsledky demokratického procesu“.

Barroso však pripomenul, že nový štát, ktorý vznikne oddelením od člena EÚ, bude musieť absolvovať celý prístupový proces nanovo. To by údajne mohlo byť „extrémne zložité“, pretože Škóti by potrebovali súhlas všetkých členských krajín. „Videli sme, ako sa napríklad Španielsko stavalo proti uznaniu Kosova,“ uviedol Barroso a dodal, že sú to do istej miery podobné prípady.

Škótsky minister financií John Swinney reagoval na Barrosove slová pobúrene. Nazval ich „poriadne absurdnými“. Nepáčilo sa mu najmä prirovnanie ku Kosovu. Vraj neexistuje ani náznak, že by niektorá členská krajina prípadné škótske členstvo vetovala, ani Španielsko.

Swinney tiež rezolútne odmietol nutnosť prijať euro.

Striedavé úspechy nacionalistov

Odtrhnutie sa Škótska od Veľkej Británie po 307 rokoch spolužitia podľa prieskumov nepodporuje ani 30 % opýtaných občanov.

Škóti by radi platili librou aj po prípadom úspechu referenda o nezávislosti. Britský minister financií George Osborne však varoval, že menová únia by v takom prípade skončila.

Škótsko premiér Alex Salmond, líder hnutia za nezávislosť, kritizoval kroky britskej vlády, ktorá podľa neho chce „deštruktívnou kampaňou“ vydesiť voličov. Salmond očakáva opätovný vstup do EÚ v horizonte 18 mesiacov od vyhlásenia nezávislosti.

Niekdajší minister financií Alistair Darling hovorí, že Salmond je v európskych otázkach „mužom bez plánu“.

Bývalý britský premiér Gordon Brown sa, podobne ako jeho kolega z Labour Party Darling, vyjadruje proti škótskej samostatnosti. Dôchodcov varoval, že nezávislosť by mohla ohroziť vyplácanie ich dôchodkov.

Britská vláda však Škótsku v stredu dovolila vydávať vlastné dlhopisy a zaradila sa v tomto ohľade medzi USA, Nemecko a Kanadu. Všetky tieto krajiny dovoľujú emitovanie dlhopisov aj menším ako štátnym jednotkám.

Škótski predstavitelia veria, že ich krajina by bola v lepšej ekonomickej kondícii ako Spojené kráľovstvo, pretože by zdedili výraznú časť Severného mora so zásobami ropy a zemného plynu.

V Škótsku je tiež nepatrne nižšia miera nezamestnanosti.