Barroso si na zelenú od poslancov ešte počká

ALDE „nebude akceptovať rozvrh nanútený Parlamentu“, vyhlásil novozvolený šéf skupiny Aliancie liberálov a demokratov pre Európu v EP, bývalá belgický premiér Guy Verhofstadt. Liberáli sa dohodli so skupinou európskych socialistov a demokratov (PASDE), že sa postavia proti tomu, aby sa o Barrosovi hlasovalo na ustanovujúcej schôdzi Európskeho parlamentu, 15. júla.

Taktiež skupina zelených, ktorá Barrosa odmieta principiálne, podporí odklad voľby predsedu novej Komisie na jeseň. Pokiaľ teda nedôjde k výraznejším zmenám, v Konferencii predsedov politických skupín EP sa nenájde väčšina, ktorá by na program júlovej plenárnej schôdze zaradila aj potvrdenie Barrosovej nominácie.

Šéf socialistov Martin Schulz privítal rozhodnutie liberálov. Podľa jeho slov ide o „víťazstvo pri blokovaní rýchlej voľby predsedu Komisie“.

„Lídri EÚ, pravica v Parlamente a sám pán Barroso sa prepočítali, ak si mysleli, že sa všetko udeje za jeden mesiac“, uvádza v stanovisku Schulz.

„Zelení pripomínajú švédskemu predsedníctvu, že pred ratifikáciou Lisabonskej zmluvy nemôže byť žiadne hlasovanie o druhom Barrosovom mandáte“, konštatuje zase v stanovisku Daniel Cohn-Bendit.

Európski ľudovci majú v otázke Barrosa jediného spojenca – európskych konzervatívcov (ECR) – čo predstavuje spolu 320 poslancov Európskeho parlamentu. Predseda Európskej komisie musí byť v EP potvrdený jednoduchou väčšinou, t.j. aspoň 368 hlasmi.

Fakt, že sa ALDE dohodlo na spoločnom postupe nie je samozrejmý. Mnoho z europoslancov tejto frakcie je ochotných Barrosa podporiť. Verhofstadt ale vyhlásil, že ide o principiálnu pozíciu, ktorá nesúvisí s dohodami o obsadzovaní iných vrcholných postov. Graham Watson, bývalý šéf ALDE, kandiduje na predsedu Európskeho parlamentu. Jeho šance sú ale malé.

„Čím silnejší je Európsky parlament, tým demokratickejšia a transparentnejšia bude EÚ“, tvrdí Verhofstadt. Líder socialistov Martin Schulz sa zase nedávno vyjadril, že Parlament „odmieta len pečiatkovať rozhodnutia Rady“.

Súčasne rastie tlak na Barrosa, aby pred zvolením predstavil svoj program na nasledujúce obdobie, predovšetkým ako si predstavuje boj s ekonomickým útlmom. Zároveň by mal tento program podrobiť otvorenej diskusii. Podľa Verhofstadta schematické ambície na nasledujúcich päť rokov, ktoré Barroso predostrel na summite Parlamentu nestačia.

Parlament očakáva, že z tohto cvičenia vyjde silnejší a Barrosovi dá zelenú v septembri alebo najlepšie až po írskom referende.

Verhofstadt tiež navrhuje, aby sa v Európskom parlamente vytvoril akýsi „supervýbor“, ktorý by mal vypracovať európsku antikrízovú stratégiu. ALDE by si mohla nárokovať predsedníctvo takého výboru.