Barroso pripravil cestu novému komisárovi

Franco Frattini, podpredseda Európskej komisie a komisár pre oblasť slobody, bezpečnosti a spravodlivosti  dostal od šéfa Komisie ďalšie neplatené voľno, až do 15. mája. Barroso tak doprial (staro)novému talianskemu premiérovi dostatok času na to, aby mohol vymenovať nového talianskeho komisára.

Frattini sa v Berlusconiho vláde stane ministrom zahraničných vecí. Pre „vyjasnenie situácie po voľbách v Taliansku“, mal Frattini voľno od európskych povinností už od 28. marca. Barroso tento krok vtedy označil za rozhodnutie „v záujme inštitúcie“.

Hovorca komisie Johannes Laitenberger priznal, že nevie o žiadnom precedense pre takýto krok v doterajšej existencii Európskej komisie.

Barrosovo rozhodnutie definitívne marí nároky odchádzajúceho premiéra Romana Prodiho na vymenovanie nového komisára. Po 15. máji, kedy Frattinimu dovolenka oficiálne skončí, už Talinsko s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať nový vládny kabinet.

Franco Frattini sa v záujme takéhoto postupu musel vzdať kresla v talianskom parlamente. Podľa pravidiel Komisie, komisár počas trvania svojho mandátu nesmie zastávať funkciu národného poslanca.

Kritici tvrdia, že Barroso urobil Berlusconimu láskavosť tým, že prehodil portfóliá v Komisii medzi Fracúzskom a Talianskom. 22. apríla oznámil, že nástupca Frattiniho, nový taliansky komisár, bude mať na starosti agendu dopravy, o ktorú sa doteraz staral francúzsky komisár Jaques Barrot. Ten bol počas Frattinoho dovolenky poverený vedením jeho agendy, ktorá mu už zostane do konca mandátu Komisie.

Bez toho, aby sa vymenili portfóliá, by Antonio Tajani, mal veľké problémy prejsť schvaľovaním v Európskom parlamente. Socialistickí a liberálni poslanci považujú Tajaniho za príliš pravicového pre oblasť bezpečnosti, spravodlivosti a slobody, ktoré vyžaduje konsenzus naprieš politickým spektrom.

Doprava je považovaná za menej citlivé potrtfólio a čaká sa v ňom menší odpor europoslancov. Komisia sa ale bude v dohľadnej dobe zaoberať komplikovaným prípadom talianskej leteckej spoločnosti Alitalia a fakt, že na tento proces bude dohliadať Berlusconiho muž, nie je v Bruseli považovaná za ideálnu situáciu.