Barroso predniesol prvý prejav o stave Únie

zdroj: http://www.flickr.com/photos/estoniangovernment/3612886385/

Predseda Komisie José Manuel Barroso dnes ráno v budove Európskeho parlamentu v Štrasburgu predstúpil pred zhromaždené plénum poslancov, aby ich zoznámil s očakávanou výročnou správou o stave Únie. Splnil tak sľub, ktorý dal po svojom opakovanom vymenovaní za predsedu exekutívy. Podľa Barrosových slov sa bude odteraz prejav opakovať každý rok.

Nesmieme zaspať na vavrínoch

Predseda Komisie sa počas štyridsaťminútového prejavu podľa vzoru amerických prezidentov venoval najmä hospodárskej kríze, ktorá stále trápi ekonomiku Únie. Kríza podľa Barroso predstavovala jeden z najdôležitejších testov, ktorý museli členské štáty spoločne prejsť. Podľa jeho slov si počínali veľmi dobre.

„(…)Spoločne sme zvládli položiť základy, z ktorých budeme vychádzať pri modernizácii našej ekonomiky. Európa ukázala, že dokáže obstáť a že sa s ňou dá počítať,“ povedal a zároveň dodal. „Tí, ktorí predpovedali, že Európska únia padne, sa mýlili.“

Hoci Európa má podľa neho najhoršie chvíle za sebou, nemala by poľaviť vo svojej snahe vymaniť sa z krízy. „Nastal čas, aby sme správnym spôsobom investovali do svojej budúcnosti.“

Únia by sa teda mala zamerať predovšetkým na štrukturálne reformy a modernizáciu sociálnej trhovej ekonomiky. Okrem toho by mala skoncovať s vysokou nezamestnanosťou a urobiť všetko pre to, aby sa v budúcnosti podobná kríza neopakovala.

Okrem potreby oživenia hospodárskeho rastu Barroso vo svojom prejave spomenul aj potrebu vytvoriť spoločnú politiku energetickej bezpečnosti. "Európa musí zaistiť svoju energetickú bezpečnosť a solidaritu.“

Barroso pri svojom prednese nevynechal ani otázku migračnej a azylovej politiky. „Základnou dimenziou európskeho projektu je dôsledne vytváranie priestoru slobody, bezpečnosti a spravodlivosti,“ uviedol v tejto súvislosti a dodal, že „prisťahovalci, ktorí majú v poriadku všetky povolenia, nájdu v Európse miesto, kde sú rešpektované a dodržiavané ľudské práva. „Na druhej strane sľúbil, že Únia prijme tvrdé opatrenia v rámci boja s ilegálnou migráciou.

Jednou z najdôležitejších otázok, ktorou sa EÚ bude v budúcich mesiacoch zaoberať, bude podľa Barrosa rozpočet Únie. „Nejde o to, či minieme viac alebo menej, musí to byť rozumné.“ „Pokiaľ budeme konať rozhodne, v 21. storočí nebude existovať nič, čoho by sme sa mali obávať,“ vyhlásil na adresu zahraničnej politiky EÚ v poslednej časti svojho prejavu.

Pozície

"V Európskej komisii ešte stále nepochopili, že centrálne plánovanie a riadenie nefunguje a nikdy fungovať nebude. Predseda Barroso dnes s nadšením hovoril o plánoch Komisie, ktoré vychádzajú zo stratégie Európa 2020. Akoby zabudol, že v minulom volebnom období s rovnakým nadšením obhajoval Lisabonskú stratégiu,  ktorá skončila fiaskom. Obidve stratégie pritom vymysleli tí istí sociálni inžinieri," uviedla v reakcii poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská (EĽS, KDH)

"Zdá sa, že Európska komisia má akčné plány na všetko – od sociálnej sféry cez priemyselnú výrobu, energetiku, jednotný trh, vzdelávanie, informačné technológie, boj proti zločinu, až po ochranu hraníc a boj proti zmenám klímy. Komisia sa dokonca rozhodla pôsobiť aj ako sprostredkovateľ práce. Je zrejmé, že Komisia sa snaží využiť ekonomickú krízu na rozšírenie svojich právomocí. Prekvapilo ma však, že ju v tom podporujú aj niektorí moji kolegovia," dodala Anna Záborská.